اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

پلی برای ماندن

پلی برای ماندن

ایده اصلی معماری پل طبیعت ، متعلق به مهندس بهزادی؛ مدیرعامل شرکت ما بود . در واقع با توجه به وضعیت ساختمان سازی کشورکه به روز نیست ، این ایده وجود داشت که تکنیک های جدید ساختمان سازی به ایران وارد شود .

کتابخانه ملی شاهکار معماری مدرن
استاد بهروز مرباغی در گفتگو با پیام ساختمان

کتابخانه ملی شاهکار معماری مدرن

حضور بنای کتابخانه ملی بر روی تپه های عباس آباد برخلاف بعضی ساختمان ها که مانند زگیل بوده و هیچ ربطی به محیط ندارند، با توجه به محیط ساخته شده است.

ذخیره انرژی ؛ اولویت معماری سنتی ایران
خانه بروجردی ها نمونه ای بی بدیل از ذخیره انرژی در ایران

ذخیره انرژی ؛ اولویت معماری سنتی ایران

طراحی این بنا طوری صورت گرفته است که از سطح خیابان به میزان قابل توجهی پایین تر است به شکلی که با گذشتن از در ورودی و هشتی اول با 20 پله به حیاط می رسیم با ورود به حیاط و تفاوت دمایی که حس می شود دلیل این پایین تر از سطح ساخته شدن را درک می کنیم.

معماری زیبای سواحل خلیج فارس

معماری زیبای سواحل خلیج فارس

سواحل شمالی خلیج فارس و جزایر ایرانی آن، دریایی از شگفتی ها دارند. معماری فاخر و بی نظیر بافت تاریخی بوشهر، گوردخمه ها (یا سامانه استحصال آب) باستانی سیراف، جزیره زیبای لافت و بادگیرهایش، جزیره سرخ هرمز و خاک ارزشمندش، جزیره خارک و عمق بی نظیر آب در اسکله آن، دهانه کارون و اروندرود در خلیج فارس، . . . نمونه هایی اندک از زیبایی های بی شمار زیستگاه انسانی سواحل و جزایر ایرانی خلیج فارس است.

همکاری ایران و فرانسه برای معماری خشتی

همکاری ایران و فرانسه برای معماری خشتی

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز بین المللی «سازه های خشتی مدرسه ملی معماری گرونوبل» فرانسه در زمینه های فناوری معماری خشتی و استفاده از مصالح «گلین» در معماری جدید همکاری می کنند.

جاذبه های معماری تهران

جاذبه های معماری تهران

تعطیلات عید فرصت خوبی است تا مسافران نوروزی و حتی تهرانی ها، فارغ از شلوغی سرسام آور و هوای آلوده این شهر، از مکان های دیدنی آن بازدید به عمل بیاورند. تهران جاذبه های معماری زیادی دارد

خانه استاد عشق
بازدید از خانه پروفسور سید محمود حسابی

خانه استاد عشق

این همان خانه ای است که مردم عادی و خواص از پژوهشگران و اندیشمندان گرفته تا هنرمندان و شاعران به هوای دیدار پروفسور به آنجارفت و آمد داشتند.

در خانه دختر خورشید
گزارشی از هتل کویری «تی دا» در حاشیه کویر مرکزی ایران

در خانه دختر خورشید

کافی است خودتان را به جندق وخور و بیابانک، و از آنجا به روستای فرحزاد برسانید و شبی را در هتل سنتی « تی دا» بیتوته کنید. در و دیوار این هتل شما را می برد به گذشته های دور؛ به زمانی که هنوز از ورود تکنولوژی و این همه هیاهوی شهرنشینی و دود و سرو صدای ماشین ها خبری نبود.

چشم کره ای به گردشگر ایرانی

چشم کره ای به گردشگر ایرانی

یرکل منطقه خاورمیانه سازمان گردشگری کره جنوبی و هیئت همراه چندی پیش برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری به ایران سفری انجام داد که اهمیت فراوانی داشت.وی علاوه بر تهران،از شیراز و اصفهان بازدید کرد تا فرصت خوبی برای توسعه همکاری ها در زمینه تبادل گردشگر به وجود بیاید.

خانه عامری ها تخریب شد

خانه عامری ها تخریب شد

بیش از دو سال از زمانی که مالک مجتمع تجارت جهانی خانه «عامری ها» را خرید تا برای این مجتمع پارکینگ بسازد می گذرد؛ زمانی که کمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران، سریع دست به کار شد و با تهیه پرونده ثبتی این خانه، موفق شد آن را به صورت اضطراری در فهرست آثار ملی ثبت کند، اما چه فایده؟

مزایده غیر منتظره یک اثر ملی

مزایده غیر منتظره یک اثر ملی

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان این مطلب که کارخانه ریسباف تنها یک بنای فرتوت و از کارافتاده نیست به پیام ساختمان گفت: کارخانه ریسباف با خود هویت و فرهنگ و تلاش تاریخی مردم را به دوش می کشد

رونمایی اتوبوس های گردشگری تهران

رونمایی اتوبوس های گردشگری تهران

مدیر توسعه گردشگری سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در نشست خبری که در برج میلاد تهران برگزار شد، اعلام کرد: نخستین اتوبوس های گردشگری شهری در تهران کار خود را آغاز خواهند کرد.

تراز منفی گردشگری در بودجه 94

تراز منفی گردشگری در بودجه 94

بر اساس تازه ترین آمارها، درآمد حاصل از ورود گردشگران به کشور در سال94، 8میلیارد و 977میلیون دلار و بر مبنای میانگین 1500دلار به ازای هر گردشگر برآورد شده است. همچنین تعداد گردشگران داخلی، 102میلیون نفر- شب در سال 94 پیش بینی شده که از این تعداد سفر، 33هزار میلیارد ریال گردش مالی داخلی حاصل خواهد شد.

90درصد موزه ها طراحی موضوعی ندارند
مدیر کل سازمان میراث فرهنگی گردشگری وصنایع دستی استان تهران:

90درصد موزه ها طراحی موضوعی ندارند

اولین جلسه هم اندیشی مدیران موزه ها و کاخ موزه های پایتخت با دفاتر خدمات مسافرتی و مجری تورهای تهران گردی و تور گردانان ، با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان برگزار شد.در این جلسه مدیران موزه ها و دفاتر خدمات مسافرتی به بیان مشکلات خود و پیشنهادات انتقاداتشان برای بهتر اداره کردن موزه ها پرداختند .

به نام گردشگری زمین خواری می کنند

به نام گردشگری زمین خواری می کنند

با وجود سازمان های مسئول و قوانین مرتبط ، سؤال این است که چرا زمین خواران شروع به ساخت ویلاهای میلیاردی در مناطق ملی و حفاظت شده می کنند. اخیراً برخی سازمان ها خبر از تخریب بناهایی داده اند که بر روی زمین های تصرفی بنا شده اند اما مسئله این است که تخریب بناهای میلیاردی اینچنینی جز ضرر و زیان سرمایه های کشور چیزی دیگری ندارد. با گزارشی در این زمینه با ما همراه شوید:

لرزه برجان نقش جهان

لرزه برجان نقش جهان

تجمع های سیاسی و مذهبی، بلندگو های پرصداو سرعت، پرواز هلکوپتر ها وآلودگیهای صوتی و زیست محیطی موجب آسیب دیدن میدان شده است، چنین ازدحامی که وجود دارد، نه تنهامی تواند به بناهای تاریخی آسیب وارد کند، بلکه جلوه فرهنگی میدان را هم مخدوش می کند.

زنده رود زمانی زنده بود

زنده رود زمانی زنده بود

. مردم سایر کشورهای جهان هم اصفهان را به غیر از بناهای تاریخی حیرت انگیزش با همین پل خواجو و دو شیر کنار آن به یاد می آورند.اما حالا چند وقتی است که صدای پای آب در "زنده رود" به گوش نمی رسد. چند وقتی است که هر گردشگری که به اصفهان می رود، غمناک و سرخورده بر می گردد

خانه اتحادیه در آتش سوخت

خانه اتحادیه در آتش سوخت

بخشی از مجموعه خانه امین السلطان در آتش سوخت ، این قسمت از خانه که باقی مانده از املاک امین السلطان بود، در سال های اخیر از وراث خاندان اتحادیه خریداری شده و تبدیل به کارگاه شده بود.

مردم اصفهان خواستار حق آبه خود هستند
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان خواستار شد:

مردم اصفهان خواستار حق آبه خود هستند

مسئول کمیته آب و صیانت از زاینده رود و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان احقاق حقوق شرعی، قانونی و تاریخی مردم استان اصفهان در حوضه زاینده رود را خواستار شد.

گردشگری، نیازمند حمایت های دولت

گردشگری، نیازمند حمایت های دولت

به رغم اینکه ما از ظرفیت های بسیاری درزمینهٔ گردشگری برخورداریم، اما هنوز آن طور که باید؛ تبلیغات و توجه کافی برای شناساندن میراث فرهنگی و تاریخی کشور صورت نگرفته است.

. . . . 1 2 3 4 . . . .
×