ساخت و سازهای تهران قانونمند می شود

شمار نشریه : 166


لایحه نظام فنی و اجرایی شهرداری تهران در آخرین جلسۀ علنی شورای سوم به تصویب رسید. بر اساس این مصوبه شهرداری تهران موظف است کلیه فعالیت‌های عمرانی را در چارچوب مفاد «سند راهبردی نظام فنی و اجرایی شهرداری تهران» به انجام برساند. در بخش دیگری از این لایحه آمده است، ارتقای کیفیت طرح‌ها از دورۀ پدیدآوری تا برچیدن طرح، مدیریت هزینه و بهینه‌سازی اقتصادی طرح‌ها، مدیریت زمان در فرایند طراحی و اجرای طرح‌ها، رعایت نیازها و الزامات زیست محیطی، از جمله اهدافی است که شهرداری تهران موظف خواهد بود در راستای تحقق آنها در تدوین و کاربست دستورالعمل‌های نظام فنی و اجرایی آنها را مدنظر قرار دهد. همچنین در بخش دیگری از این مصوبه آمده است که شهرداری تهران زیر نظر شورای شهر موظف به پایش مستمر و بهنگام این نظام فنی و اجرایی است.

دکتر مازیار حسینی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در جریان بررسی این لایحه طی سخنانی ضمن اشاره به شکل‌گیری شورای عالی فنی شهرداری در سال 89 با دستور شهردار تهران اظهار کرد: در تدوین نظام فنی و اجرایی شهرداری تهران، سه اصل سرعت، دقت و صحت مبنای کار قرار گرفته و با اجرای این نظامنامه نه تنها بروکراسی جدید ایجاد نشده بلکه چگونه درست پیش رفتن نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

وی افزود: 90 درصد مشکلات ایجاد شده در راستای اجرای پروژه‌ها و افزایش هزینه‌های آنها به این بر می‌گردد که کار را با مقدمات ناقص آغاز می‌کنیم و به همین دلیل شهردار تهران تصمیم به ایجاد شورای عالی فنی و تدوین نظام فنی و اجرایی گرفت.

حسینی با تاکید بر این که مدعی نیستیم این نظامنامه بدون اشکال است گفت: در آخرین تبصرۀ نظام‌نامه، امکان بازبینی سند بعد از تصویب در شورای شهر نیز دیده شده است. این نظام نامه قدمی رو به جلو است که تصویب آن اقدام بسیار خوبی در این دوره مدیریت شهری محسوب می شود.درادامه جلسه، مهندس اکبر ترکان، عضو شورای عالی فنی شهرداری تهران نیز طی سخنانی اظهار کرد: در طرح‌های عمرانی مجموعه هزینه‌های مطالعاتی و مهندسی 3 درصد رقم سرمایه گذاری است اما هزینه مطالعات کمتر از یک درصد است که باعث ایجاد اشتباهاتی در طراحی مفهومی می‌شود که هزینه‌های آن قابل محاسبه نیست و ممکن است تا 20 درصد هم برسد.وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما بسیاری از تصمیمات این گونه اتخاذ می‌شود که اول اقدام به انجام کار می‌کنیم و بعد به سراغ مطالعات یا به عبارت بهتر توجیه آن می‌رویم، مثلا اوامر ملوکانه یک زمان می‌گویند بروید پل بزنید و بعد بروید توجیح‌اش را بنویسند و بیاورید! که این باعث می‌شود همیشه بهترین انتخاب را نداشته باشیم.

ترکان افزود: نظام فنی و اجرایی حاضر می‌کوشد عکس این روند را اجرایی کند. در پیشنهادی که ما تقدیم شورای شهر کردیم در نظر داریم از زمان شکل‌گیری یک ایدۀ مهندسی به مطالعات آن اهمیت دهیم. شورای عالی فنی آمادگی دارد تا طبق این مصوبه به فرآیند تصمیم سازی درباره طرح‌های عمرانی کمک کند تا بتوانیم با تصویری روشن تصمیم بگیریم.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: در ابتدای تهیه هر طرح باید آمایش صورت بگیرد تا مشخص شود طرح ما آثار مخرب زیست محیطی ندارد، بنابراین در همه طرح‌ها باید نگاه مدیریت زیست محیطی داشته باشیم.خسرو دانشجو، سخنگوی شورا نیز گفت: در شهرداری تهران معاونت‌های مختلف، ساخت و ساز و کارهای عمرانی انجام می‌دهند که لازم است این فعالیت‌ها انسجام یابد. این ماده واحده می‌خواهد انسجامی به این فعالیت‌های عمرانی بدهد.

معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط زیست شورا نیز گفت: در این نظام فنی نگرانی‌های زیست محیطی ما نیز دیده شده و باز هم باید تلاش کنیم تا طراحی‌هایمان سبز باشدبعد از سخنان اظهارشده، لایحه نظام فنی و اجرایی شهرداری تهران به تصویب اعضای شورای شهر رسید.