• سال سیزدهم
  • هرهفته شنبه ها
  • پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان / بازارساختمان / بازار مصالح ساختمانی 10:31 1393/4/15


بازار مصالح در نیمه اول تیر ماه

بازار مصالح ساختمانی همچنان در شرایط افت قیمت و رکود به سر می‌برد و از وضعیت چندان خوبی برخوردار نیست. علاوه بر عوامل داخلی همچون کاهش تقاضا در بازار، باید به عوامل بین‌المللی تأثیرگذار در افت بازار مصالح ساختمانی نیز نگاهی داشته باشیم.

بازار مصالح در نیمه اول تیر ماه

گروه بازار ساختمان :بازار مصالح ساختمانی همچنان در شرایط افت قیمت و رکود به سر می‌برد و از وضعیت چندان خوبی برخوردار نیست. علاوه بر عوامل داخلی همچون کاهش تقاضا در بازار، باید به عوامل بین‌المللی تأثیرگذار در افت بازار مصالح ساختمانی نیز نگاهی داشته باشیم.

در بررسی عوامل تأثیرگذار داخلی آنچه بیش از همه به چشم می‌خورد، کاهش تقاضا است. هرچند در اوایل هفته گذشته، تولیدکنندگان مقاطع فولادی در برابر جو کاهشی قیمت‌ها مقاومت کردند و نوسان چندانی در قیمت‌ها به وجود نیامد ولی نهایتاً در روزهای پایانی هفته، بالاخره این مقاومت شکسته شد. به‌نحوی‌که شاهد ریزش قیمت در برخی مقاطع بودیم. به‌طورکلی پس از تعطیلات نیمه خردادماه، بازار خریدوفروش آهن‌آلات و مقاطع فولادی روز به‌روز افت کرد و تقاضا نیز در بازار کاهش داشت، به‌تبع این موضوع قیمت‌ها نیز سیر نزولی را طی کردند. این کاهش قیمت‌ها تا آخرین روز بهار هم ادامه یافت و در روز آخر خردادماه، قیمت شمش فولاد هم کاهش قیمت داشت.

 در این میان تنها  مقاطع ذوب‌آهن با افزایش قیمت همراه بود. با این شرایط پیش‌بینی می‌شود که در هفته جاری با ثبات قیمت‌ها روبه‌رو باشیم، البته درصورتی‌که بازار از سوی تقاضای ناقص و دست‌وپاشکسته مصرف‌کنندگان حمایت نشود، باز هم نخواهد توانست در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت کرده و سطح قیمت‌ها را در نقطه خاصی نگه دارد. بنابراین درصورتی‌که کاهش تقاضا در فاصله یک هفته تا ماه مبارک رمضان ادامه داشته باشد، حتی در این هفته نیز با کاهش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم بود.

در بعد بین‌المللی یکی از مهم‌ترین تحولات منطقه، ایجاد ناامنی از سوی گروهک تروریستی داعش در عراق است. در طول سال‌های گذشته عراق به یکی از بازارهای صادراتی اصلی در حوزه ساخت‌وساز، تجهیزات و مصالح ساختمانی تبدیل‌شده است. به‌نحوی‌که بعد از بحث صادرات فولاد و تسهیل کردن این پروسه برای ایجاد رونق در بازار ، بسیاری از تجار ایرانی کشور عراق را برای صادرات خود انتخاب کرده بودند. اما به نظر بسیاری از کارشناسان باوجود درگیری‌های پیش‌آمده، بعید است تا ماه‌های آینده بازار عراق به ثبات برسد و یا بودجه عمرانی آن ممکن است در راه تجهیزات ارتش و هزینه‌های جنگ مصرف شود. ازاین‌رو بازار مناسب عراق تا ماه های آینده گزینه مناسبی برای تجار ایرانی نخواهد بود.در ادامه وضعیت بازار مصالح ساختمانی را در طول دو هفته گذشته بررسی می‌کنیم:

بازار سیمان

شاید بازار سیمان را بتوان یکی از پرتنش‌ترین بازارهای مصالح ساختمانی این روزها حساب کرد .بسیاری از کارخانه‌ها از قیمت‌های مصوب دولت برای سیمان راضی نیستند زیرا معتقدند: افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حمل‌ونقل بر سیمان بسیار تأثیرگذار بوده است . با توجه به آثار ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها بر روی قیمت تمام‌شده سیمان، توافق شد که مبلغ 160 هزار ریال بابت هر تن سیمان به قیمت فروش سال 1392 اضافه شود. در خصوص سیمان پوزولانی ویژه نیز 130 هزار ریال به قیمت هر تن سیمان اضافه می‌شود.

افزایش قیمت سیمان از 31 خردادماه در کل کشور اعمال شده است. البته به عقیده بسیاری از انبوه‌سازان افزایش یکباره قیمت سیمان به این میزان می‌تواند  تأثیر منفی در قیمت نهایی ساختمان داشته باشد.. در حال حاضر یک‌تن سیمان تیپ 2 نایین 96 هزار تومان (فله) و سیمان‌سفید ۲۵کیلویی با 198 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود .

 

انواع سیمان واحد /تن ،قیمت /تومان

نوع بسته‌بندی

قیمت

نام

لمینت(برزنتی)

112,000

سیمان تیپ ۱ تهران

لمینت(برزنتی)

112,000

سیمان تیپ 2 تهران

لمینت(برزنتی)

114,000

سیمان تیپ۵ تهران

پاکتی(لمینت)

103,000

سیمان پوزولان ویژه (جدید)

لمینت(برزنتی)

100,000

سیمان بنایی (جدید)

لمینت(برزنتی)

104,000

سیمان پوزولانی تهران

فله (بونکر)

97,000

سیمان تیپ ۱ تهران

فله (بونکر)

96,000

سیمان تیپ ۲ تهران

فله (بونکر)

98,000

سیمان تیپ 5 تهران

فله (بونکر)

86,000

سیمان پوزولانی تهران

پاکتی(کاغذ)

118,500

سیمان تیپ ۲ آبیک

فله (بونکر)

102,500

سیمان تیپ ۲ آبیک

پاکتی(لمینت)

193,000

سیمان سفید ارومیه

لمینت(برزنتی)

117,000

سیمان تیپ ۱ ساوه

لمینت(برزنتی)

116,000

سیمان تیپ ۲ ساوه

لمینت(برزنتی)

112,000

سیمان پوزولانی ساوه

فله (بونکر)

101,000

سیمان تیپ ۲ ساوه

لمینت(برزنتی)

198,000

سیمان سفید۲۵کیلویی

لمینت(برزنتی)

194,000

سیمان سفید ۵۰ کیلویی

لمینت(برزنتی)

116,500

سیمان تیپ۲ جاجرود

لمینت(برزنتی)

116,500

سیمان تیپ ۲ شمال

لمینت(برزنتی)

187,500

سیمان سفید دماوند ۵۰kg

لمینت(برزنتی)

112,000

سیمان تیپ 2 نایین

لمینت(برزنتی)

109,000

سیمان سرباره نائین

فله (بونکر )

96,000

سیمان تیپ 2 نایین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازار گچ

قیمت گچ نسبت به سال 92 با کاهش 10درصدی روبه‌رو بوده است . هم‌اکنون یک کیسه 40 کیلویی گچ سمنان زمرد در بازار کمتر از 2هزار تومان عرضه می‌شود که نسبت به مصالح ساختمانی دیگر از رنج قیمتی مناسبی برخوردار است. هر کیسه گچ گیپتون اسپندار 30 کیلویی در بازار 5 هزار تومان عرضه می‌شود که با توجه به کیفیت خوب این محصولات به نظر می‌رسد قیمت قابل قبولی داشته باشند .ازآنجاکه ایران درزمینه تولید گچ پیشتاز است ،قیمت این محصول نسبت به مصالح دیگر ساختمانی از رشد کمتری برخوردار است . بر اساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا، چین در سال 2012 میلادی با تولید 48 میلیون تن بزرگ‌ترین تولیدکننده گچ در جهان لقب گرفت. بعدازاین کشور ایران با تولید 14 میلیون تن در رده دوم قرار گرفت. اسپانیا نیز با تولید 11.5 میلیون تن به‌عنوان سومین تولیدکننده بزرگ گچ در جهان در سال گذشته میلادی معرفی شد.البته این مورد در 2013 نیز اتفاق افتاد و بازهم ایران جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گچ در جهان است اما متأسفانه با چنین ظرفیتی تنها 10 درصد صادرات به خارج از کشور داریم .

 

انواع گچ (کیسه ،تومان)

قیمت

نام

61 دلار

گچ سیوا اسپندار(تن)

81 دلار

گچ ساتن اسپندار(تن)

5,000

گچ گیپتون اسپندار 30kg

2,320

گچ سمنان آریان ۴۰kg

1,950

گچ سمنان زمرد ۴۰kg

2,500

گچ ساوه طلایی ۴۰kg

2,500

گچ سارالیت ۴۰kg

3,000

گچ سارالیت ۳۳kg

2,850

گچ جبل ۴۰kg

2,600

گچ جبل ۳۳kg

2,750

گچ کناف ۴۰kg

2,800

گچ ساران ۴۰kg

2,950

ایران گچ ۳۳kg

2,900

گچ سمنان نوع ۱

2,750

گچ جبل متین بدون کرایه

2,600

گچ سمنان حریر بدون کرایه

2,200

گچ سینا بدون کرایه

2,450

گچ سمنان جم

1,950

گچ بتگیبس ۳۰kg

2,550

گچ سیوا اسپندار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آجر

  بيشترين سهم توليد آجر كشور مربوط به آجرهاي فشاري می‌باشد كه اين خود گوياي پايين بودن كيفيت آجرهاي توليدي و همچنين بالا بودن ميزان مصرف سوخت در اين صنعت مي باشد.

 

انواع آجر فشاری و بهمنی تومان /دانه‌ای

نوع بسته‌بندی

قیمت

نام

۵×۱۰×۲۰

68,000

آجر فشاری کوره‌ای(کرایه) تن

۵×۱۰×۲۰

62,000

آجر فشاری ماشینی(کرایه) تن

۵×۱۰×۲۰

120

آجر ۱۰ سوراخه تهران(کرایه)

۵٫۵×۱۰×۲۱٫۵

115

آجر بهمنی اصفهان(بدون کرایه)

۴٫۵×۹×۱۸٫۵

95

آجر بهمنی اصفهان(بدون کرایه)

۵٫۵×۱۰×۲۱٫۵

105

آجر بهمنی یزد(بدون کرایه)

۴٫۵×۱۰×۱۹

85

آجر بهمنی یزد (بدون کرایه)

۲۱٫۵×۱۰×۵٫۵

220

آجر نمای اصفهان زرد(بدون کرایه)

۵٫۵×۱۰×۲۱٫۵

230

آجر نمای اصفهان قرمز (بدون کرایه)

۴×۱۰×۲۱٫۵

240

آجر نمای شل اصفهان (بدون کرایه)

۵×۱۰×۲۰

68,000

آجر فشاری کوره‌ای(کرایه)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع آجر سفال تیغه دانه‌ای / تومان

نوع بسته‌بندی

قیمت

نام

۱۰×۲۰×۲۵ بدون یونولیت

310

سفال تیغه تهران (تخلیه و حمل)

۱۵×۲۰×۲۵ بدون یونولیت

440

سفال تیغه تهران (تخلیه و حمل)

۷×۲۰×۲۵ بدون یونولیت

300

سفال تیغه تهران (تخلیه و حمل)

۱۰×۲۰×۲۵ یونولیت دار

425

سفال تیغه تهران (تخلیه و حمل)

۱۵×۲۰×۲۵ یونولیت دار

510

سفال تیغه تهران (تخلیه و حمل)

۷×۲۰×۲۵ یونولیت دار

440

سفال تیغه تهران (تخلیه و حمل)

۵×۱۰×۲۰

120

آجر بهمنی تهران (کرایه و تخلیه)

۱۰×۲۰×۲۰

145

سفال تیغه اصفهان (بدون کرایه)

۱۵×۲۰×۲۰

205

سفال تیغه اصفهان (بدون کرایه)

۷×۲۰×۲۰

140

سفال تیغه اصفهان (بدون کرایه)

۵٫۵×۱۰×۲۱٫۵

115

آجر بهمنی اصفهان ( بدون کرایه)

۱۰×۲۰×۲۰

130

سفال تیغه یزد (بدون کرایه)

۱۵×۲۰×۲۰

190

سفال تیغه یزد (بدون کرایه)

۷×۲۰×۲۰

130

سفال تیغه یزد (بدون کرایه)

۴۰×۲۵

1,100

بلوک سقفی ۲۵ تهران

۱۰×۲۰×۲۵

340

سفال تیغه طرح فوم

۵٫۵×۱۰×۲۱٫۵

105

آجر سفال بهمنی یزد(بدون کرایه)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

متأسفانه با مقايسه مصرف انرژي حرارتي در توليد آجر ماشيني در ايران و برخي کشورهاي اروپايي در نمودار می‌توان متوجه شد که مصرف انرژی برای تولید آجر در وضعیت بسیار بدی قرار دارد .لازم به ذكر است كه میزان صرف سوخت براي واحدهاي توليدي آجر كه داراي خشک‌کن هستند، 80 ليتر معادل نفت کوره بر تن آجر توليدي (معادل 3.45 مگاژول بر تن) و براي واحدهاي تولیدکننده آجر كه خشک‌کن ندارند، 55 ليتر معادل نفت كوره بر تن توليدي می‌باشد.

فولاد

ابهامات موجود در ارتباط با تداوم رکود و نبود تقاضای مصرفی مؤثر در صنایع تغذیه‌کننده از صنعت فولاد یا بهبود این شرایط که به معنی رونق گرفتن نسبی تقاضا در بخش‌هایی نظیر ساخت‌وساز، فعالیت‌های عمرانی‌ و مواردی دیگر است، موجب شده تا خریداران و معامله‌گران بازار فولاد بیش‌ازپیش در حالت انتظار به سر برده و از حضور جدی در معاملات پرهیز کنند.

هفته‌های گذشته نیز در ادامه همین داستان دنباله‌دار ضعف تقاضا، برخی از عرضه‌کننده‌ها برای جلب مشتری محصولات خود را نسبت به روز یکشنبه در دامنه نرخ‌های پایین‌تری اعلام کردند، اما اغلب فولادسازان به‌خصوص واحدهای خصوصی عرضه‌کننده مقاطع در واکنش به نبود خریدار واقعی و محدود بودن حجم سفارش‌های خرید، حجم عرضه خروجی را محدود کرده و در دامنه قیمت‌های دو روز قبل محصولات خود را به بازار غیررسمی عرضه کردند.

در این شرایط بررسی روند قیمت‌‌ میلگرد (به‌عنوان شاخص‌ترین محصول فولادی مصرفی و پرکاربرد) از روزهای ابتدایی معاملات بازار فولاد در سال 93 تاکنون كه به‌خوبی منعکس‌کننده روند معاملات حاکم بر این محصول است، جالب‌توجه می‌باشد. میلگرد پس از پشت سر گذاشتن نوسانات صعودی در یک دوره سه هفته‌ای یعنی از تاریخ 16 فروردین تا ششم اردیبهشت‌ماه که به دلیل هجوم تقاضای واقعی، سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری رخ‌داده بود، وارد فاز نزولی و سپس تثبیت قیمت‌ها شده و حال به نظر می‌رسد خیزی برای صعود مجدد برداشته است.

در این میان صعود قیمت‌ در بازار مصرفی این محصول در این دوره به دلیل انتظارات تورمی فعالان بازار ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و تأثیر آن بر رشد هزینه‌های تولید و درنتیجه افزایش قیمت محصول نهایی رخ داد. کاهش میانگین قیمت میلگرد نیز در فاصله زمانی اوایل اردیبهشت تا پایان خرداد ناشی از این بود که پس از اعلام نرخ نهایی حامل‌های انرژی، تب خریدهای انباری فروکش کرد و روند معاملات دوباره تحت تأثیر  رکود تقاضا و عرضه مازاد محصولات فولادی قرار گرفت و قیمت مقاطع حتی به سطح قیمت اوایل اسفندماه سال گذشته رسید. هرچند این روند بیش از سه هفته طول نکشید و کاهش نرخ‌ها در بازار میلگرد به این دلیل که قیمت این محصول به کف رسید، سرانجام تا حدود نسبتاً زیادی متوقف شد. در این میان اقدامات کنترلی برخی عرضه‌‌کننده‌ها نیز مانند خودداری از اعلام قیمت یا کاهش حجم عرضه، در تثبیت این شرایط در طول دو هفته گذشته بی‌تأثیر نبوده است.

دست‌اندرکاران بازار معتقدند: اگر قیمت فعلی شمش بورسی، انواع شمش تولید داخل یا شمش وارداتی را در تولید محصول نهایی در نظر بگیریم و هزینه‌های فرآیند تولید را نیز به آن اضافه کنیم حتی در پاره‌ای موارد تولید مقاطع وارد فاز ضرر شده و اگر رکود هم ادامه یابد، دیگر جایی برای کاهش بیشتر قیمت‌ها وجود ندارد مگر آنکه هزینه‌ مواد اولیه کاهش یابد تا امکان کاهش مجدد قیمت‌ها در بازار فولاد وجود داشته باشد.در این شرایط برخی فعالان بازار هم می‌گویند: با توجه به اینکه فرصت چندانی برای خرید معامله‌گران به دلیل فرارسیدن ماه رمضان وجود ندارد جهت‌گیری بازار به سمت رشد نسبی قیمت‌ها و تحریک خریداران برای حضوری پررنگ‌تر از گذشته در روند معاملات است؛ چراکه با به کف رسیدن قیمت‌ها اگر خریداران در این دوره وارد بازار شوند قیمت‌ها یا ثابت مانده یا با اندکی افزایش روبه‌رو خواهد شد.


قیمت مقاطع در انبارهای تهران در نیمه اول تیر (کیلو /شاخه/ریال)

نوع جنس

کارخانه

قیمت

قیمت در نیمه دوم خرداد

میلگرد 8 آجدار کلاف

اهواز

19150

19700

میلگرد 12آجدار A2

قزوین

18450

19100

میلگرد 14آجدار  A2

قزوین

18850

18850

میلگرد 16 آجدار  A3

ذوب‌آهن اصفهان

18850

18650

میلگرد 18 آجدار A3

ذوب‌آهن اصفهان

18400

18650

میلگرد 22 آجدار  A3

اهواز

18550

18650

تیرآهن شاخه 14

ذوب‌آهن اصفهان

2780000

2740000

تیرآهن شاخه 18

ذوب‌آهن اصفهان

3960000

3950000

تیرآهن شاخه20

ذوب‌آهن اصفهان

6470000

6340000

تیرآهن شاخه 22

ذوب‌آهن اصفهان

7290000

7340000

تیرآهن شاخه 24

ذوب‌آهن اصفهان

8110000

9100000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قیمت گالوانیزه  در انبارهای تهران در نیمه اول تیر (کیلو/تومان)

نوع و سایز

شاخه

وزن

قیمت

هر کیلو ورق گالوانیزه 0/4

1 و 1.25

5.7

2700

هر کیلو ورق گالوانیزه 0/5

1 و 1.25

5.7

2510

هر کیلو ورق گالوانیزه 0/6

1 و 1.25

5.7

2510

هر کیلو ورق گالوانیزه 0/7

1 و 1.25

5.7

2360

هر کیلو ورق گالوانیزه 0/8

1 و 1.25

5.7

2360

هر کیلو ورق گالوانیزه 0/9

1 و 1.25

5.7

2360

هر کیلو ورق گالوانیزه 1

1 و 1.25

5.7

2360

هر کیلو ورق گالوانیزه 1.25

1 و 1.25

5.7

2370

هر کیلو ورق گالوانیزه 1.5

1 و 1.25

5.7

2320

هر کیلو ورق گالوانیزه 2

1 و 1.25

5.7

2420

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

پروفیل درب و پنجره

وزن / كيلوگرم

نوع

ترخيص

کارخانه

محصول

قيمت به تومان

۱۵

شاخه

كف بنگاه تهران

ايراني

پروفيل كلافي-لنگه دري-سپري

۲,۰۳۵

۲۹

شاخه

كف بنگاه تهران

ایرانی

پروفیل زد ۱۶

۲,۰۵۰

۳۱

۰

کف بنگاه تهران

ایرانی

پروفیل زد ۱۸

۲,۰۵۰

۴.۵

شاخه

كف بنگاه تهران

ایرانی

قوطی ۲۰×۱۰

۱,۲۵۵

۵.۵

شاخه

كف بنگاه تهران

ایرانی

قوطی ۲۵×۱۰

۲,۰۹۵

۲۸

شاخه

كف بنگاه تهران

ایرانی

قوطی ۱۰۰×۴۰

۲,۰۳۵

 
 
 

 

 

 

تسمه

وزن / كيلوگرم

نوع

ترخيص

کارخانه

محصول

قيمت به تومان

۵

۶

كف بنگاه تهران

ایرانی

تسمه ۵×۲۰

۱,۹۶۰

۶

۶

كف بنگاه تهران

ایرانی

تسمه ۵×۲۵

۱,۹۶۰

۷

۶

كف بنگاه تهران

ایرانی

تسمه ۵×۳۰

۱,۹۶۰

۱۰

۶

كف بنگاه تهران

ایرانی

تسمه ۵×۴۰

۱,۹۶۰

۱۲

۶

كف بنگاه تهران

ایرانی

تسمه ۵×۵۰

۱,۹۶۰

 

  

نبشی  فابریک / طول متر/وزن کیلوگرم /قیمت تومان

وزن

اندازه

ضخامت

ترخيص

کارخانه

محصول

قيمت

۹

۶

۳

كف بنگاه تهران

ایرانی

نبشی ۳

۲,۱۷۰

۱۵

۶

۴

كف بنگاه تهران

ایرانی

نبشی ۴

۲,۰۰۰

۲۲

۶

۵

كف بنگاه تهران

ایرانی

نبشی ۵

۱,۹۹۰

۳۲

۶

۶

كف بنگاه تهران

ایرانی

نبشی ۶

۱,۹۹۰

۵۸

۶

۸

كف بنگاه تهران

ایرانی

نبشی ۸

۱,۹۴۰

 

فلزات وارداتی

قیمت فلزات وارداتی در مواردی از نمونه داخلی آن ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر است. در حال حاضر تیرآهن ۱۸ ترک 361هزار تومان و تیرآهن 18 داخلی 396 هزار تومان عرضه می‌شود. البته تیرآهن ترک ازنظر کیفیت با تیرآهن داخلی هیچ تفاوتی ندارد. در حال حاضر تیرآهن ۲۰ چین 480هزار تومان و نمونه ایرانی آن 647 هزار تومان عرضه می‌شود که البته نسبت به نمونه چینی این محصول از کیفیت بالاتری برخوردار است. تیرآهن ۲۴ چین نیز 715 هزار تومان و نمونه ایرانی آن 900 هزار تومان عرضه می‌شود .

 

میلگرد کلاف /وارداتی / تومان

ترخيص

نوع

محصول

قيمت

بندر امام

کلاف

میلگرد ۵.۵ کلاف چین ۱۰۰۸

۲,۳۵۵

بندر امام

کلاف

میلگرد ۶.۵ کلاف چین ۱۰۰۸

۲,۰۵۵

بندر انزلی

کلاف

میلگرد ۶.۵ کلاف روس

۲,۱۰۵

 

آهن / وارداتی / تومان

ترخيص

نوع

محصول

قيمت

بندر امام

شاخه

تیرآهن ۱۸ ترک

۳۶۱,۰۰۰

بندر امام

شاخه

تیرآهن ۲۰ چین

۴۸۰,۰۰۰

بندر امام

شاخه

تیرآهن ۲۴ چین

۷۱۵,۰۰۰

بندر امام

شاخه

تیرآهن ۲۲ چین

۶۷۵,۰۰۰

 

 

 

 

قیمت بیلت فابریک وارداتی ccm (کیلو/ریال)

طول ابعاد(mm)

قیمت

12×150،150 (روس )

17350

12×150،150(ترکیه)

17100

12×150،150(کره جنوبی)

17100

12×130،130(روس)

17300

12×125،125(روس)

17300

 

 

 

انتهای خبر/پ

اخبار ویژه
آخرین اخبار
گزیده اخبار