هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آثارشگفت انگیز معماران معروف


1- رایت:

گروه معماری و دکوراسیون: آنچه در معماری جلب نظر می کند رویش عناصر معماری با عوارض و پدیده های طبیعی می باشد. رایت آبشار را از زیباترین پدیده های طبیعی و صدای آن را دل انگیزترین صداها می دانست یا لوکور بوزیه معماری را در چینش خلاصه شده حجم ها می داند .به هر حال معماری یعنی هنری که بتوان از فضا ، اجسام و حجم ها بهترین تصورات را داشت. متن زیر نگاهی دارد به برترین ساخته ها توسط معماران معروف:

خانه آبشار Falling water به سبک معماری ارگانیک و توسط معمار معروف (رایت ) در میل ران واقع در پنسیلوانیا ساخته شده است؛ تندیسی در دل طبیعت یا طبیعتی در دل یک تندیس.آنچه دراین معماری جلب نظر می‌کند رویش عناصر معماری با عوارض و پدیده‌های طبیعی می‌باشد . رایت آبشار را از زیباترین پدیده‌های طبیعی و صدای آن را دل‌انگیزترین صداها می‌دانست. او در این معماری قطعات سنگی را بر روی زمین و در کنار سطوح صاف و رنگ کرده بتنی قرار داد و در مرکز کانون اصلی خانه یک بخاری دیواری قرارداد و هسته مرکزی خانه را روی یک تکه تخت سنگ بزرگ قرارداد. معماری خانه آبشار براساس یک سری المان‌های عمودی و افقی طراحی‌شده و عناصر باربر عمودی از سنگ‌های طبیعی و سقف‌های آن نیز به صورت یکپارچه از بتن و با شکل‌های مستطیلی یکی بر روی دیگری و در سطح‌های مختلف قرار گرفته است. این خانه به صورت بسیار زیبایی بر روی این آبشار بناشده و سالیانه تعداد شماری توریست برای دیدن آن می‌آیند. 2- لوکور بوزیه:

نمازخانه نوتردام – دو – اُ Notre-Dame-du-Haut که در ساخت آن از فرم های منحنی استفاده‌شده و حجم نهایی ساختمان را ایجاد می‌کند. او با پشت پا زدن به اصول اولیه خود به دنبال مفاهیم مشترک بین معماری و هنرهای تجسمی می‌گشت. حجم ساختمان به صورت تندیسی یکپارچه که سقف تیره رنگ آن بر بدنه بتنی آن می‌چربد به چشم می‌آید. در محل اتصال سقف ساختمان به بدنه آن نورگیری طراحی‌شده که سنگینی بصری ناظر را که از فضای درون به آن می‌نگرد سبک جلوه می‌دهد. گویی سقف از آسمان آویزان است. دو نمازخانه در ابعاد بزرگ و کوچک فضاهای داخلی نمازخانه را تشکیل می دهد. نمازخانه کوچک روشن تر از فضای اصلی می‌باشد و بر اساس الگوبرداری از فضاهای غارهای باستان طراحی شده است.

تعداد نورگیرهای نمازخانه بزرگ طرح که در نگاه اول بی‌نظم تر جلوه می‌کند به تعداد حواریون مسیح اشاره می‌کند و در ابعاد مختلف ساخته شده است. حجم ساختمان در نگاه اول به صورت مکعبی صلب به نظر می رسد. درحالی‌که معمار سعی نموده با حذف قسمت‌هایی از حجم ساختمان در ضلع‌های جنوب شرقی، جنوب غربی نور خورشید را به جای آنکه فقط بر دیوارهای خارجی بتابد به تمام فضاهای داخلی نیز نفوذ می‌کند . ورودی ساختمان در قسمت شمال غربی آن قرار دارد و پلان ویلا بر اساس یک شبکه‌بندی از ستون‌های بتن مسلح طراحی‌شده در طبقه همکف دیوارهای خارجی شکلی را که برای دور زدن اتومبیل لازم است، ایجاد می‌کند. در این طبقه سه گاراژ برای مهمانان و دو آپارتمان برای خدمه طراحی شده است. طبقه اول شامل محوطه اصلی زندگی و دارای دو باغچه یکی کوچک و یکی بزرگ‌تر است و ساختاری جعبه مانند دارد و تعدادی پنجره در آن تعبیه‌شده که به نوارهایی پیوسته و افقی از جنس شیشه تقلیل یافته است. عنصر چشم‌گیر طبقه اول برج پلکانی است که به دودکش کشتی شباهت دارد.

3- لویی کان

ساختمان موزه هنری کیمبل در فورت ورث (Fort Worth) واقع در تگزاس طراحی و تکمیل شده است . سایت این موزه در درون باغی است که زمین وسیعی اطراف آن را احاطه کرده و کان تصمیم گرفت تا طرح را هماهنگ با سایت طراحی کند. ساختمان موزه در سطح افق گسترش می‌یابد و طرح به صورت افقی بر روی زمین طراحی‌شده و این امکان را فراهم می‌آورد که برای ایجاد روشنایی طبیعی موزه از نورگیرهای سقفی استفاده شود .کان در این پروژه و طراحی نور موزه‌ها راه‌حل‌های تازه‌ای ارائه نمود. او برای بهره‌جویی از نور طبیعی فراوان، محیط نظامی متشکل از تاق‌های قوسی بتنی نیمه بیضوی پدید آورد. در این تاق‌ها نورگیرهایی تعبیه‌شده که کرکره‌های خوش ساختی آن را از دید پنهان می‌کنند.

تلفیق بتن وتراورتن ، زمینه مناسب و مطمئن برای آثار هنری همه ادوار فراهم آورده است . لویی کان تصمیم گرفت تا اشیای آن را نیز با نور طبیعی در معرض نور قرار دهد و از دو طریق نور را به داخل هدایت کرد ؛ یکی نور نقره‌ای رنگ آسمان که از شبکه‌های آلومینیومی می‌گذرد و انعکاس آن از صفحات منحنی شکل به فضای داخلی می‌رسد و دیگر نور سبز رنگی که از انعکاس نور خورشید بر روی برگ‌های درختان و گیاهان باغچه واقع در سه حیاط به داخل موزه می‌آید .