هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاخ ‌آپادانا سوخت

گروه معماری ودکوراسیون:یک هکتار از بقایای کاخ آپادانا در میان شعله‌های آتش سوخت. یک ماه پیش کاخ اردشیر نیز توسط معتادان منطقه به آتش کشیده شد. این در حالی است که مسئولان پایگاه میراث ‌فرهنگی شوش و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان تا این لحظه هیچ‌گونه پاسخی در خصوص چگونگی و علت آتش‌سوزی‌های اخیر ارائه نکرده اند.

کاخ آپادانا در حالی چندی پیش بر اثر انباشت نخاله‌، خس و خاشاک و گیاهان هرس نشده به آتش کشیده شد که یکی از کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی شوش از دستگیری معتادان و احتمال آتش‌سوزی کاخ اردشیر می‌گوید. کارشناسان هم از شکایت پایگاه میراث فرهنگی و پرونده قضایی آتش‌سوزی‌ کاخ اردشیر توسط دو تن از معتادان محلی خبر داده‌اند اما با این وجود هنوز به طور قطع مشخص نشده که عامل اصلی آتش‌سوزی بقایای کاخ آپادانا چه بوده است.

«بیژن حیدری» ناظر حفاظت و مرمت پایگاه محوطه باستانی شوش در خصوص علت آتش‌سوزی‌های اخیر در محوطه باستانی‌ می‌گوید: «چندی پیش کاخ اردشیر توسط دو تن از معتادان محوطه به آتش کشیده شد که البته حریق به‌سرعت کنترل شد و حدود دو هفته پیش به‌محض تعطیلی موقت کارگاه شوش شاهد آتش‌سوزی کاخ آپادانا بودیم. به‌نظر می‌رسد این آتش‌سوزی‌ها سهوی نبوده است.»

حیدری می‌گوید: «از یک اردیبهشت تا 28 تیرماه سال جاری که ابلاغیه اعتبار داشتیم طی سه نوبت محوطه 12 هکتاری آپادانا بوته‌زنی شده است.» این کارشناس با اشاره به اینکه خسارت‌های وارده بر کاخ آپادانا بسیار سطحی و ناچیز است، ادامه می‌دهد: «آتش‌سوزی‌هایی که اخیرا در محوطه باستانی شوش صورت گرفت توسط پایگاه میراث‌فرهنگی شوش کنترل شد و خسارت‌های وارده بر کاخ آپادانا سطحی و بسیار ناچیز است.»

این کارشناس تاکید می‌کند: «نه‌تنها بوته‌زنی‌ها در کاخ آپادانا انجام شده که درحال‌حاضر مرمت‌ بخش‌هایی از آپادانا شرقی و نظافت شهر پانزدهم شوش نیز در حال اجرا است.»

هم‌اکنون وضعیت شهر باستانی شوش که روزگاری مرکز تمدن عیلامیان بوده با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه است. از یک سو، بحث ثبت جهانی آن هر روز داغ‌تر می‌شود و از سوی دیگر آتش‌سوزی‌های اخیر و عدم رسیدگی به این محوطه باستانی احتمال ثبت یکی از مهم‌ترین محوطه‌های تاریخی ایران را با چالش روبه رو می‌کند.

شوش یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته‌شده منطقه است و نخستین آثار یک دهکده مسکونی در آن مربوط به 7000 سال پیش از میلاد می باشد و احتمالاً در سال 4000 پیش از میلاد پایه‌گذاری شده است. شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم میان‌رودان و عیلام بوده، که هر یک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته است. قرار گرفتن این منطقه در شمال خلیج‌فارس و نیز همسایگی با میان‌رودان در پیدایش این وضع ویژه تأثیر بسیاری داشته است. شوش در دوره هخامنشیان شکوه گذشته خویش را بازیافته و چهارراه شرق و غرب شد. با توجه به اهمیت و موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاص شوش بود که راه‌های بسیاری و به ویژه راه بزرگ موسوم به راه شاهی، ارتباط این شهر را به نقاط گوناگون جهان برقرار کرد. از کاخ آپادانای شوش به عنوان قصر زمستانی شاهان هخامنشی یاد می‌شود.