هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سيستم بنگاه به بنگاه در بازار هوشمند آهن


در ابتداي آغاز به كار بازار هوشمند نظرات متفاوتي از طرف توليد و توزیع‌کنندگان فولاد به گوش می‌رسید اما ظاهراً نظر روسای دو تشكل تغيير كرده و نه تنها نزديك كه به يكديگر شبیه هم شده است. محمد آزاد كه اعلام كرده بود بهتر است اين سايت در زمينه مواد اوليه توليد فولاد و نه مقاطع فعال باشد حالا فعاليت اين سايت را در قطع دست واسطه گران مفيد می‌داند.

دكتر بهنام سبحاني، رئيس جديد هیئت‌مدیره انجمن توليدكنندگان فولاد نيز خرده‌فروشی را براي سايت ايده آل اما متناسب با آينده اعلام كرد. وی در خصوص نحوه فعاليت بازار هوشمند آهن در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان به شفاف‌سازی در اين زمينه پرداخت و با تأیید سخنان خليفه سلطاني، مبني بر همكاري با اعضای اتحاديه فروشندگان فولاد، امكان خرده‌فروشی را تنها در آينده امکان‌پذیر دانست.

پيام ساختمان: در ابتدا چنين اعلام شده بود كه هر مصرف‌کننده و متقاضي فولاد امكان خريد از اين بازار را داشته باشد. اين هدف به كجا رسيد؟

شايد طرح نهايي اين باشد كه همه بتوانند از بازار هوشمند آهن خريد كنند و در واقع اين هدف نهايي و ايده آل است. به همين منظور هم اين سايت فازبندی شده ولي فعلاً نه در بخش زیرساخت‌ها و نه در بحث فرهنگي آن، شرايط براي اين اقدام فراهم نيست اما در نهايت اين طرح بايد به آنجا برسيم كه هر مصرف‌کننده شناسنامه‌دار با حساب كنترل شده‌ای بتواند امكان خريد از بازار هوشمند آهن ايران را داشته باشد اما براي تحقق اين مرحله بسيار زود است و اكنون همه مصرف‌کنندگان نمی‌توانند از آن خريد كنند.

پيام ساختمان: ظاهراً انجمن فولاد در ابتداي فعاليت بازار هوشمند فولاد تقابل و سپس تعامل با اتحاديه فروشندگان فولاد را تجربه كرد، حقيقت ماجرا چيست؟

مشكل اينجا بود كه در ابتداي كار به دليل ناشناخته بودن طرح، چنين تصوري براي اتحاديه فراهم شده بود كه هر مصرف‌کننده‌ای بتواند از اين سايت نياز فولاد خود را تأمین كند و در نتيجه شبكه توزيع حذف شود. از اين رو آنها نگران بودند، اما اولاً عرضه‌کننده و خريدار بايد شناسایی‌شده و امضاي الكترونيكي در اختيار آنها قرار گيرد و دوم اين سايت به صورت بنگاه به بنگاه خواهد بود و در اين مرحله شخص حقيقي نمی‌تواند از سايت خريد كند.

پيام ساختمان: آیا همانند بورس كالا، كد معاملاتي به متقاضيان ارائه خواهيد كرد؟

بالأخره بايد مشخص شود كه اين خريدار چه شخص حقوقي است و با چه ماهيت اقتصادي نياز به خريد فولاد دارد؟ مثلاً اعضاي اتحاديه آهن‌فروشان رسماً ثبت‌شده‌اند و کارخانه‌هایی كه براي ادامه فعاليت خود به محصولات يك كارخانه تولیدکننده فولاد متصل هستند مانند شرکت‌های خودروسازی به ورق فولادي و شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز كه به لوله‌های فولادي نياز دارند، می‌توانند با دريافت مجوز و داشتن امضاي الكترونيكي اختيار معامله در اين سايت را داشته باشد. اين بخش بيشتر به همان لوله و ورق مربوط می‌شود و در مورد مقاطع ساختماني مانند ميلگرد و تیرآهن چندان مصداق ندارد.

پيام ساختمان: اين امكان وجود دارد كه خريد مقاطع فولادي از بازار هوشمند آهن توسط شرکت‌های فعال در زمينه ساخت‌وساز مانند انبوه‌سازان انجام شود؟

اين قابليت مشروط بر اين است كه مشخص شود آن شرکت‌های انبوه‌ساز در چه قالبي ثبت و شناسایی شده‌اند. مثلاً اعضاي اتحاديه آهن‌فروشان معرفي شده‌اند . نكته دوم اينكه بايد مشخص شود ميزان نياز اين شرکت‌ها با حجم عرضه در اين بازار قابل قياس هست يا خير ؟ مثلاً آهن‌فروشی كه اقدام به خريد مثلاً 10هزار تن فولاد کرده است آن را يك جا نمی‌فروشد بلكه در واحدهای کوچک‌تر مثلاً 5 تقاضاي 2 هزار تني معامله می‌کند.