معامله سهام عدالت در شرکت تعاونی‌ها

شمار نشریه : 165


گروه گزارش: در آخرین روزی که هیئت‌وزیران دولت یازدهم در حال اخذ رأی اعتماد از مجلس بود یک خبر به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران با این مضمون«مصوبه هیات وزیران (سابق) در مورد دستورالعمل آماده‌سازی و ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به بازار سرمایه و معاملاتی شدن سهام آنها از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شد» روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. بر اساس این مصوبه دولت که برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ‌شده، فرابورس موظف است در زمان گشایش نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و تا عادی شدن حجم معاملات، اجازه فروش سهام مشمولان سهـام عدالت را فقط از طریق ایستگاه‌های مستقر در شرکت‌های تعاونی شهرستانی صادر نماید. در چنین وضعیتی دبیر کل اتاق تعاون از نهایی شدن دستورالعمل ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به بازار سرمایه خبر داد.

ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به بازار سرمایه

دبیر کل اتاق تعاون ایران در مورد آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت گفت: شورای تخصصی اصل 44 در آخرین جلسه خود، دستورالعمل ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به بازار سرمایه و معاملاتی شدن آن را نهایی کرد.

داریوش پاک بین با اشاره به آزادسازی خرید و فروش ۱۳ درصد سهام عدالت برای معامله در آینده نزدیک به مردم توصیه کرد؛ به شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعتماد کنند و مراقب افراد سودجو باشند.دبیرکل اتاق تعاون ایران افزود: انجام این کار نیاز به پیش‌نیازها و اقدامات مقدماتی در بورس، فرابورس، سازمان خصوصی‌سازی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارد و امیدواریم به صورت پایلوت این کار در دو استان کشور آغاز شود و به تدریج همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری را وارد بورس کنیم.

وی با بیان اینکه تلاش‌ها بر این است که در آینده نزدیک سهام عدالت معاملاتی شود، گفت: البته برای این کار باید قیمت سهام کارخانه‌های واگذارشده قطعی شود و برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی افزایش سرمایه دهند.

پاک بین با بیان اینکه سبد سهام شرکت‌های عدالت بورس و غیربورسی عرضه خواهد شد، گفت: یکی از مباحث همین است که شرکت‌های غیربورسی چگونه قیمت‌گذاری و عرضه شوند.رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت افزود: البته نکاتی در خرید و فروش سهام عدالت باید از سوی مدیران سرمایه‌گذاری لحاظ شود که از جمله آنها می‌توان به رویکرد حفظ حقوق سهامداران، ثبات بازار سرمایه، آموزش و ترویج فرهنگ سهامداری و تداوم و رشد ارزش سید سهام شرکت‌ها اشاره کرد.

پاک بین تصریح کرد: باید مراقبت شود که گروه‌های خاصی نتوانند سهام عدالت را از مردم خریداری کرده و آنها را از چرخه سهامداری خارج کنند.وی در پاسخ به این سؤال که ممکن است پس از آزاد شدن خرید و فروش سهام عدالت عده زیادی از مردم سهام خود را بفروشند، درحالی‌که قرار بود با ایجاد سهام عدالت همه مردم سهامدار شوند، گفت: البته در این مرحله تنها حدود 13 درصد از کل سهام عدالت به ارزش حدود 7 هزار میلیارد تومان برای خرید و فروش عرضه می‌شود و در قانون اصل 44 واگذاری سهام با این هدف انجام می‌شود که اشتغال ایجادشده، فرصت سوءاستفاده از افراد خاص گرفته شود و فرهنگ سهامداری بین مردم ترویج شود.

دبیر کل اتاق تعاون ایران ادامه داد: باید از عواید و سود این شرکت‌های سرمایه‌گذاری، استان‌های کشور فعال شوند و کارخانه، سد و معدن و صنایع مختلف با توجه به ظرفیت هر استان ایجاد شود تا همزمان با افزایش اشتغال، ثروت مردم افزایش پیدا کند.

پاک بین اضافه کرد: با توجه به این رویکرد حتماً باید نظارت شود تا افرادی اقدام به جمع‌آوری و خرید سهام عدالت مردم نکنند چرا که هم‌اکنون هم عده‌ای سودجو برای انجام این کار وکالت گرفته‌اند که وکالت آنها غیرقانونی است.

به گفته وی راهکارهای زیادی از سوی شورای عالی اصل 44، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس برای مقابله با این پدیده پیش‌بینی‌شده و قرار است شرکت‌های تعاونی و اتحادیه کشوری سهام عدالت به عنوان ناظر، تمهیداتی در نظر بگیرند و با کمک دستگاه‌های نظارتی دستورالعملی در این زمینه نوشته شود.

پاک بین با بیان اینکه رقم سهام عدالت در اختیار مردم، 45 هزار میلیارد تومان است، گفت: این رقم حدود 40 درصد شرکت‌های بزرگ کشور است و اگر افراد یا گروه‌های خاصی این سهام را از دست مردم خارج کرده و در اختیار بگیرند، می‌توانند صاحب کرسی در هیئت‌مدیره این کارخانه‌ها شوند. وی در توصیه‌ای به مردم و دارندگان سهام عدالت گفت: مردم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تعاونی سهام عدالت اعتماد و اطمینان داشته باشند و اجازه ندهند افراد، مدیریت این بخش را بر عهده بگیرند