17:14 1395/4/10


وزیر دادگستری خبر داد

میزان قاچاق گازوئیل و مازوت به خارج

وزیر دادگستری از صدور دستور روحانی برای برکناری متخلفان در اخذ حقوق‌های نجومی خبر داد و گفت: افراد مرتبط با پرونده کرسنت محکوم شده‌اند، دولت تلاش می‌کند درباره این موضوع با طرف قرارداد توافق کند و خسارت‌هایی را که طرف مقابل خواستار است کاهش دهد.

میزان قاچاق گازوئیل و مازوت به خارج

وزیر دادگستری از صدور دستور روحانی برای برکناری متخلفان در اخذ حقوق‌های نجومی خبر داد و گفت: افراد مرتبط با پرونده کرسنت محکوم شده‌اند، دولت تلاش می‌کند درباره این موضوع با طرف قرارداد توافق کند و خسارت‌هایی را که طرف مقابل خواستار است کاهش دهد.

به گزارش پیام ساختمان، حجت الاسلام پورمحمدی گفت: در سال 83 میزان قاچاق حدود پنج میلیارد دلار و این میزان در سال 92 به بیش از 25 میلیارد دلار افزایش یافت اما با تلاش‌های دولت در سال 94 میزان قاچاق به 15 و نیم میلیارد دلار کاهش یافت.

وی گفت: البته این رقم نیز عدد کمی نیست و به نظام تولید و اشتغال کشور آسیب رسانده و امنیت را تحت تأثیر قرار داده است.

پورمحمدی افزود: با تلاش‌های دولت میزان قاچاق گازوئیل و مازوت به خارج از کشور در دو سال اخیر کاهش یافته و دست‌کم شش میلیارد دلار از این طریق صرفه‌جویی شده است.

وی گفت: با جلوگیری از قاچاق گازوئیل و مازوت به‌جای وارد کننده این کالا اکنون به صادر کننده گازوئیل تبدیل شده‌ایم.

وزیر دادگستری افزود: در بخش قاچاق کالا و مواد مخدر گرفتار متهمان کوچک و دون‌پایه هستیم و قاچاقچیان بزرگ یا خارج از کشور هستند یا به‌دلیل بازداشت متهمان کوچک به دام نمی‌افتند.

پورمحمدی گفت: در این زمینه به تلاش‌های بیشتر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی نیازمندیم.

وی در عین حال افزود: در سال 94 وزارت اطلاعات 37 پرونده بزرگ به‌ارزش 2800 میلیارد تومان کشفیات داشت و متهمان آن بازداشت شدند.

پورمحمدی گفت: در این مدت نیروی انتظامی نیز 300 پرونده بیش از 500 میلیون تومانی را کشف و متهمان آن را دستگیر کرد.

وی افزود: در سال گذشته قاچاقچیان پنج‌هزار میلیارد تومان جریمه نقدی شده‌اند و عده‌ای که توان پرداخت آن را نداشته‌اند در زندان هستند.

وزیر دادگستری گفت: در آیین‌نامه جدید مبارزه با قاچاق کالا مجازات‌ها تشدید شده است و سامانه جامع مبارزه با قاچاق با دیگر سیستم‌های اطلاعاتی متصل می‌شود.

وی گفت: با اصلاح آیین‌نامه مبارزه با قاچاق و در آیین‌نامه جدید، کالاهای قاچاق حق فروش در کشور را ندارند و باید معدوم شوند یا در صورت امکان به خارج از کشور بازگردانده و پول آن بازپس گرفته شود.

وی درباره میزان حجم معوقات بنگاه‌های اقتصادی به بانک‌ها نیز گفت: حجم معوقات در مقایسه با حجم گردش مالی دو درصد کاهش یافته است.

پورمحمدی با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد به دولت در استرداد اموال و معوقات کمک کرده است، افزود: بانک ملی در گرفتن معوقات در مقایسه با دیگر بانک‌ها موفق‌تر بوده است.

وی درباره تغییر کاربری‌ها و بحث زمین‌خواری نیز گفت: از تصرف در 48هزار هکتار اراضی کشور و سه‌هزار هکتار تغییر کاربری جلوگیری کردیم.

وزیر دادگستری گفت: میان قوه قضائیه، مجریه، مقننه و نهادهای عمومی کشور همکاری خوبی برای مقابله با تعرض به منابع طبیعی و عمومی وجود دارد.

پورمحمدی افزود: حجم فرار مالیاتی در کشور بالا و بیشتر مربوط به بخش غیردولتی است.

وی گفت: تلاش شده است نظام مالیاتی کشور به‌روز شود و گامهای بلندی برای پوشش نظام مالیاتی کشور برداشته شده است.

پورمحمدی افزود: برخی دستگاه‌های دولتی و وابسته به دستگاه‌های حکومتی، آمار و گزارش درست و واقعی از عملکرد خود ارائه نمی‌دهند که این موجب فرار مالیاتی آنها شده است.

وی گفت: در قانون جدید مالیاتی هیچ استثنایی برای هیچ شخصی وجود ندارد و اگر کسی مشمول معافیت شود نیز باید گزارش عملکرد و سود خود را ارائه دهد و پس از آن مشمول معافیت خواهد شد.

وزیر دادگستری درباره پرونده کرسنت نیز گفت: دولت تلاش می‌کند درباره این موضوع با طرف قرارداد توافق کند و خسارت‌هایی را که طرف مقابل خواستار است کاهش دهد.

پورمحمدی افزود: افراد مرتبط با این پرونده محکوم شده‌اند اما مهمتر از پرونده قضایی، پرونده ادعایی و خسارت‌های نجومی مطرح شده در آن است.

انتهای خبر/پ

اخبار ویژه
آخرین اخبار
گزیده اخبار