هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

يـك بـام و دو هــوا

 گروه ساخت‌وساز: شهرداری از نهادهایی است که بیشترین میزان مراجعات مردم را به خود اختصاص می‌دهد. دلیل این امر تنوع و گستردگی خدمات شهری است که مطابق قانون به عهده این نهاد گذاشته شده است. با تصویب طرح تفصیلی تهران و ابلاغ آن به مناطق 22 گانه حجم مراجعات نسبت به گذشته افزایش یافت چرا که بسیاری از قوانین گذشته اعتبار خود را از دست داده و جای خود را به قوانین جدید دادند. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هایی با عنوان «مراجعات مردم به شهرداری» سری به شهرداری یکی از مناطق تهران زده تا از وضعیت حاکم بر این سازمان برای اطلاع مخاطبان و مسئولان نشریه گزارشی تهیه کند:

تغيير كاربري با متري يك ميليون و دویست هزار تومان

نخستین مراجعه‌کننده‌ای که با خبرنگار پیام ساختمان به گفتگو پرداخت، برای تغییر کاربری آمده بود. وی دراین‌باره گفت: ساختمان ما در پهنه مسکونی قرار دارد اما در حال حاضر با کاربری اداری از آن استفاده می‌کنیم. چندی پیش که برای حل این مشکل به شهرداری مراجعه کردیم، مقرر شد به ازای هر مترمربع یک میلیون و دویست هزار تومان به شهرداری‌ پرداخت کنیم تا ساختمان ما از مسکونی به اداری تغییر کاربری پیدا کند. وی افزود: تلاش‌های زیادی برای تخفیف این مبلغ انجام دادیم که متأسفانه موفق نشدیم و در نهایت تمام مبلغ تعیین‌شده ‌ را پرداخت کردیم. البته هر اندازه به ذهنم فشار آوردم که مبنای محاسبه متری یک میلیون و دویست هزار تومان چه بوده است، متوجه نشدم.

از در دروازه رد نمي‌شن از ...

شهروند دیگری که از زمان صرف نهار کارکنان شهرداری گله‌مند بود، می‌گفت: طبق قانون از ساعت 12 تا 13 زمان صرف نهار است اما متأسفانه این زمان در بیشتر مواقع از 11 و 45 دقیقه آغاز می‌شود و تا 13 و 15 دقیقه به طول می‌انجامد و باعث ازدحام و معطل شدن مراجعان می‌شود . بهتر است کارمندان شهرداری نوبتی برای صرف غذا بروند تا بتوانند پاسخگوی مردم باشند. جالب است بدانید بسیاری از مراجعه‌کنندگان فقط نیاز به یک راهنمایی کوچک دارند که یک دقیقه هم طول نمی‌کشد، اما به دلیل عدم حضور کارکنان باید مدت زیادی در انتظار بمانند.

وی در مورد علت مراجعه‌اش به شهرداری گفت: پارکینگ ساختمان ما به صورت اصولی طراحی و اجرا نشده و پس از اینکه خانه را خریداری کردیم، با مشکل کمبود فضا در پارکینگ مواجه شدیم. چند روزی است که به برای حل این مشکل مراجعه می‌کنیم شهرداری اما متأسفانه تاکنون مشکل مان حل نشده است.

این مراجعه‌کننده در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چگونه می‌خواهید این مشکل را حل کنید، گفت: دست ما به مالک قبلی ساختمان نمی‌رسد، ضمن اینکه آقای مالک هم دستش به سازنده نمی‌رسد، چون اصلاً معلوم نیست که مجری ساختمان کجاست . بنابراین از شهرداری درخواست کردیم اجازه بدهد پارکینگ‌ها 40 سانتی‌متر به طرف حیاط خانه پیشروی داشته باشد. ضمن اینکه تمام تمهیدات مهندسی برای انجام این کار اندیشیده شده و چنانچه این کار انجام شود،فضای پارک برای 5 خودرو فراهم می‌شود و دیگر نیازی نیست خودروها را در حواشی خیابان و کوچه پارک کنیم.

این شهروند ادامه داد: به این ترتیب موضوع را به اطلاع شهرداری رساندیم اما متأسفانه شهرداری اعلام کرد این کار به هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست و خلاف ضوابط و مقررات می‌باشد. حتی حاضر نشدند در ازای گرفتن جریمه، با این کار موافقت کنند. مسئولین شهرداری گاهی از در دروازه رد نمی‌شوند و بعضی مواقع از سوراخ سوزن می‌گذرند. نمی‌دانم حتماً شهرداری دلش برای بنده بیشتر از شهری که گرفتار ترافیک سرسام‌آور است، می‌سوزد.

كي به كيه؟!

مراجعه‌کننده دیگری که به قطع درختان جلوی خانه‌اش معترض بود، به خبرنگار پیام ساختمان گفت: چند روز پیش، چند نفر با تجهیزات کامل آمدند و درختان، محل را قطع کردند و حتی برای حمل آنها برنگشتند. تصور ما این بود که افراد مورد نظر از طرف شهرداری مأمور انجام این کار شده‌اند چون خودشان اینگونه اظهار داشتند اما پس از اینکه در چند روز اخیر خبری از آنها نشد، به شهرداری منطقه مراجعه کردیم و در کمال تعجب شنیدیم که شهرداری از اعزام این افراد برای قطع درختان اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

وی اضافه کرد: مقررشد این موضوع در کمیسیون ماده 7 شهرداری که مربوط به قطع درختان در فضای سبز شهری است، بررسی شود ولی بعید می‌دانم بتوانند عوامل این کار را شناسایی کنند. به هر حال امیدوارم در نهایت بنده به عنوان مقصر شناخته نشوم. به مردم توصیه می‌کنم که چنانچه کسی برای قطع درختان به محله یا خیابان شما مراجعه کرد، بلافاصله از وی مجوز این کار را درخواست کنید.

شكايت معلول از خودي

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان فرد معلولی بود که در یک اقدام عجیب آمده بود تا از اداره‌ای که در آن کار می‌کند، شکایت کند. وی دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: در اداره‌ای که بنده کار می‌کنم، هیچ‌گونه تمهیداتی جهت مناسب‌سازی عبور و مرور معلولان اندیشیده نشده است و از این نظر من با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستم. جالب است بدانید حتی ورودی این اداره فاقد هرگونه رمپ برای ورود و خروج بنده است و وقتی موضوع را با مسئولین اداره در میان گذاشتم، هیچ اقدامی انجام ندادند. از آنجایی که دستم به هیچ جا بند نبود، تصمیم گرفتم موضوع را از طریق شهرداری پیگیری کنم تا شاید اداره ما را مجبور به مناسب‌سازی برای معلولان کند. از شما هم درخواست می کنم این موضوع را برای آگاهی مسئولان ذی‌ربط چاپ کنید و از آنان بخواهید که با مناسب‌سازی شهر از گوشه‌نشینی معلولان جلوگیری کنند.

امان از دست موش!

آخرین فردی که به گفتگو با ما پرداخت، مراجعه‌کننده‌ای بود که بدجور از دست موش‌های فاضلابی شاکی بود و اظهار داشت: مغازه بنده در خیابان ولیعصر واقع شده و از آنجایی که در این خیابان عریض و طویل که گفته می‌شود بزرگ‌ترین خیابان خاورمیانه است، موش‌های فاضلابی زیادی وجود دارد، آمده‌ام تا به شهرداری بگویم فکری به حال آبروی بنده کنید. اگر مشتری در میوه‌فروشی بنده چشمش به موش‌های فاضلابی بیفتد، این موضوع دهان به دهان می‌چرخد و کسب و کار بنده از رونق می افتد.