جای خالی معماری ایرانی

شمار نشریه : 166


گروه معماری و دکوراسیون: در چند سال اخیر یکی از مباحث مهم در حوزه شهرسازی توجه دولت و بخش خصوصی به مقوله معماری ایرانی– اسلامی بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند؛ نماها و معماری کنونی شهرهای ایران ضوابط علمی و هویتی ندارد و این آشفتگی بصری، خستگی را به بیننده منتقل می‌کند. اگرچه در چند سال اخیر شهرداری‌ توانسته است توجهات را به این مقوله جلب کند اما این حوزه نیازمند بازنگری‌ و البته مشارکت و نظارت سازمان‌هایی مانند کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی است. هرچند ارائه تسهیلات و بسته‌های تشویقی می‌تواند بازخورد مناسب تری به همراه داشته باشد. متن زیر دیدگاه‌های کارشناسان مختلف در خصوص این موضوع است:

طرحی برای معماری ایرانی – اسلامی

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران با اشاره به اینکه هنوز در میان مردم و مسئولان معماری به رسمیت شناخته نمی‌شود، گفت: پیشنهاد ما به کمیسیون عمران مجلس این است که با توجه به خلاءهای موجود در مورد معماری ایرانی- اسلامی طرح‌هایی را در این مورد ارائه دهد.

علیرضا قهاری در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت:چندی است که صحبت‌های بسیاری در مورد معماری ایرانی- اسلامی مطرح می‌شود اما هنوز هیچ طرح جامعی در این مورد ارائه نشده و در همین راستا انجمن مفاخر معماری ایران آمادگی دارد پیشنهاد‌های خود را ارائه دهد تا پس از انجام کارشناسی‌های لازم، در قالب یک طرح به کمیسیون عمران مجلس ارائه شود.وی در ادامه افزود: البته پیش از طی این مراحل باید این موضوع از سوی کارشناسان و متخصصان بررسی شود که آیا اساساً معماری ایرانی- اسلامی از سوی جامعه معماری و شهرسازی مورد پذیرش است یا خیر؟

قهاری با اشاره به اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی معماری در برگیرنده نظام ساخت‌وساز بود، تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت برعکس شده و نظام ساخت‌وساز در برگیرنده نظام معماری شده و پیشنهاد انجمن مفاخر معماری ایران این است که کمیسیون عمران مجلس طرحی را در مورد توجه به مسایل زیربنایی و اساسی معماری ارائه دهد تا در آن از نظر محتوایی و مفهومی نیز به مسائل ساخت‌وساز توجه شود.وی با بیان اینکه معماری هنوز در میان جامعه و مسئولان به رسمیت شناخته نمی‌شود، گفت: متأسفانه زمانی که به محتوا و مفهوم ساخت‌وساز اهمیت داده نشود، به متخصصان معماری نیز توجه نمی‌شود و انجمن مفاخر معماری ایران آمادگی دارد تا پیشنهاد‌های خود برای تدوین طرحی در خصوص توجه به محتوا و مفهوم ساخت‌وساز ارائه دهد تا در کمیسیون عمران مجلس مطرح شود. رئیس انجمن مفاخر معماری ایران با اشاره به اینکه برخی از ساخت و سازها موجب نابودی محیط‌زیست و میراث فرهنگی می‌شود، اظهار داشت: متأسفانه در بسیاری از موارد شاهد هستیم که به رغم نابودی محیط‌زیست و میراث فرهنگی به واسطه برخی ساخت و سازها، مسئولان و قانون‌گذاران چشم خود را به روی این مسائل می‌بندند یا بعضاً از آن حمایت می‌کنند . در همین راستا انجمن مفاخر معماری ایران می‌تواند پیشنهادات خود را برای صیانت از محیط‌زیست و میراث فرهنگی ارائه دهد تا قوانین محکمی در این رابطه در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد. اگر کمیسیون عمران مجلس تعامل و ارتباط موثر و مثبتی را با جامعه معماری برقرار کند، قطعاً بسیاری از مشکلات پیش روی این جامعه و به طور کلی معماری سریع تر و آسان تر مرتفع می‌شود.

 

تشویق راه حل معماری ایرانی

 

 

مجتبي بيگدلي ، رئيس انجمن انبوه‌سازان و ساختمان قم در این خصوص گفت:حمايت مسئولان و استفاده از مؤلفه‌های تشويقي و فرهنگي، زمینه‌ساز تحقق معماري اسلامي - ايراني می‌باشد. وي با تاكيد بر ضرورت مؤلفه‌های تشويقي براي توسعه معماري اسلامي - ايراني اذعان داشت:فرهنگ معماري اصيل اسلامي - ايراني بايد توسط مسئولان نهادينه گردد و در اين زمينه لازم است مؤلفه‌های تشويقي در راستاي گرايش مردم به اين نوع معماري در نظر گرفته شود. وي تصريح كرد:متأسفانه سازندگان مسكن و متوليان معماري به سمت الگوهاي غربي كه سنخيتي با فرهنگ ديني و ملي ما ندارد، گرايش یافته‌اند و اين نمادهاي غربي در نماي سازه، وضعيت نشيمن گاه، پذيرايي، آشپزخانه‌های اُپن، نورگيري و وضعيت سرمايشي و گرمايشي موجود در معماري نوين به خوبي قابل‌لمس است. رئيس كميسيون صدور خدمات فني و مهندسي استان قم حمايت مسئولان را راهگشاي تحقق معماري اسلامي و ايراني برشمرد و عنوان كرد:براي اولين بار در سطح خاورميانه پروژه بزرگ بازار شهر اسلامي را مطابق با معيار و معماري ديني در پرديسان طراحي کرده‌ایم كه با حضور وزير مسكن مورد بهره‌برداری قرار گرفت. وي دراین‌باره گفت:از مسئولان به ويژه شهرداري می‌خواهیم با بازديد از اين طرح جامع كه در سطح خاورميانه كم نظير می‌باشد به پشتيباني از معماري اسلامي در بطن شهر بپردازند. رئيس انجمن انبوه سازان قم با بيان اهميت خروجي همايش معماري اسلامي - ايراني خاطرنشان كرد:همايش، مهندسي سخن و كلام نيست بلكه راهي براي عملياتي شدن اهداف و مسيري براي تعامل فكري و رفع موانع می‌باشد و مسئولان بايد به اين خروجی‌ها توجه نمايند.

مجتبي بيگدلي تخفيف در عوارض ويژه معماری‌های اسلامي و ايراني را يكي از راهكارهاي مهم براي تشويق مردم دانست و گفت: مسئولان و مديران بايد با تخصص و تجربه‌های لازم در جهت انقلاب و تحول معماري كنوني ما تلاش كنند.

 

جای خالی مراجع ذی‌صلاح در کنترل نقشه‌های شهرسازی و معماری

 

 

علی فرج زاده‌ها ، نایب‌رئیس اول سازمان مرکزی نظام مهندسی ساختمان با بیان این مطلب که نظارت و کنترل نقشه‌های شهرسازی و معماری باید توسط مهندسان دارای پروانه و صلاحیت انجام شود و سازمان نظام مهندسی ساختمان طبق وظایف مندرج در قانون آمادگی دارد تا نظارت و کنترل این نقشه‌ها از نخستین مراحل تا مرحله نهایی را بر عهده بگیرد، .افزود:در واقع یکی از اهداف سپردن وظیفه بررسی، نظارت و کنترل نقشه‌های معماری و شهرسازی به دفاتر خدمات الکترونیک شهر، سرعت بخشیدن به عملیات بررسی و نظارت بر این پرونده‌ها به منظور جلب رضایت شهروندان است اما نباید در این موارد دقت فدای سرعت شود.وی کنترل نقشه‌های معماری و شهرسازی توسط نیروهای غیر اجرایی را موجب بروز مشکلاتی در طرح‌های معماری و شهرسازی دانست و تصریح کرد: نظارت و کنترل این نقشه‌ها حتماً باید توسط مهندسان دارای پروانه و صلاحیت و افراد مجرب در کار اجرایی انجام شود و اگر فردی مهندس نباشد و به صرف استفاده از یک نرم‌افزار بخواهد فایل های محاسباتی را کنترل کند، از کیفیت کار به شدت کاسته می‌شود و در نهایت به ضرر مدیریت شهری و حوزه ساخت‌وساز خواهد بود. فرج زاده‌ها در ادامه افزود: طبق ماده 33 قانون نظام مهندسی ساختمان و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان کنترل کلیه نقشه‌های معماری و شهرسازی از وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان است و اگر شهرداری سیستمی را برای کنترل این نقشه‌ها تعریف کرده اما کار به درستی انجام نمی‌شود، قصور شهرداری و دفاتر خدمات الکترونیک شهر است.

فرج زاده‌ها با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها پتانسیل و ظرفیت لازم را برای کنترل نقشه‌های معماری و شهرسازی دارند، گفت: واقعیت این است که در حال حاضر نظارت و کنترل نقشه‌های معماری و شهرسازی توسط مراجع ذی‌صلاح انجام نمی‌شود و حداقل کنترلی که انجام می‌شود هم توسط سازمان نظام مهندسی استان‌هاست و البته همکاری سایر دستگاه‌ها به ویژه شهرداری‌ها می‌تواند کمک کند تا نظارت و کنترل این نقشه‌ها به شکل حرفه‌ای تر و تخصصی تر انجام شود.

نایب‌رئیس اول سازمان مرکزی نظام مهندسی ساختمان نظارت و کنترل نقشه‌های معماری و شهرسازی توسط این سازمان را موجب ارتقای کیفیت این نقشه‌ها دانست و تاکید کرد: اگر همکاران ما در سازمان نظام مهندسی استان‌ها ایراداتی از نقشه‌های معماری و شهرسازی می‌گیرند، از دیدگاه مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های موجود خواهد بود و قطعاً باعث ارتقای کیفیت این نقشه‌ها خواهد شد.

 

راهکار نجات معماری ایرانی

 

 

شیرین زنجانی ، طراح دکوراسیون و معماری گفت:: سازندگان و انبوه‌سازان باید پروژه‌های با متراژ پایین را برای طراحی داخلی به معماران و طراحان بسپارند تا کار به صورت اصولی انجام شود و اگر این اقدام صورت پذیرد، معماری کشورمان روال گذشته را در پی می‌گیرد و دوباره در جهان به اوج می‌رسد. وی افزود: در حال حاضر تداخلی در زمینه مفاهیم چیدمان داخلی با طراحی و معماری دکوراسیون به وجود آمده که باید کاربردهای این دو سبک را از یکدیگر جدا کرد.طراح دکوراسیون و کارشناس معماری در ادامه بیان داشت: فارغ‌التحصیلان رشته مبلمان و دکوراسیون وارد بازار کار شده‌اند و انتظار می‌رود با کمک آنها اصول و نظم در صنعت معماری و طراحی داخلی به وجود آید و شاهد رشد این صنعت مهم و فراگیر باشیم. وی ادامه داد: معماری و طراحی داخلی ما تا پیش از این دچار سردرگمی بود، اما اکنون شهرداری اصول و روش سختی را مدنظر قرار داده است که سازندگان برای نمای ساختمان‌ها نیز باید تأییدیه داشته باشند که این دقت نظر می‌تواند کمک بسیاری به ایجاد سیمای واحد و منظر زیبای شهری کند.این کارشناس معماری، انجام کار تخصصی در هر رشته‌‌ای را سبب تسهیل و پیشرفت در کار عنوان کرد و تصریح کرد: باید روالی در پیش بگیریم که شرکت‌های مهندسان مشاور، فقط طرح و نقشه، همراه با نظارت بر اجرای کار را انجام دهند تا در این صورت کارها تخصصی پیش ‌رود و سبب افزایش بهره‌وری و کسب نتایج بهتر ‌شود.