هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چوب حراجبه خانه ‌ محتشم و نصیرالملک


خانه‌های تاریخی محتشم و نصیرالملک شیراز در حالی قرار است بدون رعایت ضوابط قانونی مانند مزایده بلندمدت و در ازای مبلغی اندک به بخش خصوصی واگذار شود که کارشناسان میراث فرهنگی این خانه‌ها را به لحاظ ارزش و تزئینات معماری منحصربه‌فرد و جزو نفایس ملی می‌دادند.

« محمدرضا نسب عبدالهی»، فعال میراث فرهنگی دراین‌باره می‌گوید:« سازمان میراث‌فرهنگی در حالی عزم خود را برای واگذاری خانه‌های تاریخی شیراز به برخی نزدیکانش جزم کرده که دو خانه محتشم و نصیرالملک جزو نفایس ملی محسوب می‌شوند و متعلق به دوره زندیه هستند». این فعال میراث فرهنگی با اشاره به اینکه این دو خانه تاریخی با کاربری رستوران به بخش خصوصی واگذار می‌شوند‌،می‌‌افزاید: خانه‌های تاریخی محتشم و نصیرالملک شیراز در ازای دریافت مبلغی اندک، به مدت حداقل 25 سال به بخش خصوصی واگذار می‌شود. این در حالی است که با واگذاری مبهم این خانه‌ها مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار این بناهای ملی قرار می‌گیرد.

احمد محیط طباطبایی عضو شورای ایکوم نیز خانه نصیر الملک را جزو بناهای ارزشمند شیراز می‌داند. به اعتقاد وی، این بنا به لحاظ تزئینات معماری کمتر از نارنجستان قوام نیست. بنابراین لازم است که در کمیته نفایس ملی بررسی شود و اگر جزو نفایس ملی کشور قرار بگیرند سازمان میراث فرهنگی حق واگذاری آن را ندارد.

مهدی خانی، یکی از اعضای شورای شهر شیراز در رابطه با واگذاری این خانه‌های تاریخی گفته است: "خانه میراثی محتشم و نصیرالملک که در اصل پایگاه میراث فرهنگی فارس است، با نظر رئیس میراث فرهنگی کشور قرار است به اجاره‌های طولانی مدت در بیاید که این اتفاق اصلاً به نفع شهر شیراز نخواهد بود." به گفته وی "نمایندگان مجلس، نخبگان و خود مردم که شناخت دقیق از این بافت‌های تاریخی دارند نسبت به این موضوع اعتراض خواهند کرد."

گفته می‌شود، چند سال پیش، عمارت شاپوری شیراز در اقدامی مشابه به مدت 27 سال به فردی خارج از استان فارس واگذار شد.

خانی معتقد است، واگذاری دو بنای تاریخی ارزشمند شیراز با کاربری رستوران اقدام جالبی نیست زیرا در همه جای دنیا مرسوم است که از خانه‌ها و بافت‌های تاریخی حفاظت شود و بافت آلوده به رفتارهای غیرفرهنگی نشود.

قدمت خانه تاریخی محتشم مربوط به دوره زندیه می‌شود و این بنا در سال 1356 به شماره 1557 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. خانه تاریخی نصیرالملک نیز در سال 1354 و با شماره 1068 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.این دو بنای تاریخی پیش از انقلاب از وراث خریداری و تحت مالکیت اداره کل حفاظت آثار باستانی و تاریخی ایران که زیرمجموعه وزارت فرهنگ و هنر وقت بود، درآمد. این خانه‌ها پس از انقلاب نیز تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفتند.