هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انبوه سازان مهمان البرز شدند


گروه گزارش:تا پیش از اینکه کرج از استان تهران منفک و استان البرز تشکیل شود، طبیعتاً انبوه‌سازان کرجی جزو انجمن انبوه‌سازان استان تهران بودند و همه استان‌های کشور هم انجمن انبوه‌سازان داشتند اما پس از تأسیس استان البرز انجمن انبوه‌سازان این استان نیز از تهران جدا و مستقل شد. در حال حاضر این انجمن 65 عضو دارد که نظر به روابط دیرینه آنها با انبوه‌سازان استان تهران، رابطه بسیار خوبی بین این دو انجمن برقرار است به طوری که برخی از انبوه سازان استان تهران در استان البرز هم در پروژه های مسکن مهر اقدام به ساخت و ساز می‌کنند. شاید همین رابطه خوب موجب شد تا جمعی از انبوه‌سازان دو استان دور هم جمع شوند و در خصوص وضعیت انبوه‌سازان کشور و مشکلات پیش روی این صنف با هم تبادل‌نظر کنند. این مراسم البته مهمانان دیگری هم داشت نظیر مشاور یکی از معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور و چند تن از روسای انجمن‌های انبوه‌سازان استان‌های دیگر. از آنجا که پیش از بخش عمومی مراسم، مجمع عمومی انجمن انبوه‌سازان استان البرز پشت درهای بسته تشکیل شده بود، از مهندس علوی، رئیس این انجمن در خصوص مسائل مطرح‌شده در مجمع سؤال کردیم که البته ادامه گفتگوی ما به مشکلات انبوه‌سازان استان البرز و سایر کشور کشید.

پیام ساختمان: در جلسه چه خبر بود و چه نتایجی گرفته شد؟

این جلسه در حقیقت دو مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده انجمن انبوه‌سازان استان البرز بود. در مجمع عادی گزارش هیئت‌مدیره و گزارش مالی ارائه شد و موضوع دیگر انتخاب بازرس بود که از بقیه موارد مهم تر بود. نتیجه مجمع عادی هم این بود که گزارش‌ها ارائه و تصویب شدند و بازرس هم انتخاب شد. در مجمع فوق‌العاده هم چند مورد در اساس‌نامه اشتباه تایپی داشت که آنها را تغییر دادیم. موضوع مهم دیگر این که اعضای هیئت‌مدیره را برای دوره‌های بعد از 7 نفر به 5 نفر تقلیل دادیم، چون زمانی که 7 نفر بود با 5 نفر جلسات رسمیت پیدا می‌کرد که هماهنگ کردن این تعداد از اعضای هیئت‌مدیره سخت بود. الآن که هیئت‌مدیره 5 نفر است با سه نفر جلسه رسمیت می‌یابد و با 3 نفر راحت تر می‌شود کار کرد.

پیام ساختمان: انبوه‌سازان مسکن مهر از عدم افزایش قیمت ساخت‌وساز خیلی گلایه دارند. انبوه‌سازان استان شما هم چنین مشکلی دارند؟

در همه جا این مشکل هست. من که خودم انبوه‌سازم کاملاً می‌بینم از زمانی که قیمت دلار تغییر کرد همه چیز گران شد و قیمت مصالح و سایر چیزها بالا رفت اما قیمت ساخت مسکن مهر بیشتر از 10 تا 15 درصد بالا نرفت و از 300 هزار تومان به 340 هزار تومان رسید که در شرایط فعلی جوابگو نیست. در مسکن مهر هر چه هم تبلیغات و جار و جنجال کنند تا وقتی قیمت واقعی نباشد سازنده نمی‌تواند کار کند. الآن کسانی که انبوه‌سازی می‌کنند از جیب خودشان هزینه می‌کنند چون قبل از فونداسیون که تهیه نقشه و جواز و ... است باید خودشان هزینه‌ها را بپردازند تا برسد به آنجا که تازه اولین قسط بانک را بدهند. قسط بانک هم آنطورکه می‌خواهند جواب نمی‌دهد و اگر بخواهند از آورده اعضا هزینه کنند قانون‌هایی گذاشته‌اند که اصلاً جواب نمی‌دهد. می‌گویند باید منتظر بمانید تا سفت‌کاری شروع شود و از آن محل بتوانیم به شما پرداخت کنیم. به هر صورت اگر تغییرات درستی انجام نشود و در واقع هزینه‌ها به شکل درست پرداخت نشود کار پیش نخواهد رفت و مسکن مهر پیشرفت نمی‌کند. به زور هم نمی‌شود به انبوه‌ساز بگوییم برو ملکی را بفروش و پولش را بیاور برای کسی دیگر هزینه کن و ضرر بده! هر قدر هم تبلیغ کنند و بگویند هیچ کس چنین کاری را نمی‌کند.

پیام ساختمان: شما برای حل مشکل مسکن مهر چه پیشنهادی برای دولت دارید؟

من پیشنهاد می‌کنم کارشناسان وزارتخانه قیمت واقعی ساخت یک واحد مسکونی را محاسبه کنند و به دست بیاورند و آن را مبنای کار قرار دهند و وقتی هم می‌خواهند کار را به انبوه‌ساز بدهند همان قیمت را مبنا قرار داده و با درصدی معقول کار را واگذار کنند. در این صورت همه کسانی که گیر افتاده‌اند می روند و کارها را تمام می‌کنند چون وقتی کسی بتواند کاری را انجام و تحویل دهد برایش سود دارد. الآن خود من حدود 1500 واحد در دست ساخت دارم که همینطور راکد مانده است. مگر عمر من چقدر است که به خاطر مسکن مهر 10 سال اینجا گرفتار بشوم و هیچ کاری هم نتوانم انجام دهم. دوستان لطف کنند و با یک حساب‌وکتاب واقعی که در آن قیمت آهن، شیشه، سیمان، آجر و سایر مصالح و مواد مورد نیاز به شکل واقعی و به‌روز دیده شده باشد، قیمت ساخت را تعیین کنند. البته کارشناسان حتماً قیمت‌ها را دارند و راحت هم می‌شود آنها را به دست آورد، پس وقتی قیمت واقعی مثلاً 550 یا 600 هزار تومان است دیگر روی قیمت 300 هزار تومان اصرار نکنند.

دولت متصدی نباشد

در بخشی از مراسم انبوه‌سازان استان البرز، سه سخنرانی کوتاه برگزار شد. اولین سخنران مهندس فریدون پیرلورن بود. وی که مشاور معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی و همچنین نماینده این وزارتخانه در امور نظارت بر واگذاری واحدهای مسکن مهر در پردیس و پرند است در بخشی از سخنانش گفت:

سیاست‌های دولت در مسائل اقتصادی ‌باید متأثر از خواسته‌های تشکل‌های حرفه‌ای و صنوف که در بستر انتخابات صنفی به وجود می‌آیند و به نمایندگی از اصناف در سیاست‌های مربوط به اقتصاد و کسب‌وکار نقش‌آفرینی می‌کنند، باشد ولی تا به حال امکان مشارکت اثرگذار این تشکل‌ها در سرنوشت شان فراهم نشده است. البته در طرح عظیم مسکن مهر این مشارکت فعال انبوه‌سازان بود که توانست این طرح را کم و بیش به سرمنزل مقصود برساند ولی متأسفانه در تصمیم‌گیری‌ها و تعیین رویه‌ها و فرایندها از مشارکت انجمن صنفی انبوه‌سازان و یا انجمن‌های پیمانکاران و دیگران استفاده بهینه نشد. در حال حاضر این طرح عظیم که قصد بانیان آن صرفاً خدمت به مردم بوده، به علت عدم دخالت و مشارکت تشکل‌های حرفه‌ای و بخصوص انجمن انبوه‌سازان ابتر مانده است. ما نیازمند استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای آبادانی کشور هستیم و این راهی است که تمام کشورهای توسعه‌یافته رفتند. انجمن‌های صنفی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان به منظور دفاع از حیثیت حرفه‌ای انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران مسکن، با ارائه مشکلات و نقطه نظرات صنفی در دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و مشارکت در تدوین سیاست‌ها و راهکارهای اجرایی بخش مسکن تشکیل‌شده و تلاش چنین نهادهایی است که می‌تواند آبادانی کشور را تضمین کند. امیدواریم در دولت جدید نقش تشکل‌های حرفه‌ای و انجمن‌های صنفی بیش از پیش مورد تاکید قرار گیرد و از ظرفیت‌های انجمن‌ها و نهادها استفاده شود. امیدواریم انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان استان البرز نیز که با تلاش و کوشش فراوان دوستان انبوه‌ساز در دو سال اخیر تشکیل‌شده نقش اساسی که انجمن‌ها می‌توانند داشته باشند را به نحو احسن انجام دهد و نیز امیدواریم دولتمردان ما نقششان را درست پیدا کنند و خود متصدی امور اجرایی کشور نباشند و این فرصت را به" ان جی او" ها و نهادها و تشکل‌های حرفه‌ای کشور بدهند.

تزریق نقدینگی تورم زا نیست

دیگر سخنران این مراسم رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ساختمان و مسکن بود. مهندس ایرج رهبر در بخشی از سخنانش گفت:اقتصاددانان کشور می‌گویند؛ بیش از 35 درصد اقتصاد کشور در بخش مسکن گردش دارد، از این رو نیاز جامعه ما به مسکن و هم گردش اقتصادی کشور نیز اهمیت این بخش را نشان می‌دهد. به دلیل کمبود مسکن و انباشت تقاضای سالانه، ما باید ساخت‌وساز داشته باشیم. نیاز به بیش از یک و نیم میلیون واحد مسکونی، با توجه به آمارها که نشان می‌دهد سالانه 850 هزار ازدواج ثبت‌شده در کشور اتفاق می‌افتد و نیز بافت‌های فرسوده ما که بیش از 70 هزار هکتار در کشور داریم، اهمیت تلاش شما عزیزان را بیش از پیش نشان می‌دهد. من خیلی خوشحالم که عزیزان انبوه‌ساز توانستند در این مدت کوتاهی که استان البرز تشکیل‌شده دور هم جمع شوند و تشکیل انجمن بدهند و هیئت‌مدیره انتخاب و شروع به کار کنند. فعالیت‌هایی که در استان البرز هست شاید کمتر از استان تهران نباشد و کمبود مسکن که در استان البرز هست شاید هم ردیف استان تهران باشد. به همین دلیل عزیزان باید تلاششان را بیشتر کنند.

عزیزان در دولت یازدهم و جناب آقای دکتر آخوندی اعتقاد ندارند که تسهیلات بانکی بدون برنامه‌ریزی در بخش مسکن تزریق شود و قائل به این هستند که تورم زا است. در این زمینه صحبت‌ها زیاد شده است و مثلاً جناب آقای لاهوتی در انتقادی به این مسئله گفته بودند در مسکن مهر بیش از 3 درصد تزریق نقدینگی نداشتیم ،پس چرا می‌گویید 50 درصد تورم از طریق مسکن مهر داشتیم؟ به هر حال این نظر اقتصاددانان است و چون ما در این زمینه اطلاعاتی نداریم، نمی‌توانیم وارد این مقوله شویم ولی من این را عنوان می‌کنم که اگر به بخش تولید، اعم از بخش تولید مسکن یا صنعت تسهیلاتی تزریق می‌شود، نباید بگوییم تورم‌زاست چون به دنبال آن اشتغال است و نیاز مردم هم برآورده می‌شود. یعنی در زمینه مسکن یا سایر صنایع اگر نقدینگی تزریق‌شده صرف اشتغال و تولیدشده ، نباید بگوییم تورم زاست. اگر این تورم زا باشد هر تسهیلاتی که در بخش صنعت می‌دهیم هم باید بگوییم تورم زاست. تورم‌زایی در صورتی است که تسهیلات بدون پشتوانه داده شود. مثلاً آیا در بخش خدمات اگر تسهیلات بدهیم تورم‌زایی آن بیشتر است یا یارانه‌های نقدی که به صورت مستقیم به بخش نقدینگی تزریق می‌شود؟ امیدوارم این گروه توانمندی که به دولت یازدهم وارد شده‌اند کمک کنند هم بخش مسکن را فعال نگهداریم و هم از نظر تسهیلات بانکی کمکی به انبوه‌سازان بشود تا بتوانند تولید مسکن را بیش از پیش افزایش بدهند.

باید به سمت انبوه‌سازی رفت

سومین و آخرین سخنران مراسم، یکی از اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی استان البرز بود. دکتر جعفر بشیری در بخشی از سخنانش که بیشتر به انبوه‌سازی اختصاص داشت، گفت: بهبود و ارتقای فرهنگ بشری مستلزم ارتقای فرهنگ عمرانی است. عوامل زیادی در ارتقای فرهنگ موثر است اما به نظر من یکی از مهم‌ترین آنها را باید در بناهای جامعه جستجو کرد. هویت و نوع تفکر ما احساس ما، هنر و صنعت ما، اعتقادات ما، صلح و دوستی و عدالت‌خواهی ما همه اینها در ساخت و سازهای گذشته و حال ما متجلی است. هرچه ما سعی در ارتقای فرهنگ خود داشته باشیم نتیجه آن را می‌توان در معماری بناهای خودمان مشاهده کنیم. به گفته یکی از بزرگان؛ معماری نقش معمار مبارزه برای یک زندگی بهتر است. زندگی بهتر یعنی داشتن معماری خوب و داشتن رفاه در یک جامعه. با توجه به تکنولوژی های جدید، ساخت‌وساز به شکل گذشته تقریباً منسوخ‌شده و باید رفت به سوی انبوه‌سازی. همانگونه که تقسیم کار باعث تجمیع کارهای مشابه هم و باعث پیشرفت در حداقل زمان و صرفه‌جویی در هزینه می‌گردد. اگر اولویت دولت‌ها تهیه مسکن مناسب و مقرون به صرفه برای عموم مردم باشد الزاماً بایستی به سمت انبوه‌سازی رفت. انبوه‌سازی به معنای واقعی دربرگیرنده همه جوانب مثبت قضیه است. معماری، کاربری بالا، شهرسازی خوب، زیباسازی محوطه و فضای سبز، اجرای اصولی و تعبیه فضای آموزشی، مذهبی اجتماعی و غیره که همه در برنامه‌های انبوه‌سازی لازم است لحاظ گردد و امری اجتناب‌ناپذیر است. طبعاً با توجه به توسعه پایدار شهر و معماری پایدار و لاجرم بایستی به سمتی حرکت کند که اهداف آرمانی ما تحقق یابد.

بنده اعلام می‌کنم در راستای اهداف مشترکی که بین انجمن صنفی انبوه‌سازان و نظام مهندسی وجود دارد آماده هر نوع همکاری در راستای بهبود کیفیت ساخت‌وساز و بهبود وضعیت معیشت شهروندان هستیم و در نهایت صداقت همکاری هستیم.