هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عبور اجاره‌بها از شاخص تورم


رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه رشد نرخ اجاره بهای مسکن همچنان بالاتر از شاخص تورم است گفت: اجاره‌بها تابع قیمت مسکن است و وقتی قیمت مسکن بالا می‌رود اجاره بها نیز رشد پیدا می‌کند. در حال حاضر نرخ رشد اجاره‌بها از شاخص تورم عبور کرده است.

مصطفی قلی خسروی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود قیمت مسکن در طی هفته‌های گذشته کاهش داشته است، افزود: گزارش‌های میدانی از سطح شهر، مشاوران املاک و همیاران مسکن در محلات در زمانی که قیمت مسکن به شدت افزایش یافت حاکی از این بود که قیمت مسکن 20 درصد حباب دارد.

وی ادامه داد: بعد از گذشت چند هفته از رشد قیمت‌ها به مرور قیمت مسکن افت کرد و از آن 20 درصد حباب ایجاد شده در آن زمان، حدود 11 درصد حباب قیمت مسکن باقی‌مانده و 9 درصد از آن حباب کاهش یافته است.

قلی خسروی در پاسخ به این سؤال که با شروع به کار دولت جدید، هنوز خرید و فروش مسکن در حالت رکود به سر می‌برد، گفت: وقتی که در سال 91 قیمت مسکن جهشی افزایش یافت طبیعی بود که باید خرید و فروش مسکن دچار رکود می‌شد و وقتی به رکود می‌رسیم چون توان خرید بالا نیست رکود یک امری طبیعی است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: رکود خرید و فروش مسکن بدترین ضرر را به مشاوران املاک می‌رساند، بنابراین وقتی به ثبات قیمت برسیم متقاضیان مسکن با آرامش اقدام به جابه‌جایی و خرید و فروش مسکن می‌کنند.

وی ادامه داد: مهلت 100 روزه دولت برای اعلام برنامه‌ها و مشکلات اقتصادی حاکی از این است که باید این 100 روز طی شود و ما نیز تحمل کنیم، پس باید صبر کرد و دید بعد از این 100 روز چه برنامه‌ای برای اقتصاد کشور و بخش مسکن پیاده خواهد شد.