هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رشد بازارهای صادراتی

گروه معماری و دکوراسیون: بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی مبلمان منزل (hofex) از 22 تا 25 مردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

حمید صافدل، رئیس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت:بیست و دومین نمایشگاه تخصصی و حرفه‌ای صنعت مبلمان کشور را در حالی آغاز می‌کنیم که علیرغم همه نوسانات و تحریم‌ها حضور شرکت‌کنندگان از رشدی معادل 27 درصد برخوردار بود و40 هزار متر از فضای نمایشگاه به این امر اختصاص داده شد و حدود 300 شرکت داخلی در این نمایشگاه حضور پیدا کردند. وی درباره صنعت مبلمان کشور گفت:در حال حاضر صنعت مبلمان با توجه به رویکرد جامعه و مطالباتی که اقشار مختلف مردم از این بخش‌دارند، به عنوان یکی از کالاهای ضروری مطرح است.

رئیس سازمان توسعه تجارت کشور افزود:خوشبختانه در ایران قریب به 100 هزار واحد صنعتی در زمینه تولید مبلمان وجود دارد و 10 درصد از اشتغال کشور را پوشش می‌دهد. صافدل به بررسی صنعت مبلمان کشور پرداخت و گفت: در سال گذشته صنعت مبلمان کشور شاهد افزایش تولید و افزایش صادرات بود و نزدیک به 100 میلیون دلار در سال گذشته کاهش واردات داشتیم که ناشی از سیاست‌های دسته‌بندی کالایی و ممنوعیت ورود مبلمان بود. از طرفی در سال‌های گذشته حدود 8 تا 9 میلیون دلار صادرات داشتیم که در سال گذشته این میزان به 30 میلیون دلار و به وزن 30 هزار تن رسید .

وی تاکید کرد:با تمرکز بر بازارهای صادراتی ، توجه به نیروی انسانی ، توجه به رویکردهای طراحی ، دسترسی به تکنولوژی های نوین ، اصلاح خطوط تولید و توجه به بازارهای هدف می‌توانیم سهم بیشتری از این بازارها را به خودمان اختصاص بدهیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان توسعه تجارت ایران و شورای ملی مبلمان در یک سال گذشته منعقدشده، گفت: بنا داریم تا 5 سال آینده رشد بازارهای صادراتی را از یک میلیارد دلار بالاتر ببریم که به نظر می‌رسد با تمرکز بر مقوله‌های آموزش، تحقیقات پژوهش و طراحی می‌توانیم به این هدف دسترسی پیدا کنیم.وی مهم‌ترین بازارهای صادراتی مبلمان کشور را کشورهای همسایه از قبیل عراق، افغانستان، ترکمنستان ، تاجیکستان و آذربایجان عنوان کرد و افزود: اهمیت صنعت مبلمان به گونه‌ای است که 5 کشور آمریکا، چین، مکزیک، آلمان و هلند سهم 147 میلیارد دلاری از صادرات صنعت مبلمان دارند . صافدل خاطرنشان کرد: صنعت مبلمان ما به عنوان یک صنعت فعال متقاضیان مختلفی دارد و می‌توان متناسب با دایره تقاضا از اقشار مختلف جامعه، تنوع در تولید داشته باشیم که به نظر من با عزم اراده تولیدکنندگان شدنی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان درباره چالش‌های صنعت مبلمان و انتظارات از وزیر آینده صنعت و معدن برای حل آن گفت:مجموعه تولید نیاز به حمایت‌هایی دارد که در زمان وضع قانون هدفمندی یارانه‌ها در ماده 8 آن دیده شده است که هر گاه قانون هدفمندی اجرا شود بخشی از درآمدهای ناشی از اجرای قانون به مجموعه‌های تولیدی تجاری و صنعتی کشور اختصاص داده شود. اگر از این مجموعه کمک‌هایی را برای صادرات اختصاص دهند یکی از صنایعی که برنامه‌هایش برای حمایت توجیه دارد و می‌توانیم بازارهای جدیدی را انتظار داشته باشیم،صنعت مبلمان است.وی ادامه داد: در بخش تحقیق و پژوهش،بازاریابی،حضور موثر درنمایشگاه‌ها و تلاش برای برند سازی و دعوت از هیئت‌های تجاری برای مذاکره و با حمایت از مجموعه شورای ملی صنعت مبلمان و اتحادیه صادرکنندگان مبلمان می‌توانیم به توسعه بازارهای صادراتی این بخش کمک کنیم.

سکوی صادرات، شعار نمایشگاه امسال

حسین نوروزی، مدیر اجرایی نمایشگاه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در این نمایشگاه بیش از 300 مشارکت‌کننده داخلی و خارجی ،آخرین توانمندی و فناوری روز دنیا را در زمینه صنعت مبلمان ارائه کردند. وی اضافه کرد:سکوی صــــــادرات شعار نمایشگاه و برگـــــزاری کارگاه‌های آموزشی و هم اندیشی با متخصصان بین‌المللی وجه تمایز نمایشگاه مبلمان منزل امسال با نمایشگاه‌های گذشته است. نوروزی به برنامه‌هایی که در نمایشگاه برگزار شد، اشاره کرد و گفــــت:ترغیب و تشــــــویق مشارکت‌کنندگان به نوآوری و خلاقیت از طریق اجرای برنامه ارزیابی محصولات برتر و اعطای تندیس به این محصولات، اجرای برنامه آشنا سازی تولیدکنندگان مبلمان منزل با اصول استاندارد محصول که از مقدمات صادرات محصول به خارج از کشور محسوب می‌شود و تسهیل دنبال نمودن این فرایند در موسسه استاندارد و بالاخره امکان‌سنجی ایجاد برند واحد ملی برای مبلمان منزل ایرانی با هدف گسترش برنامه‌های بازاریابی صادراتی از دیگر برنامه‌های نمایشگاه مبلمان منزل امسال بود که با هدایت اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران و حمایت همه‌جانبه سایر تشکل‌های صنعت مبلمان کشور اجرایی شود. وی در رابطه با صادرات مبلمان در کشور گفت : با واقعی شدن نرخ ارز در سال گذشته رشد چهار برابری ارزش صادرات مبلمان کشور را نسبت به سال 90 تجربه کردیم.

مدیر اجرایی نمایشگاه همچنین از دعوت هیئت‌های تجاری چند کشور برای بازدید از این نمایشگاه خبر داد و تصریح کرد: در سال حماسه سیاسی و اقتصادی ؛ دعوت از عمده خریداران و نمایشگاه داران مبلمان از تایوان، اسپانیا، ایتالیا، عراق و افغانستان همراه با اجرای میزگردهای تخصصی مبتنی بر آموزش اصول اجرایی و عملیاتی صادرات مبلمان برنامه‌ریزی شد تا گام‌های موثرتری برای توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری بر داشته شود.

از تحریم‌ها استقبال می‌کنیم

عضو کنفدراسیون صادرات ایران پیش‌بینی کرد که امسال تا 100 میلیون دلار صادرات داشته باشیم.وی درباره نام‌گذاری امسال به نام حماسه اقتصادی- حماسه سیاسی گفت:ما از سال پیش که سال جهاد اقتصادی نام داشت به استقبال این موضوع رفتیم و حماسه اقتصادی را با صادرات وتامین نیاز داخلی بدون نیاز به کالاهای خارجی خلق کردیم و از این تحریم‌ها استقبال کردیم و به عنوان یک فرصت به این تحریم نگاه کردیم که آمار آن نیز مشخص است.

حسن احمدیان،رئیس اتحادیه صادرکنندگان مبلمان در مراسم افتتاحیه بیست دومین نمایشگاه مبلمان منزل به خبرنگار پیام ساختمان گفت: مطابق آمار بالغ بر 50 درصد ظرفیت خالی تولید مبلمان در کشورمان وجود دارد سال‌های گذشته با توجه به واردات مبلمان و کمبود مواد اولیه صنعت مبلمان دچار مشکل و زیان شد اما با محدود کردن ورود مبلمان و ورود مواد اولیه که ایجاد ارزش افزوده کند واردات سیر نزولی و صادرات سیر صعودی داشت. وی تاکید کرد:تنها صنعتی که بر اثر تحریم دچار مشکل نشد صنعت مبلمان بود و نیاز داخلی کشور را تأمین کرد و هیچ کمبودی در این بخش احساس نشد.

احمدیان با اشاره به استقبال خوب شرکت‌کنندگان داخلی از نمایشگاه گفت:در همین سه ماه اول سال 8 میلیون دلار صادرات داشتیم که 4 برابر سال گذشته بود.سیر نزولی واردات و سیر صعودی صادرات مشهود است و تولیدکنندگان نیز به وجد آمده‌اند و در جهت ارتقای صنعت تولید مبلمان با نگاه صادراتی ،تغییر در طراحی و بالا بردن کیفیت و تولید انبوه فعالیت می‌کنند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان مبلمان درباره خواسته صادرکنندگان مبلمان از وزیر آینده صنعت و معدن گفت:وزیر صنعت و معدن باید به صنعت مبلمان با دیدگاه صادراتی وتامین مواد اولیه نگاه کند و از وزیر آینده انتظار داریم که در بخش تولید از ما حمایت کند .تأمین مواد اولیه، حامل‌های انرژی و حمایت‌های بانکی از جمله موضوعاتی است که می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند.همچنین حمایت‌های صادراتی سازمان توسعه تجارت هم می‌تواند گره‌گشا باشد.

احمدیان به کشورهای هدف صادراتی اشاره کرد و گفت:یکی از بزرگ‌ترین کشورهای هدف‌های صادراتی ما کشور عراق است.قزاقستان، ازبکستان، افغانستان، روسیه، تاجیکستان و امارات متحده عربی نیز کشورهایی هستند که قابلیت توسعه صادرات را دارند.احمدیان در رابطه با صنعت مبلمان کشور این نوید را داد که در سال جدید محدودیت وارداتی برای واردکنندگان مبلمان باعث شده که کشورهای خارجی پیشنهاد مشارکت در تولید با شرکت‌های ایرانی بدهند تا مبلمان برند ایرانی به بازار عرضه شود.

لازم به ذکر است نشریه پیام ساختمان نیز با برپایی غرفه اختصاصی اقدام به توزیع رایگان نشریه بین مشارکت کنندگان وبازدیدکنندگان کرد.