• سال سیزدهم
  • هرهفته شنبه ها
  • پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

12:48 1392/11/9


تهران معماری اسلامی ندارد

معماری اسلامی ویژگی های دارد اعم از طراحی ساختمان‌ها، تابلوها، نام‌گذاری‌ها و اماکن مذهبی و روبه‌قبله بودن ساختمان‌ها و دیگر شاخص‌ها که در ظاهر و بطن ساختمان‌ها باید رعایت شود اما متأسفانه در شهر تهران به چشم نمی‌خورد.

تهران معماری اسلامی  ندارد

موید حسینی صدر، نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پيام ساختمان گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید برخی از الگوها مانند شکل ظاهری ساختمان‌ها، عدم اشرافیت، نورگیری کافی و رعایت حریم خصوصی که از ویژگی های معماری اسلامی می‌باشند، رعایت شود .

وی در پاسخ به این سؤال که  آیا در تهران معماری اسلامی وجود دارد یا نه ؟گفت: معماری اسلامی ویژگی های دارد اعم از طراحی ساختمان‌ها، تابلوها، نام‌گذاری‌ها و اماکن مذهبی و روبه‌قبله بودن ساختمان‌ها و دیگر شاخص‌ها که در ظاهر و بطن ساختمان‌ها باید رعایت شود اما متأسفانه در شهر تهران به چشم نمی‌خورد.

حسینی صدر افزود: در پایتخت یک کشور اسلامی باید این ویژگی‌ها نمود پیدا بکند به گونه‌ای که گردشگران در بدو ورود باید این خصوصیات شهر  و کشور اسلامی را مشاهده کند.

وی با انتقاد از عدم توجه به معماری اسلامی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر در تهران انعکاس هنر اسلامی، ایرانی و یا چشم‌انداز به لحاظ هنری، زیبایی، ترکیب رنگ‌ها ، هارمونی و اسلامی بودن وجود ندارد و ساختمان‌ها به ساده‌ترین شکل مثل یک مکعب مستطیل ساخته‌شده درحالی‌که در دیگر کشور های اسلامی از جمله مالزی بافت شهری کاملاً زیبا و با توجه به معماری اسلامی ساخته شده است.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس گفت: برای این کار نیاز به یک فرهنگ‌سازی عمومی است و این امر توسط شهرداری به تنهایی نمی‌تواند انجام شود.

حسینی صدر در پاسخ به سؤالی که چه نهادهای دیگری در کنار شهرداری باید فرهنگ ایرانی- اسلامی را نهادینه کنند، گفت: برای این کار یک اجماع عمومی لازم است و نهادها و سازمان‌هایی مانند شورای شهر، صدا و سیما، رسانه‌ها و دیگر اقشار فرهنگی ،حمایت لازم را داشته باشند تا تهران به‌عنوان یک الگو برای سایر شهرها به شهری با معیارهای معماری ایرانی، اسلامی تبدیل شود.


 

انتهای خبر/پ

اخبار ویژه
آخرین اخبار
گزیده اخبار