هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حفاظت، حلقه گمشده ساختمان


گروه تاسيسات: پنجمین نمایشگاه تخصصی تجهيزات و سیستم‌های ایمنی و حفاظتی با هدف فرهنگ‌سازی استفاده از تجهیزات ایمنی و حفاظتی و ارائه آخرین دستاوردهای این حرفه، 28 تا 31 مرداد ماه در مصلاي امام خميني تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، در اين نمایشگاه، 32 شركت داخلي در زمینه حفاظت و ايمني با موضوعات طراحی و مشاوره، دوربین‌های مداربسته و تحت شبکه، اعلام و اطفاء حریق، دزدگیر اماکن، کنترل یکپارچه ساختمان، گیت‌های تردد فروشگاهی و سیستم‌های بازرسی، محصولات خود را ارائه كردند.

در بخش نظارت و كنترل تردد، دانشگاه خواجه نصير طوسي آخرين فناوري ها و تجهيزات نوين خود را به نمايش گذاشت كه به لحاظ برنامه‌ريزي و نرم افزاري بسيار پيشرفته‌تر از محصولات خارجي بود. همچنين ارائه جديدترين دستگاه ضد سرقت اماكن تجاري و اداري كه به صورت هوشمند و از طريق ايجاد دود فعال مي‌شد، در كنار معرفي جديدترين سيستم‌هاي اعلام و اطفاي حريق از جمله ويژگي‌هاي بارز نمايشگاه امسال محسوب بود.

كارگاه‌ آموزشي و حفاظتي

از نكات جالب نمايشگاه امسال، برگزاري نخستين كارگاه‌ دوربين‌هاي مداربسته بود كه با استقبال خوب بازديدكنندگان مواجه شد. در اين كارگاه برندهاي مختلف دوربين‌هاي مداربسته، تصاوير دريافتي از سالن نمايشگاه را به طور همزمان نمايش مي‌دادند تا بازديدكنندگان ضمن بررسي قابليت‌ها و خدمات اين تجهيزات، به سهولت امكان مقايسه و انتخاب داشته باشند.

محمدعلي شخصيان، مشاور و ناظر سامانه‌هاي نظارت تصويري در پنجمين نمايشگاه حفاظتي و ايمني به خبرنگار پيام ساختمان گفت: متاسفانه فرهنگ رقابت‌پذيري ما ضعيف است و شركت‌هاي دست اندركار حفاظت، ديدگاه مثبتي به اين موضوع ندارند. مقايسه كيفيت سيستم‌هاي نظارتي، به شرطي امكان پذير است كه همزمان بتوانيم تصوير ارائه شده توسط آنها را ببينيم. خوشبختانه براي اولين بار در كشور، مشخصات و كيفيت برندهاي مختلف دوربين‌هاي نظارتي را به صورت عملي در معرض ديد علاقه‌مندان قرار داديم (چهار دوربين براي روز و چهار دوربين براي شب) تا با مقايسه آنها بهترين انتخاب را داشته باشند.

شخصيان تاكيد كرد: حفاظت فرايندي است كه براي نهادينه شدن به فرهنگ‌سازي احتياج دارد زيرا نمي‌توان همه موارد امنيتي را به پليس و مراكز انتظامي واگذار كرد و يا براي هر انسان يا ساختمان يك مراقب جداگانه در نظر گرفت. ضمن اينكه در صورت بروز حادثه، برخي از خسارت قابل بازگشت نيست، سلامتي انسان از اين دسته است. در كنار آن بايد به امنيت اماكن و سرمايه‌هاي ملي و شخصي توجه كرد. همه اين موارد استفاده از سيستم‌هاي حفاظتي و ايمني را ضرورري جلوه مي‌دهد. در حال حاضر با توجه به گسترش تجهيزات صنعتي در كشور تا حدودي ابزارزده شده‌ايم و در انتخاب سيستم‌هاي نظارتي و ايمني، درست عمل نمي‌كنيم.

ساختمان و سيستم‌هاي حفاظتي

كارشناس سيستم‌هاي حفاظتي و امنيتي با اشاره به اينكه تمام فعاليت‌هاي ايمني و حفاظتي در كشور به منظور افزايش سطح كيفي ساختمان‌هاست، گفت: در حال حاضر استفاده از سيستم‌هاي حفاظتي و ايمني در بسياري از ساختمان‌هاي نوساز الزامي شده است ولي بايد بتوانيم از اين سيستم‌ها به صورت يكپارچه و مطلوب در ساختمان استفاده كنيم كه در حوزه حفاظت حلقه گمشده محسوب مي‌شود. البته در اين خصوص، تصميم‌گيري و اجرا بر عهده كارشناسان مشاور فني و حفاظتي است كه هدف، بودجه و چگونگي اجرا را در كنار هم قرار مي‌دهد، بنابراين مصرف‌كننده نقش زيادي ندارد. شخصيان تصريح كرد: بهترين زمان تصميم‌گيري در خصوص استفاده از سيستم‌هاي حفاظتي و ايمني، هنگام نقشه‌برداري و طراحي ساختمان است كه همكاران شهرداري و نظام مهندسي بايد به اين مسئله توجه داشته باشند. البته نبايد نقش رسانه‌ها به خصوص نشريات تخصصي را در معرفي و فرهنگ‌سازي استفاده از اين سيستم‌ها فراموش كرد. نگاهي به خسارات وارد شده بر اثر عدم رعايت الگوهاي حفاظتي و ايمني نشان مي‌دهد؛ قيمت سيستم‌هاي حفاظتي و ايمني در مقايسه با فوايدي كه براي مصرف كننده دارند، ناچيز است. اين تجهيزات بازدارنده بوده و در كنار ساير امكانات رفاهي ساختمان به عنوان يك ارزش افزوده مطرح مي‌شوند.

راهكار‌هاي جامع امنيتي

جواد حسين‌پور، مديرعامل يك شركت عرضه‌كننده سيستم‌هاي حفاظتي و ايمني به خبرنگار پيام ساختمان گفت: ما براي هر كدام از ساختمان‌هاي كشور راهكارهاي جامع امنيتي ارائه مي‌دهيم. اگر سيستم‌هاي حفاظتي و ايمني به صورت يكپارچه مورد استفاده قرار گيرد نتيجه بهتري خواهيم داشت، ولي از آنجا كه بسياري از ساختمان‌ها از قبل ساخته شده‌اند، مجبور هستيم بر اساس نياز مردم و شرايط ساختمان اقدام كنيم.

وي افزود: خوشبختانه استانداردهاي حفاظتي و ايمني در كشور تدوين شده و در حال اجراست. يكي از سازمان‌هاي فعال و پيگير، سازمان آتش‌نشاني است. البته لازم است سازمان نظام مهندسي و شهرداري با همكاري يكديگر اين چرخه را تكميل كنند.

حسين‌پور با اعلام اينكه سالانه 60 تا 70 ميليون دلار دوربين‌هاي مدار بسته وارد كشور مي‌شود، تصريح كرد: سيستم‌هاي حفاظتي در سه سطح قيمت ارائه مي‌شود كه با توجه به نوع امكانات متفاوت خواهد بود. مصرف ‌كننده‌ به خاطر زنجيره ارزشي مناسب محصولي را انتخاب مي‌كند كه داراي برند معتبر، قيمت مناسب و خدمات پس از فروش خوبي باشد. ضمن اينكه مي‌توانند از مشاوران فني و كارشناسان فروش كمك بگيرند.

اعلام و اطفاي حريق اختصاصي‌

در بخش ايمني ساختمان، سيستم‌هاي اعلام و اطفاي حريق اهميت ويژه‌اي دارند كه در كنار ساير تجهيزات چرخه حفاظتي خانه را تكميل مي‌كنند. بخش مهمي از نمايشگاه امسال به اين تجهيزات اختصاص داشت. شيرزاد، مدير اجرايي يك شركت فعال در زمينه توليد تجهيزات اعلام و اطفاي حريق به خبرنگار پيام ساختمان گفت: كاربري‌ و نيازهاي متعدد ساختمان‌ها ايجاب مي‌كند كه سيستم‌هاي اعلام و اطفاي حريق اختصاصي‌ داشته باشيم. ما در راستاي تامين خواسته مشتريان، برندهاي جديد كشورهاي پيشرفته را در نمايشگاه عرضه كرده‌ايم كه مهمترين آنها سنسور دو منظوره اعلام حريق و سيلندر خودكار اطفاء حريق بدون استفاده از حسگر، كابل و لوله است. وي افزود: صنعت اعلام و اطفاء حريق در كشور ايران جوان است و براي پيشرفت به همكاري همه جانبه مردم و مسئولان نياز دارد. در حال حاضر با توجه به فراگيري سيستم‌هاي پيشرفته الكترونيكي در كشور نيازمند سيستم‌هايي هستيم كه با كمترين هزينه و بالاترين كارآيي بتوانند ايمني لازم را براي ساختمان به ارمغان بياورند.

ارزيابي نهايي

يكي از مسئولين مركز فناوري اطلاعات كشور در ارزيابي خود از نمايشگاه حفاظتي و امنيتي به خبرنگار پيام ساختمان گفت: در بخش حفاظتي، سيستم‌هاي متنوعي ارائه شد ولي از محصولات ايراني خبري نبود، ضمن اينكه به لحاظ اطلاع رساني و معرفي عملي تجهيزات با مشكل مواجه بوديم. در حالي كه اگر موضوع رسانه‌اي شود نتايج بهتری خواهيم داشت.

اين مقام مسئول كه نخواست نامش درج شود، افزود: در نمايشگاه‌هاي حفاظتي لزوماً بايد يك محيط شبيه‌سازي ايجاد ، و قيمت تجهيزات حفاظتي و ايمني روي آنها درج شود تا بازديدكننده امكان مقايسه و انتخاب محصول را داشته باشد.

كارشناس مركز فناوري اطلاعات كشور اظهار داشت: ممكن است در ابتدا استفاده از سيستم‌هاي نظارتي با يك سري مخالفت‌ها مواجه شود ولي به مرور زمان مردم به ارزش‌ آنها پي مي‌برند. به نظر من هر چه تعداد اين سيستم‌ها بيشتر باشد، ضريب ايمني كشور افزايش مي‌يابد و شاهد كاهش ناهنجاري‌هاي اجتماعي خواهيم بود. امروزه در كشورهاي پيشرفته دوربين‌ها تمام حركات مردم را رصد مي‌كنند و مردم به اين مسئله عادت كرده‌اند. ما نيز مي‌توانيم از اين طريق به افزايش امنيت اجتماعي كشور كمك كنيم.

لازم به ذکر است نشریه پیام ساختمان نیز در این نمایشگاه با برپایی غرفه به توزیع رایگان نشریه بین شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه اقدام نمود.