اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

زمین خواری توسط یقه سفیدهاصورت می گیرد

زمین خواری توسط یقه سفیدهاصورت می گیرد

نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس خاطرنشان کرد : تمام سازمان ها و ارگان ها باید این شعار مرحوم ابوترابی مبنی بر: اینکه پاک باش و خدمتگزار" را سرلوحه کار خویش قرار دهند و تمام فعالیتشان را نه تنها در حرف بلکه در عمل هم اثبات کنند. وی تاکید کرد: مجلس در برخورد با زمین خواران بسیار جدی است و اگر ارگانی می خواهد این موارد را پیگیری کند ما هم دست دوستی به سوی آنها دراز می کنیم.

یک شهر با هویت در کنار تهران

یک شهر با هویت در کنار تهران

دکتر آیینی درباره شهر جدید اندیشه گفت: اندیشه، شهری جدید و پیشرو است که در سیاست توسعه شهری پیش قراول و جزو یکی از موفق ترین شهرهای جدید است.

آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

گروه ساخت وساز: برای پی بردن به چالش های صنعت ساختمان خبرنگاران باید به سراغ مسئولان و دست اندرکاران بروند و ماحصل موضوعات را برای مخاطب عرضه کنند، اما واقعیت این است که تمام ماجرا در اظهارنظر مسئولان خلاصه نمی شود؛ برخی چالش ها و مسائل جز در سایه حضور رو در رو و مشاهده عینی ساخت و سازها نمایان نمی شود.

رعایت اصول ایمنی یک امر فانتزی است

رعایت اصول ایمنی یک امر فانتزی است

برای پی بردن به چالش های صنعت ساختمان خبرنگاران باید به سراغ مسئولان و دست اندرکاران بروند و ماحصل موضوعات را برای مخاطب عرضه کنند، اما واقعیت این است که تمام ماجرا در اظهارنظر مسئولان خلاصه نمی شود؛ برخی چالش ها و مسائل جز در سایه حضور رو در رو و مشاهده عینی ساخت و سازها نمایان نمی شود. در گزارش های پیام ساختمان از پروژه های ساختمانی مسائل و چالش هایی را مطرح می کنیم که به جرئت می توان گفت؛ در هیچ رسانه ای یافت نمی شود و اتفاقاً در اغلب ساخت و سازهای ما وجود دارد. گزارش این شماره را از نظر می گذرانیم:

عوامل موثر برعمر ساخت و سازها

عوامل موثر برعمر ساخت و سازها

همان گونه که خوانندگان محترم پیام ساختمان در جریان هستند، در شماره های قبل طی چند مصاحبه و گزارش به موضوع طول عمر ساختمان ها در ایران و جهان پرداختیم و البته همچنان این سؤال برایمان باقی مانده است که بالأخره متوسط عمر ساختمان ها در کشور ما چه قدر است. در ادامه همین مبحث به نظرمان رسید مسئولان سازمان استاندارد ملی از جمله کسانی هستند که بیشترین صلاحیت برای اظهارنظر کارشناسانه در خصوص عمر ساختمان ها را دارند. زیرا هم فرایند تولید مصالح استاندارد زیر نظر آنهاست و هم بر کالاها و مصالح ساختمانی موجود در بازار هم نظارت دارند ، از این رو در حاشیه مراسمی که مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد هم جزو مدعوین آن بود، از وی در این خصوص سؤال کردیم.

کیفیت پایین نمایشگاه های استانی

کیفیت پایین نمایشگاه های استانی

در فاصله دو هفته ای انتشار پیام ساختمان به طور معمول چندین و چند نمایشگاه بزرگ و کوچک در سراسر کشورمان در زمینه صنعت ساختمان و مسکن برگزار می شود ولی تماس های ما با مسئولان سازمان های نظام مهندسی استان های کشورمان و نیز سایر تشکل ها نظیر انجمن انبوه سازان استان نشان از این دارد که در شکل گیری و برگزاری این نمایشگاه ها نه تنها کوچک ترین نقشی ندارند بلکه در بسیاری از موارد حتی از برگزاری آنها نیز مطلع نمی شوند. به همین دلیل خبرنگار پیام ساختمان در تماس با مسئولان تشکل های تخصصی صنعت ساختمان در استان های مختلف، معمولاً با این پاسخ تکراری روبه رو می شود: «ما خبر نداریم!».

توقف مسکن مهر اشتباه است

توقف مسکن مهر اشتباه است

اگر بتوان دو مشکل مسکن مهر را بر طرف کرد این طرح به خوبی خواهد توانست پاسخگوی قشر ضعیف و متوسط جامعه در حوزه مسکن شود. حسینی در مورد این دو مشکل گفت: شمولیت مسکن مهر نباید گسترده باشد و تنها برای نیازمندان واقعی احداث شود. مشکل دوم نیز حق خرید و فروش و یا اجاره دادن واحد مسکونی را از مالکان مسکن مهر سلب کند که در نتیجه تنها کسانی متقاضی مسکن مهر خواهند بود که نمی توانند این نیاز خود را تأمین کنند.

حوادث ساختمانی سیر نزولی دارد

حوادث ساختمانی سیر نزولی دارد

سید مهدی هاشمی از دو جهت نقش حساسی در صنعت ساختمان کشور دارد: از طرفی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و از طرف دیگر رئیس کمیسیون عمران مجلس. این دو سمت، که یکی نقش و ماهیتی پرسشگرانه و مطالبه جویانه و دیگری موقعیتی اجرایی دارد، به مهندس هاشمی جایگاه خاصی داده تا بتواند در خصوص تمام حوزه های امور زیربنایی کشور به اظهارنظر کارشناسی بپردازد. از این رو بی سبب نیست که وی را در اماکن عمومی فقط می توان در جمع خبرنگاران و گزارشگران حوزه های خبر و رسانه دید.

88 درصد مصالح ساختمانی استاندارد است

88 درصد مصالح ساختمانی استاندارد است

گروه ساخت وساز: به مناسبت بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر، همایش ساخت وساز استاندارد و فرصت های سرمایه گذاری در مدیریت شهری با حضور مسئولان و دست اندرکاران صنعت ساختمان در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.

شهر بدون شناسنامه نمی خواهم

شهر بدون شناسنامه نمی خواهم

به جامعه ای که شناسنامه اش را گم کرده است، نمی توان جامعه ای به سامان و سلامت گفت. اگر چنین باشد، که هست، حفظ این پایگاه ها و اشتراکات، به جهت منافع مذکور، فراتر از سازمان میراث فرهنگی و شهرداری، وظیفه بدیهی همه افراد منتفع و همه ارگان های فرهنگی، امنیتی، اقتصادی، بهداشتی، سیاسی و... خواهد بود.

زمین های بدون سند ، علت اصلی زمین خواری

زمین های بدون سند ، علت اصلی زمین خواری

حسین بهاری ، وکیل دادگستری بابیان این مطلب که علت اصلی زمین خواری، خرید و فروش زمین بدون سند مالکیت رسمی است و برای جلوگیری از زمین خواری باید خرید و فروش زمین در دفاتر ثبت اسناد انجام شود تا وضعیت زمین کاملاً مشخص گردد.

انعقاد تفاهم نامه بلایای طبیعی بین ایران و سازمان ملل

انعقاد تفاهم نامه بلایای طبیعی بین ایران و سازمان ملل

گروه ساخت و ساز: والری آموس، معاون امور بشردوستانه سازمان ملل متحد و حسن قدمی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشورمان به منظور همکاری هر چه بیشتر در زمینه برخورد با بلایای طبیعی دیدار و گفتگو کردند.

چالش های انتقال بتن

چالش های انتقال بتن

آیین نامه مورخ 7/04/1353 برای حمل ونقل بتن وجود دارد که وزن کامیون با بار باید 26 تن باشد اما این آیین نامه به ، کامیون سال 1353 مربوط است نه تراک میکسر های حال حاضر

فعالان صنعت ساختمان باید از مسائل حقوقی آگاه باشند

فعالان صنعت ساختمان باید از مسائل حقوقی آگاه باشند

وزارت راه و شهرسازی پیش از این یک اداره کل داشت که نام آن به طور مختصر «اداره کل بازرسی» بود ولی بعداً به «اداره کل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات» تغییر نام داد و در حال حاضر شهریار اسلامی تبار که مشاور نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی هم هست، مدیریت آن را بر عهده دارد. در مراسم افطاری انجمن انبوه سازان فرصتی دست داد تا با دکتر اسلامی تبار گفتگو کنیم . از آنجا که وی دکترای حقوق دارد، طبیعتاً گفتگوی ما حول مسائل حقوقی صنعت ساختمان بود.

دانشگاه فنی و حرفه ای نیازمند توجه جدی

دانشگاه فنی و حرفه ای نیازمند توجه جدی

با توجه به بالا بودن هزینه آموزش های فنی وحرفه ای و نیاز به تجهیزات فنی و مدرسان کار آزموده و خبره، دانشگاه فنی و حرفه ای نیازمند توجه جدی مسئولان در تخصیص اعتبارات و منابع انسانی مناسب است

کنترل ساختمان تشریفاتی است

کنترل ساختمان تشریفاتی است

دکتر ماجدی با اشاره به چالش های معماری در کشور گفت: معماری در کشور ما متأسفانه توسط غیر معماران اداره می شود و نیاز به تحول دارد. کنترل ساختمان در شرایط فعلی به صورت تشریفاتی است و شهرداری ها به کنترل ساختمان که وظایف اصلی شان هست، نمی پردازند و از دولت آینده انتظار می رود با بازنگری در مقررات موجود و ایجاد الزامات لازم هر دستگاهی ( مخصوصاً شهرداری ها) را ملزم به رعایت قوانین و مقررات ساختمانی بکند .

خطر زمین لغزش در شمال تهران

خطر زمین لغزش در شمال تهران

رئیس پژوهشکده سازه پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله معتقد است با توجه به شیب زیاد و ناپایداری خاک در شمال تهران امکان زمین لغزش وجود دارد.

مستند سازی مقاوم سازی مدارس

مستند سازی مقاوم سازی مدارس

گروه گزارش: تحقیقات جهانی میگوید؛ کشور ما جزو 10 کشور بلا خیر دنیاست و تجربه نشان داده که هر سال شاهد حداقل یک زلزله ویرانگر در نقاطی از کشورمان هستیم. جدای از خرابیهای هر زلزله، بحث مسائل انسانی، شاخص مهمتری است که جا دارد به آن بیشتر پرداخته شود. از سوی دیگر، در تقسیم بندیهای جهانی، ساختمانهای مدارس همانند بیمارستانها، «دارای درجه اهمیت بالا» تعریف شدهاند. از این رو ضروری است؛ ساختمانهای مدارس مان را، چه آنهایی که تازه میسازیم و چه آنهایی که الآن در دست بهره برداری هستند، به گونه ای مقاوم سازی و بهسازی کنیم تا شاهد کمترین حوادث تلخ در زمان وقوع بلایایی نظیر زلزله در فضاهای آموزشی باشیم.

ساخت و ساز در کیش

ساخت و ساز در کیش

گروه گزارش: یکی از پررونق ترین نقاط ایران در زمینه ساخت و ساز، جزیره کیش است، اما این جزیره استانداری، فرمانداری و شهرداری ندارد، بلکه اداره امور منطقه آزاد کیش بر عهده «سازمان منطقه آزاد کیش» است که مسئولیت های آن از سوی شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی کشور تهیه و تصویب شده است.

اول . . . . 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 . . . .
×