اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

وقتی به آمارها نمی توان اتکا کرد

وقتی به آمارها نمی توان اتکا کرد

در حالی که پیمایش، نظرسنجی و تحقیقات آماری روشی استوار برای پژوهش است اما در هیچ یک از روش های تحقیقی به اندازه آمار نمی توان حقایق را وارونه جلوه داد...

جای خالی مردم

جای خالی مردم

مروری بر تاریخ بشر به ویژه منطقه جغرافیایی که کشور ما در آن قرار دارد به خوبی بیانگر تعارض های تاریخی بوده که در بیشتر موارد نیز به خشونت گراییده است.

محدودیت فضاهای عمومی نگران کننده است
سیامک مقدم، رئیس کمیته اسکان بشر سازمان ملل در تهران:

محدودیت فضاهای عمومی نگران کننده است

نزدیک به 30 سال است که نخستین دوشنبه اکتبر هرسال روز اسکان بشر نام گرفته است. به این مناسبت امسال نیز همایش هایی در تهران برگزار شد تا این روز پاس داشته شود. در یکی از این همایش ها که در پژوهشگاه نیرو توسط کانون انبوه سازان کشور برگزارشده بود سیامک مقدم نماینده و رئیس دفتر برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران به سخنرانی پرداخت.

تهران شهر بی دفاع

تهران شهر بی دفاع

پس از گذشت سه روز از وقوع سیلاب در پاکدشت و حریم مناطق شهر تهران هنوز محلی ها به دنبال تازه عروس دامادی می گشتند که می گفتند برای گرفتن عکس های یادگاری شان به ارتفاعات پاکدشت رفته اند اما طعمه سیلاب شده و نه تنها جنازه شان بلکه به جز پلاکی، ماشین عروس نیز پیدا نشده است.

شهر از روزنه اقتصاد

شهر از روزنه اقتصاد

بدون شک باید یکی از حوزه های مغفول در زمینه اقتصادی را بخش اقتصاد شهری عنوان کرد؛ مبحثی که این روزها نقش و جایگاه آن به سبب رشد سریع شهرنشینی، اهمیتی دوچندان یافته است. هم اکنون بیش از 70 درصد جمعیت ایران شهرنشین است و در سطح جهانی نیز پیش بینی می شود میزان شهرنشینی تا سال 2050 به 75 درصد برسد.

تولد برندهای ساختمانی سرمایه گذاری می خواهد

تولد برندهای ساختمانی سرمایه گذاری می خواهد

در شرایطی که فضای صنعت ساخت وساز در دنیا دستخوش تحولات سریعی است شرکت های بزرگ ساختمانی صاحب برند در کشور ما کمتر دیده می شود . هرچند مدیران و مهندسان برجسته ساختمانی کشورمان دارای تجربیات زیادی هستند ، ولی زاویه دید روشنی در اجرای پروژه های بزرگ به عنوان یک شرکت صاحب برند ندارند

مستأجران مورد حمایت قرار می گیرند
باتشکیل انجمنی به همین منظور:

مستأجران مورد حمایت قرار می گیرند

موضوع « انجمنی برای مستاجران» قرار است در هر شماره از یک بعد مورد ارزیابی قرار بگیرد. برای این شماره این موضوع از منظر حقوقی و قانونی به رای و نظر گذاشته شده است.

مالکیت معنوی اساس رونق اقتصاد

مالکیت معنوی اساس رونق اقتصاد

موانع تولید در کشور عزیز ما، ایران فراوان است، از مشکلات بانکی و وام گرفته تا واسطه گری و قیمت تمام شده کالا و زیرپله ای هایی که بازار تولیدات داخلی را با مشکل مواجه کرده اند. در این میان مسئله ای وجود دارد که بلای جان تولیدات شده، خلاقیت را کور می کند و متخصصان و فارغ التحصیلان باهوش و خلاق دانشگاه ها را به آن سوی مرزها فراری می دهد. مسئله ای که در عالم مطبوعات و انتشار کتاب نیز به وفور دیده می شود و آن قانون کپی رایت (Copy Right) یا مالکیت معنوی است.

مسکن و تبدیل قشر متوسط به فقیر

مسکن و تبدیل قشر متوسط به فقیر

وضعیت اقتصادی در ایران از ثبات لازم برخوردار نیست؛ گروه هایی از جمعیت کشور زیرخط فقر قرار دارند . این در حالی است که شاخص های فقر ( و فقر مطلق ) در ایران در سال های گذشته با گران شدن قیمت مسکن بالاتر رفته است . یکی از دلایل آن البته کاهش چشمگیر ارزش پول ملی است که در حداقل حقوق کارگران و توان خرید آنها اثر نامطلوبی گذاشته است .

تابستان سرد در بازار تاسیسات تهران

تابستان سرد در بازار تاسیسات تهران

صنعت ساختمان در سه ماه آخر سال 92 وارد رکودی شد که قرار بود تا نیمه سال 94 نیز ادامه داشته باشد، رکودی که به گفته برخی از کارشناسان صنعت ساختمان نتیجه بلافصل رونق و حباب قیمتی بود که در سال های 90 و 91 ایجاد شد .به گفته این گروه از کارشناسان چنین رکودی کاملاً طبیعی است. به هر روی به خاطر آن رونق کاذب یا به دلیل این حباب سنگین هر کدام از گروه های کالایی صنعت ساختمان به تناسب متضرر شده اند؛ برخی بیشتر و برخی کمتر. به این مناسبت به بازار تأسیسات واقع در چهارراه گلوبندک رفتیم تا از چندوچون رونق و فروش محصولات تأسیساتی مطلع شویم.

خندیدی؟ بیا مالیاتش را بده
طنز

خندیدی؟ بیا مالیاتش را بده

گازگرفتگی شاخ و دم ندارد؛ بچه آدمیزاد تا دو تا دندان در می آورد گاز می گیرد، حیوانات غیر اهلی گاز می گیرند، بخاری غیراستاندارد گاز می گیرد، حالا هم تریلی و هیجده چرخ گاز می گیرند، همه در معرض خطر گاز هستیم. ازاین رو به سهم ناچیز خودم، پیشنهاد می کنم دستگاه هشداردهنده علاوه بر کنار بخاری ها در همه جا نصب شود که در صورت انتشار گاز، صدایی از آن بلند شود که: بلند شو که فاتحه ات خوانده است!

طرح انتقال پایتخت منتفی شد

طرح انتقال پایتخت منتفی شد

بعد از جلسات فراوان و مباحث صورت گرفته در حول انتقال پایتخت از تهران که توسط تعدادی از نمایندگان مجلس نهم مطرح شده بود نشستی با حضور مسئولان و کارشناسان برگزار شد و بعد از رای گیری به اتفاق آرا همگی به این طرح رای منفی دادند.

دولت با آغوش باز پذیرای بخش خصوصی است
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان:

دولت با آغوش باز پذیرای بخش خصوصی است

دولت در حال برنامه ریزی برای رفع موانع مشارکت و حضور حداکثری بخش خصوصی است و در این راستا اقداماتی در دستور کار دارد.

مشتریان دانه درشت کمیسیون ماده پنج

مشتریان دانه درشت کمیسیون ماده پنج

در میان فعالان اقتصادی هر بازار هرچند مدت یک بار غریبه ای پیدا می شود که گوی سبقت در میزان و حجم سرمایه گذاری ها را از سایر فعالان می رباید و کمی بعد به فعال غالب بازار بدل می شود. بازار مسکن و ساخت وساز نیز از این نوع بازارها جدا نیست و ...

موانع تولید بر سر راه بخش خصوصی

موانع تولید بر سر راه بخش خصوصی

موقعیت شرکت های خصوصی در کشورهای توسعه یافته به گونه ای است که موتور محرکه اقتصاد به شمار می روند. گرچه مسئولان در گفتگوها و سخنرانی ها از اهمیت رونق یافتن بخش خصوصی و کاهش تصدی گری دولت می گویند اما قوانین و عملکردها خلاف اصول رونق تولید و توسعه بخش خصوصی است.

وضعیت کیوسک های مطبوعات در شهر مشهد نابسامان است
درنخستین گردهمایی فعالان رسانه و مطبوعات خراسان مطرح شد:

وضعیت کیوسک های مطبوعات در شهر مشهد نابسامان است

کیوسک های فروش مطبوعات اماکنی است که افراد می توانند برای خرید روزنامه، نشریه و غیره به آن مراجعه کنند لذا این مکان ها که محل توزیع مطبوعات هستند و به نوعی به فرهنگ مربوط اند باید وضعیت بسامان و مناسبی داشته باشند

راهکاری شهری برای مسکن ارزان

راهکاری شهری برای مسکن ارزان

بسیاری هستند که در میان دلایل بسیار افزایش قیمت مسکن در ایران انگشت اتهام را به شهرداری و سیاست های شهرسازی این نهاد دراز می کنند. توجیه این است که فروش تراکم و تغییر کاربری افزایش قیمت مسکن را به همراه دارد

قصه های نیش دار برای بودجه عمرانی نود و چهار
طنز

قصه های نیش دار برای بودجه عمرانی نود و چهار

عزیز دلم، چشم ها منتظر قدوم توست، ای نازنین مگر نمی دانی که چشم همه پروژه های عمرانی (و پیمانکاران و انبوه سازان و متولیان ساخت و ساز) به راه تو دوخته شده است؟ مگر نمی دانی که اگر تو نباشی من باید بروم جواب پس بدهم؟

به عمل کار برآید

به عمل کار برآید

در گذشته مفاخر زیادی در صنعت ساختمان داشته ایم و امروز خالی از این گوهر ها هستیم به این علت است که بیشتر مهندسان و معماران ما تنها شکل تئوریک کار را می دانند و در میدان عمل با موانع و مشکلاتی مواجه هستند

. . . . 1 2 3 4 5 6 . . . .
×