مبارزه با فسادمعطل بودجه‌

شمار نشریه : 165

گروه بازار ساختمان: کاداستر(Cadastral Map)‏ در زبان انگلیسی به معنای نقشه‌برداری ثبتی است، یعنی نوعی نقشه‌برداری که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن ، سند مالکیت صادر کرد.کاداستر چندین سال است که به عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های پیشنهادی ثبت مطرح می‌شود ولی همچنان در حد حرف باقی‌مانده و تاکنون اجرایی نشده است. بیشتر کارشناسان معتقدند؛ اجرای این طرح می‌تواند فعالیت سازمان ثبت را علمی و قانونی کند. متن زیر گزارشی در خصوص اهمیت این طرح برای سازمان ثبت اسناد است:

لزوم اختصاص بودجه به کاداستر

عباس رستمي، وکيل دادگستري در مورد لزوم توجه جدی دولت به اجرای طرح کاداستر به خبرنگار ما گفت: اجرایی شدن طرح کاداستر می‌تواند در وضعیت حقوقی کشور انضباط ایجاد کند اما علي‌رغم پیش‌بینی‌های لازم براي اختصاص بودجه به طرح کاداستر، دولت به اين طرح توجه نکرده است. وی افزود: از آنجا که کاداستر دربرگیرنده لایه‌های مختلف اطلاعاتی است و اولین استفاده‌کننده این اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک است، به منظور تسریع در دسترسی به اطلاعات، جمع‌آوری لایه‌های مورد نیاز عملیات ثبتی و نیز جهت ایجاد وحدت رویه در استفاده از این اطلاعات در واحدهای ثبتی ، مساعدت مسئولان و اختصاص بودجه براي عملياتي شدن اين طرح ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. رستمي با بيان اينکه اجراي طرح کاداستر در کشور تنظیم‌کننده معاملات، اراضي و روابط ملکي است، خاطرنشان کرد: مجلس بهتر است بودجه اين طرح را حذف نکرده و در رديف سازمان ثبت اسناد و املاک اعتبارات مورد نیاز را به طرح کاداستر اختصاص دهد .

کاهش مناقشات مربوط به زمین با کاداستر

محمدحسن بهادر، سرپرست اداره‌ کل ثبت اسناد و املاک استان چهارمحال و بختیاری در مورد لزوم توجه دولت جدید به اجرای طرح کاداستر گفت: اجرای کاداستر، مزایا و اهدافی دارد که برای پیشرفت و توسعه هر کشوری ضروری است. کاداستر ایجاد نظامی ساده، روان، دقیق، مطمئن و با قابلیت به‌روزرسانی سریع و آسان برای املاک هر کشور است.وی با بیان اینکه یک سیستم کاداستر مکانیزه و پیشرفته می‌تواند از جهات بسیاری برای یک کشور دارای اهمیت و فایده باشد، گفت: ثبت مالکیت اراضی و مستحدثات، مدیریت و نظارت بر بازار زمین و نقل و انتقالات املاک، مدیریت و استفاده بهینه از زمین، کاهش مناقشات مربوط به زمین و دعاوی ملکی و مدیریت موثر سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی که در زمینه تعاملات انسان و زمین به ‌عمل می‌آید، از جمله این مزایا محسوب می‌شود. وی تصریح کرد: کمک به تدوین لوایح قانونی مرتبط با املاک در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، کوچک‌سازی بدنه دولتی ثبت پس از اجرای کاداستر، افزایش کارایی اقتصاد و استفاده از اسناد مالکیت به ‌عنوان وثیقه در اخذ منابع مالی برای مقاصد مختلف از جمله کارهای تولیدی، از دیگر مزایای اجرای طرح کاداستر محسوب می‌شود.

کاداستر، دغدغه ثبت است

احمد تویسرکانی ، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرای طرح کاداستر جامع کشور را از دغدغه‌ها و اولویت‌های مهم این سازمان برشمرد و افزود : اجرای این طرح در حال حاضر به لحاظ کمبودهای اعتباری و بی‌مهری برخی مسئولان ،کمتر پیگیری می‌شود .رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با گلایه از عدم تخصیص بودجه برای اجرای طرح کاداستر گفت: بر اساس قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد، سازمان ثبت مکلف به اجرای طرح کاداستر شده ولی هنوز بودجه‌ای برای آن اختصاص داده نشده است.تویسرکانی در خصوص اینکه؛ گفته‌شده افغانستان در اجرای طرح کاداستر از ایران جلوتر است، گفت: این‌طور نیست و ایران در اجرای این طرح پیشرفت زیادی داشته است. البته این را باید بگویم که برای تسریع در روند اجرای این طرح نیازمند بودجه می‌باشیم که متأسفانه در این خصوص به شدت در مضیقه هستیم.وی ادامه داد: یکی از مواردی که بر سر آن با معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت راهبردی دولت و مجلس مشکل داریم، درباره قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد است چرا که بر اساس این قانون سازمان ثبت مکلف به اجرای طرح کاداستر در کشور است ولی بودجه‌ای برای این امر تخصیص داده نشده است. رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص برخی اقدامات انجام‌شده د زمینه کاداستر توسط این سازمان گفت: در 5 ماهه نخست سال جاری سازمان ثبت اسناد در 1962628 هکتار از مناطق شهری، روستایی و زراعی نقشه تهیه گردیده است. همچنین تهیه نقشه مناطق شهری و روستایی به میزان 339299 هکتار و تهیه نقشه منابع طبیعی به میزان 30474675 هکتار از دیگر اقدامات این سازمان در راستای اجرای طرح کاداستر است . تویسرکانی در پایان خاطرنشان کرد: با اجرای طرح کاداستر ، شاهد تغییرات مهمی در زمینه ثبت اسناد و املاک خواهیم بود .