وزیر از نمایشگاه ها حمایت کند

شمار نشریه : 166


آرزو افشارزاده

يازدهمين نمايشگاه بین‌المللی صنايع و تجهيزات آشپزخانه ، حمام ، سونا و استخر، با حضور و مشاركت بيش از ۲۰۰ شركت داخلي و ۱۱ كشور خارجی ‌در محل دائمي نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوري اسلامي با حضور مهندس رهبر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ، دکتر منوچهر شیبانی اصل عضو هیئت‌مدیره انجمن مهندسان راه و ساختمان ایران، کاظم اکبرپور مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و حمیدرضا آملی، مدیر نمایشگاه‌های داخلی و سخنگوی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و فرهاد امینیان برگزارکننده نمایشگاه در روز 31 مردادماه سال جاری افتتاح شد و تا سه روز ادامه داشت. شرکت‌های داخلی از این نمایشگاه استقبال خوبی کرده بودند و بسیار پر شور برگزار شد.

افزایش 29 درصدی مشارکت در نمایشگاه آشپزخانه

حمیدرضا آملی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: یازدهمین نمایشگاه حمام، سونا و صنایع وابسته نسبت به دوره‌های قبل با افزایش 29 درصدی مشارکت و متراژ روبه رو بوده است . این نمایشگاه در دو بخش حمام، سونا، جکوزی و صنایع وابسته و آشپزخانه برگزار شد که در بخش حمام وسونا تجهیزات مربوط به آن و در بخش آشپزخانه وسایل مربوط به تهیه غذا ،سرو غذا ،کترینگ ها و یخچال‌ها در معرض بازدید قرار گرفتند.

سخنگوی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی در ادامه این نمایشگاه را موجب رونق کسب‌وکار و افزایش کمی و کیفی تولیدات دانست و افزود: حضور 11 کشور خارجی در این نمایشگاه و نمایش کالاهای خارجی در کنار کالاهای ایرانی موجب صادرات بیشتر محصولات داخلی می‌شود و کیفیت کالاهای ما بیش از پیش افزایش پیدا می‌کند و علاقه مندیم که با رقابتی شدن تولیدات، رونقی به این کسب‌وکار داده شود.

مدیر نمایشگاه‌های داخلی ایران گفت: مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت تسلط کاملی بر بخش صنعت دارند و فضای تولید ابزارآلات و وسایل مرتبط با این صنعت روان تر خواهد شد و این نمایشگاه به این روند کمک خواهد کرد.

انبوه‌ساز اساس تولید است

ایرج رهبر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان که در مراسم افتتاحیه گفت:انبوه‌ساز و تولیدکننده اصل و اساس کار است زیرا تا هنگامی که مسکن احداث نشود ،استفاده از این وسایل که در نمایشگاه عرضه می‌شود،صورت نمی‌گیرد. وی افزود:ما باید تولید مسکن خود را از نظر مسکن لوکس ، مسکن متوسط و مسکن اجتماعی برای اقشار کم‌درآمد افزایش دهیم.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ادامه داد:کالاها به تناسب تولید می‌شود و با هر کیفیت و هر قیمتی وجود دارد و اگر بتوانیم اصل تولید مسکن را تشویق و راه‌اندازی کنیم مسلماً مصرف مسکن بالا می رود و کالاها هم در داخل و هم در خارج به فروش می‌رسد .

رهبر درباره اقداماتی که نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت باید برای تسهیل فرایند تولید انجام دهد،گفت: ما باید به هر نحو ممکن تولیدکنندگان داخلی را تشویق کنیم که تشویق روش‌های مختلفی دارد.به عنوان مثال برای صدور خدمات و تولید بیشتر، تشویق مالیاتی در نظر بگیریم و سیستم مالیاتی ما بر اساس نظام تولید بیشتر باشد .

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان تشویق برای صدور خدمات را بسیار مهم دانست و گفت: باید قوانینی وضع کنیم تا موجب تسهیل امور گردیده و تولیدکنندگان ما را برای کیفیت بالاتر و رقابت با شرکت‌های خارجی و صدور خدمات مهندسی تشویق کند.

هر سال 10 درصد رشد داشته ایم

فرهاد امینیان نیز با اشاره به اینکه این نمایشگاه محصولات و تولیدات جدید کشور را معرفی می‌کند، افزود: پیش از این تمام محصولات وارداتی بود ولی در دهه اخیر تولیدات و صادرات روند افزایشی چشمگیری داشته است به طوری که اگر صادرات را ارزیابی کنیم ،هر سال به طور متوسط 10 درصد رشد داشته‌ایم.

امینیان تاکید کرد:.در زمینه اشتغال‌زایی و تعداد کارگاه‌های تولیدی که در حال حاضر در این صنعت فعال هستند ، می‌توانم بگویم برای نیازهای داخلی نیاز به واردات محصولات خارجی نداریم و محصولات داخلی به خوبی جوابگوی نیاز کشور است.برگزارکننده نمایشگاه در پاسخ به این سوال که چه انتظاری از وزیر صنعت‌،معدن و تجارت برای حل مشکلات بخش صنعت دارید؟ گفت: از وزیر محترم صنعت،معدن و تجارت درخواست داریم که در درجه اول از نمایشگاه‌ها حمایت کنندچون نمایشگاه‌ها توانمندی کشور را نشان می‌دهد و مردم نیز باید بدانند توانمندی تولیدکنندگان داخلی در چه سطحی قرار دارد . وی افزود:از وزیر انتظار داریم که زمینه‌های صادرات را فراهم نموده و از صنایع داخلی حمایت کند و در صورت امکان، واردات محصولاتی را که مشابه آن در کشور تولید می‌شود ، محدود کنند، چون واردات کالاهای بی‌کیفیت بازار کار را از شرکت‌های تولیدکننده می‌گیرد.

امینیان درباره تأثیر نوسانات نرخ ارز بر کار بنگاه‌های تولیدی گفت: این نوسانات بر روی کار شرکت‌هایی که نمایندگی محصولات خارجی را دارند، تأثیرگذار بوده است زیرا ارز به این کالاها اختصاص داده نمی‌شود و حضور این کالاها در نمایشگاه خیلی محدود شده و اجازه ترخیص به آنها داده نشده است، بنابراین در این نمایشگاه بیشتر شرکت‌های داخلی فعال هستند.

نمایشگاه آشپزخانه از رشد خوبی‌برخوردار است

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: این نمایشگاه تخصصی است که از نمایشگاه صنعت جدا شده و در سال‌های اخیر از رشد خیلی خوبی برخوردار بوده است. کاظم اکبرپور، در ادامه افزود:با توجه به رویکرد نوسازی و انبوه‌سازی و توجه مردم به دکوراسیون داخلی و استفاده از آخرین فناوری‌های روز در زمینه تجهیزات داخلی ساختمان، این نمایشگاه سال به سال قوی تر برگزار می‌شود و امسال هم این نمایشگاه با در اختیار گرفتن 15 هزار مترمربع توانسته رکورد خوبی را به دست آورد و 8 کشور خارجی نیز در آن مشارکت دارند .مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی با اشاره به اینکه صنعت تجهیزات آشپزخانه،حمام و سونا علاوه بر اینکه نیازهای داخلی را پوشش می‌دهد، گام خوبی در راستای صادرات به دیگر کشورهای جهان به خصوص کشورهای همسایه مانند عراق بر می‌دارد،تصریح کرد:انتظار داریم این پیشرفت که در زمینه تولید این تجهیزات در داخل فراهم آمده ، مورد حمایت دولت نیز قرار بگیرد تا این صنعتگران بتوانند مشکلات حاشیه‌ای را حل کنند.اکبرپور درباره چالش‌های موجود در بخش صنعت که وزیر صنعت، معدن و تجارت باید آنها را رفع کند، گفت:مشکلات و محدودیت‌هایی که وجود دارد مشابه هم است و بیشتر صنعتگران در زمینه تسهیلات بانکی و برخی مشکلاتی که بر اثر تحریم‌ها برایشان ایجادشده، گله دارند.

لازم به ذکر است نشریه پیام ساختمان نیز در این نمایشگاه با برپایی غرفه اقدام به توزیع رایگان نشریه بین شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه اقدام نمود.