هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صنعتی سازی مصنوعی سازی نیست


با پایان جنگ جهانی دوم، اولین موضوعی که کشورها را به خود مشغول کرد بازسازی ویرانی‌های حاصل از این جنگ بود. گستردگی سطح خرابی‌ها در حدی نبود که بشود مسکن مورد نیاز مردم جنگ‌زده و بی‌خانمان را به راحتی تأمین کرد. در این زمان کشورهای صنعتی به فکر افتادند که مسکن را هم مانند دیگر کالاهای صنعتی به شکل انبوه و به روش صنعتی تولید کنند؛ شیوه‌ای که به خوبی توانست کشورها را از بحران مسکن عبور دهد. ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان صنعتی سازی نخستین كشوری است که مسکن را به روش صنعتی تولید کرد. یکی از دلایل این موضوع آتش‌سوزی مكرر و كامل توكیو و بازسازی آن بود که مدیریت مهندسی این کشور را بر آن داشت تا مشکلات مسکن را با روش صنعتی حل کند. بر اساس گزارش اداره مسكن و توسعه شهری آمریكا، در پایان قرن بیستم، كشور ژاپن در ردیف اول رده‌بندی صنعتی در جهان از نظر كیفی و بعضاً كمی قرار داشت. البته ژاپن برای رسیدن به اهداف خود در زمینه صنعتی سازی مسکن برنامه‌ریزی‌های متعددی انجام داد که یکی از جالب‌توجه‌ترین آنها ، کوچک‌سازی واحدها با شروع ساخت واحدهایی با مساحت ۲۰ مترمربع در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم بود. زیربنای واحدها به تدریج و متناسب با بهبود وضعیت اقتصادی جامعه افزایش یافت. علاوه بر این ژاپن با تأمین وام بلندمدت بانکی با شرایط مناسب، بستر ایجاد کارخانه‌های انبوه‌سازی مسکن را فراهم کرد. این کشور با تدوین برنامه‌های جامع توانست در سال ۱۹۶۵ میلادی به تولید و اجرای ٣٠ میلیون واحد مسکونی دست یابد و در نهایت موفق شد سال‌ 1985رکورد جدیدی در این زمینه در سطح جهان به نام خود ثبت کند.در ایران تولید صنعتی ساختمان از دهه 1330 آغاز و سابقه‌ای بیش از پنج دهه دارد.استفاده از روش های نوین ساخت و ساز می تواند عمر مفید ساختمان را افزایش دهد. امروزه انواع پانل‌های دیواری و سقفی در کوتاه ترین زمان ممکن و با خصوصیات مختلف مثل عایق صدا و صوت و سبک بودن جایگزین آجر در ساخت ساز شده و سیستم‌های نوین ساختمانی توانسته اند ضمن صرفه جویی قابل توجه در مصرف فولاد و بتن و تلاش در خشک سازی به دستاورد های نوینی در این حوزه دست یابند. هر چند در دو، سه سال اخیر اقداماتی در این زمینه صورت گرفته اما به جرات می توان گفت تنها راه تحول در ساخت و ساز کشور رویکرد درست به صنعتی سازی و نیمه صنعتی سازی ساختمان و استفاده بجا و مناسب از فناوری های نوین ساختمان با استاندارد های جهانی و کیفیت مناسب است.استفاده از دو اسکلت فلزی و بتنی به عنوان تنها آیتم ها دیگر در دنیا مطرح نیست و ساختمان ها به روش های متفاوتی از جمله، قاب های سبک فولادی (LSF) و قالب های عایق (ICF) و یا قالب تونلی و ... ساخته می شوند که علاوه بر سبک کردن بار مرده ساختمان به عایق بودن و مقاومت ماندگار وسایر خصوصیات نیز توجه می شود.

صنعتی سازی ساختمان به معنی مصنوعی سازی نیست، در این روش قطعات و اجرای ساختمانی در کارخانه و به طور انبوه و بر اساس استانداردهای مدولار و زنجیره‌ای و با رعایت موازین توسعه پایدار تولید می شوند.در روش صنعتی سازی مسکن، نقشه‌ها به صورت صنعتی تهیه و تیپ سازی می‌شود و مصالح به صورت سری در کارگاه‌های صنعتی تولید می‌شوند و شیوه مدیریت کار از ابتدای تهیه نقشه تا تولید مصالح ساختمانی و غیره صنعتی است.

مزایای صنعتی سازی ساختمان شامل سبک سازی، مقاوم سازی، صرفه‌جویی در مصالح، مصرف بهینه انرژی در دوران ساخت و بهره‌برداری، کاهش دوره ساخت و در نتیجه کاهش هزینه‌های ساخت و افزایش عمر و کیفیت ساختمان و قطعات و اجزای آن است. صنعتی سازی ساختمان منجر به كاهش هزينه‌های توليد و احداث ساختمان می‌شود و به منظور تحقق اهداف مورد نظر در توسعه صنعتی ساخت‌وساز،انتخاب فن آوري های نوين كه با الگوهای فرهنگ بومی منطبق باشد از حساسيت زیادی برخوردار است

اهم شرایطی كه برای تحقق صنعتی شدن ساختمان‌سازی مورد نیاز می‌باشد، عبارت است از:

استفاده از اتصالات خشك، مكانیزه كردن عملیات اجرایی در سایت، تولید قطعات بزرگ در كارخانه طبق ضوابط استاندارد مشخص به منظور كنترل كیفیت، بهبود مدیریت ساختمان، رابطه نزدیک‌بین طرح و تولید و ایجاد تشكیلات موثر عملیاتی در سایت.

ادامه دارد ...

مهندس شایا مفیدی ، شرکت نمایشگاهی نیاک