اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

صنعتی سازی امروز مناسب نیست
مدیرکل دفتر سازمانهای مهندسی و تشکلهای حرفه ای وزارت راه و شهرسازی:

صنعتی سازی امروز مناسب نیست

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی گفت: وجود تفکر سیستمی و استفاده از افراد متخصص و حرفه ای دو اصل مهم در استفاده از فناوری های نوین در حوزه صنعتی سازی ساخت وساز در کشور است.

صنعتی سازی کمتر از5 درصد
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

صنعتی سازی کمتر از5 درصد

زمین های بسیاری را به محل نخاله های ساختمانی تبدیل کرده ایم در حالی که در کشور های توسعه یافته بیش از 70 درصد این نخاله ها بازیافت می شوند.

پایایی بتن بیشتر از آسفالت است

پایایی بتن بیشتر از آسفالت است

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان مواد شیمیایی صنعت ساختمان در مورد جایگزینی بتن به جای آسفالت، گفت: علاوه بر اینکه با اجرای این طرح می توان قیر را با قیمت بالاتری صادر کرد، پایایی بتن هم به مراتب بیش از آسفالت است.

زلزله بر مبنای روش های علمی پیش بینی می شود

زلزله بر مبنای روش های علمی پیش بینی می شود

یکی از موضوعات مهم در ارتباط با وقوع زمین لرزه امکان پیش بینی آن است که گرچه ممکن است بعضی کارشناسان و مدیرانی که مسئولیت سازمان ها و مراکز مرتبط با پیش بینی زلزله را به عهده دارند، اساساً با پیش بینی زلزله مخالف باشند و آن را غیرممکن بدانند، اما واقعیت این است که این کار اساس علمی دارد و پیش بینی، کاری علمی و دانشمندانه است.

صنعتی سازی نیازمند بانک اطلاعاتی

صنعتی سازی نیازمند بانک اطلاعاتی

موضوع مهم فقدان یک بانک اطلاعاتی مختص تولیدکنندگان مصالح و خدمات صنعتی سازی ساختمان است تا مصرف کننده نهایی بتواند سره را از ناسره جدا کرده و راه حلی جامع برای پروژه های ساختمانی خود بیابد.

آسفالت قیری ارزانتر از آسفالت بتنی

آسفالت قیری ارزانتر از آسفالت بتنی

علی نعمت چهاردولی درباره تصمیم وزارت راه و شهرسازی مبنی بر استفاده از روکش های بتنی در صنعت راهسازی به جای قیر به علت گران شدن این ماده نفتی گفت: برنامه ریزی ها گاها خط وخطوط سیاسی به خود می گیرند و این حالت صحیح نیست.

بتن جایگزین آسفالت شود

بتن جایگزین آسفالت شود

نشست خبری محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه و مسکن شهرسازی با موضوع برگزاری نخستین سمینار رویه های بتن غلطکی برگزار شد.

بتن به جای آسفالت اقتصادی است

بتن به جای آسفالت اقتصادی است

یک زمانی بنده می گفتم که قیمت بتن گران تر از آسفالت است اما در دراز مدت و در هزینه های تعمیر و نگهداری هزینه ها بازگشت می کند. هم اکنون با توجه به جهش صددرصدی قیمت قیر، حتی قیمت ابتدایی اجرای جاده بتنی کمتر از آسفالت است.

بدانیم از چه مصالح نوینی در کجا استفاده کنیم

بدانیم از چه مصالح نوینی در کجا استفاده کنیم

طی چند سال گذشته حجم بسیار بزرگی از ساخت وساز در کشور ما در درون شهرهای جدید اتفاق افتاد. این حجم وسیع ساخت وساز طبعاً بازار مصالح ساختمانی را تحت تأثیر قرار داد. اما یکی دیگر از این تأثیرات، افزایش و به روز شدن اطلاعات فنی و تخصصی تمامی فعالان این حوزه نسبت به مواد و مصالح ساختمانی بود. به مناسبت برپایی نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته در مصلای تهران، که در آن تقریباً تمامی شهرهای جدید کشور حضور دارند، با مهندس احمد غلامی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد، در خصوص مصالح ساختمانی و نمایشگاه های صنعت ساختمان که در ادامه می خوانید:

روش جدید مقاوم سازی ساختمان ها

روش جدید مقاوم سازی ساختمان ها

حمید خانعلی از محققان و پژوهشگران صنعت ساختمان است که تاکنون ابداعات قابلتوجهی در زمینه صنعتی سازی ساختمان داشته است. ابداعاتی که میتوان تمامی خصیصههای صنعتی سازی از جمله ارزان بودن، مقاومت و کیفیت را در آن دید. وی اخیراً نوعی روش مقاومسازی را ابداع کرده که حائز اهمیت است. پیام ساختمان برای اطلاع هر چه بیشتر مخاطبان از این ابتکار گفتگویی با وی ترتیب داده که در زیر می آید.

تقلید نادرست صنعتی سازی

تقلید نادرست صنعتی سازی

استاد مهندسی سازه گفت: بسیاری از فناوری های نوین که در صنعت ساختمان ما استفاده می شود، با نمونه های اجرایی توسط کشور های توسعه یافته تفاوت زیادی دارد.

ساخت خانه در هفت روز

ساخت خانه در هفت روز

حمید خانعلی، پژوهشگر و محقق صنعتی سازی در گفتگو با پیام ساختمان از ساخت خانه اسکان دائم در هفت روز خبر داد

15 درصد ساخت و ساز صنعتی است

15 درصد ساخت و ساز صنعتی است

عضو انجمن تولید کنندگان وفناوران صنعتی ساختمان گفت: ضریب صنعتی سازی در کشور حدود 15 درصد است و می توان گفت 15 درصد ساخت و ساز ها هم به روش نیمه صنعتی انجام می شود.

پرده هوشمندی که با نور کار می کند

پرده هوشمندی که با نور کار می کند

دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و همکارانش با کمک نانولوله های کربنی، ماده جدیدی را ساخته اند که بصورت خودکار به نور پاسخ میدهد و می تواند در آینده برای تولید پرده های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

نرم افزاری برای مهندسان

نرم افزاری برای مهندسان

ETABS MATE یک نرم افزار قدرتمند، سریع و حرفه ای در زمینه طراحی جزئیات ساز ه ای و ترسیم نقشه های اجرایی ساختمان های بتنی با محیط گرافیکی پیشرفته و کاربرپسند میباشد که توسط متخصصین کشورمان در گروه مهندسین فراسا طراحی و تولید شده است

ERP به زبان ساده

ERP به زبان ساده

مدتی است واژه هایی نظیرERP, MIS … اذهان شرکت های پیمانکاری و شرکت های دولتی و خصوصی را به خود مشغول ساخته و برخی از آنها فعالیت های خود را برای پیاده سازی این سیستم ها آغاز نموده اند. اما پیش از آغاز هر حرکت و تلاشی می بایست این مفاهیم در بستر کاری کشور به دقت مورد مطالعه قرارگرفته و شناخته شوند تا سیستمی مطابق با انتظارات و فرهنگ پیمانکاران ساختمانی کشور پیاده شده و بهره وری از سرمایه صرف شده حاصل گردد.

. . . . 1 2 . . . .
×