اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

15 درصد ساخت و ساز صنعتی است

15 درصد ساخت و ساز صنعتی است

عضو انجمن تولید کنندگان وفناوران صنعتی ساختمان گفت: ضریب صنعتی سازی در کشور حدود 15 درصد است و می توان گفت 15 درصد ساخت و ساز ها هم به روش نیمه صنعتی انجام می شود.

دزدی معماری ما توسط همسایه های عربی

دزدی معماری ما توسط همسایه های عربی

دانشگاهی که دکتر مشیری با مشکلات فراوان طی 13 سال طراحی کرد و ساخت، به تازگی از سوی شبکه تلویزیونی الجزیره به عنوان زیباترین دانشگاه جهان اسلام معرفی شد.

زنان؛ بانیان شکوفایی معماری

زنان؛ بانیان شکوفایی معماری

معماری، علمی هنرمندانه و یا هنری عالمانه است؟ شاید تا آنجا که به دانستن مربوط می شود ، علم و آنجا که پای توانستن به میان می آید ، هنر است. معماری در تحول کیفی هنر ایران ، به خصوص دوران حکومت تیموریان و صفویان، از اهمیت خاصی برخوردار بوده و این مسئله را می توان به خوبی در آثار چشمگیر به جامانده از آن دوران مشاهده نمود. نکته مورد توجه در معماری این حکومت ها ، حضور بی نظیر زنان و تأثیر مستقیم آنها در خلق بناهایی بی مانند است که در هیچ یک از دوران معماری ایران به چشم نمی خورد.

حافظ بنای مساجد باشیم

حافظ بنای مساجد باشیم

بافت مذهبی شهرها دارای ویژگی و مشخصه هایی است که آن را از بافت ها و پهنه های پیرامونی و نیز از سایر قسمت های شهر متمایز می کند و نگاه ویژه مدیریت شهری به این مناطق را نسبت به سایر مناطق ضروری می سازد.

ویژگی های سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان

ویژگی های سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان

یکی از برنامه های ما این است که 200 هیئت خارجی نیز از این نمایشگاه بازدید کنند.در حال حاضر بیش از 90 هزار متر، در خواست غرفه داشته ایم در حالی که ظرفیت خود نمایشگاه 60 هزار متر است.در حال حاضر مجبوریم؛ فقط شرکت های دارای محصولات استاندارد و برند های معتبر را بپذیریم. همچنین حدود 1300 شرکت خارجی و داخلی امسال در نمایشگاه جا نمایی خواهند شد

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنربرگزار می کند؛مروری بر هنر و معماری غزنویان

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنربرگزار می کند؛مروری بر هنر و معماری غزنویان

«بازخوانی یکی از شاهکارهای خوشنویسی دوره غزنویان به خط عثمان بن حسین وراق غزنوی» از «غلامرضا راهپیما» و « بررسی دیوارنگاره های عهد غزنویان از ورای متون تاریخی» از «علی اصغر میرزایی مهر» نیز عناوین مقالاتی است که در دومین نشست علمی روز دوشنبه 6 خرداد ساعت 16 ارائه می شود.

پیام ساختمان ناشر انحصاری ویژه نامه های سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

پیام ساختمان ناشر انحصاری ویژه نامه های سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان همانند سال های قبل به عنوان ناشر انحصاری ویژه نامه های سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و حامی رسانه ای آن با اتاق تعاون مرکزی ایران به عنوان مجری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تفاهم نامه انعقاد کردند .

کنترل ساختمان تشریفاتی است

کنترل ساختمان تشریفاتی است

دکتر ماجدی با اشاره به چالش های معماری در کشور گفت: معماری در کشور ما متأسفانه توسط غیر معماران اداره می شود و نیاز به تحول دارد. کنترل ساختمان در شرایط فعلی به صورت تشریفاتی است و شهرداری ها به کنترل ساختمان که وظایف اصلی شان هست، نمی پردازند و از دولت آینده انتظار می رود با بازنگری در مقررات موجود و ایجاد الزامات لازم هر دستگاهی ( مخصوصاً شهرداری ها) را ملزم به رعایت قوانین و مقررات ساختمانی بکند .

موزه ملک یک هفته رایگان

موزه ملک یک هفته رایگان

بازدید از موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، به مدت یک هفته رایگان خواهد بود.

خطر زمین لغزش در شمال تهران

خطر زمین لغزش در شمال تهران

رئیس پژوهشکده سازه پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله معتقد است با توجه به شیب زیاد و ناپایداری خاک در شمال تهران امکان زمین لغزش وجود دارد.

خواست معماران از رئیس جمهور آینده

خواست معماران از رئیس جمهور آینده

جدی ترین تقاضای ما معماران این است که رئیس جمهور آینده این مسئله را درک کند و بتواند به تشکیل نهاد تخصصی معماری کمک کند که تا امروز فقدان آن تشخیص داده نشده است .

نهمین نمایشگاه بین المللی عمران و ساخمان کیش

نهمین نمایشگاه بین المللی عمران و ساخمان کیش

نهمین نمایشگاه بین المللی عمران و ساخمان کیش که توسط اتاق تعاون مرکزی ایران در تاریخ 7 الی 10 خرداد ماه سال جاری با حضور 120 شرکت و 11 کشور خارجی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی کیش برگزار می شود

مستند سازی مقاوم سازی مدارس

مستند سازی مقاوم سازی مدارس

گروه گزارش: تحقیقات جهانی میگوید؛ کشور ما جزو 10 کشور بلا خیر دنیاست و تجربه نشان داده که هر سال شاهد حداقل یک زلزله ویرانگر در نقاطی از کشورمان هستیم. جدای از خرابیهای هر زلزله، بحث مسائل انسانی، شاخص مهمتری است که جا دارد به آن بیشتر پرداخته شود. از سوی دیگر، در تقسیم بندیهای جهانی، ساختمانهای مدارس همانند بیمارستانها، «دارای درجه اهمیت بالا» تعریف شدهاند. از این رو ضروری است؛ ساختمانهای مدارس مان را، چه آنهایی که تازه میسازیم و چه آنهایی که الآن در دست بهره برداری هستند، به گونه ای مقاوم سازی و بهسازی کنیم تا شاهد کمترین حوادث تلخ در زمان وقوع بلایایی نظیر زلزله در فضاهای آموزشی باشیم.

کولرها خبرساز نشوند

کولرها خبرساز نشوند

حتی اگر جابه جایی فصول سال را مبنای تغییر دمای هوا در نظر نگیریم در این موقع از سال طبق یک سنت و عادت نهادینه شده، باید به استقبال لوازم و تجهیزات سرمایشی برویم.اگر چه در برخی از نقاط مرکزی و جنوبی کشور بسیاری از خانواده ها زودتر از موعد مقرر سرماسازهای مصنوعی را در کنار خود پذیرفته اند ولی این دلیل نمی شود که از مقدمات نصب و راه اندازی مجدد این تجهیزات غافل شویم

معماری برای فردا

معماری برای فردا

مراسم یادمان و هفتمین دوره جایزه معماری میرمیران و بزرگداشت روز معمار با همکاری و تشریک مساعی بنیاد معماری میرمیران، مهندسین مشاور نقش جهان پارس ،خانه هنرمندان ایران و با حضور جمعی از مسئولین محترم وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران، اساتید و شخصیت های برجسته عرصه هنر و معماری و شهرسازی و جمع کثیری از معماران جوان شرکت کننده در این دوره از مسابقه و دانشجویان رشته های معماری و شهرسازی دانشگاه ها و دیگر علاقه مندان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

منتظر معجزه نباشید

منتظر معجزه نباشید

اگر معماری امروز وضعیتی آشفته دارد، حاصل همین وضعیت تلخی است که در روابط انسانی به وجود آمده است. معماری به خودی خود قابل اصلاح نیست. کار معماری با بخشنامه و زور و پاسبان حل نمی شود. معماری بد، نشانه بیماری عمیقی است که در مدتی طولانی، شهر و شهروند و جامعه را دچار کرده است.

خدمات متقابل جامعه و معمار

خدمات متقابل جامعه و معمار

سنت نیکویی است که طبیبان برای جلوس در ردای طبابت و ورود به حرفه پزشکی سوگندنامه ای یاد می کنند که از بقراط حکیم به یادگار مانده و در آن ، به خود یادآوری می نمایند که برای چه به کسوت پزشکی درآمده اند و اگر سوگند مهرورزی به انسان ها و کمک به آنها برای پزشکان جاری است، صد البته برای رشته هایی که افزون بر جسم، با روح انسان ها و با ادراک و سعادت و خوشبختی آنها گره خورده اند، برای روشنفکران، برای هنرمندان و برای معماران و دیگران هم مصداق می یابد. چه بر زبان زمزمه گردد و چه در دل جاری باشد. معماری در ذات خود با لایه های مختلف وجود و ادراک انسانی پیوند خورده است، با جهان نمادها و معانی، با احساس زیبایی و تعادل، با کارآمدی و سودمندی، با نظم و سازمان، با بوم و محیط و با ماده و فیزیک؛ از این روی معماران باید طیفی از توانمندی ها، از حوزه های مادی تا عرصه های مفهومی را فراگیرند و از یک سو به جست جوی افق های نو و برای خلق محیط های الهام بخش سر در آسمان داشته باشند و از دیگر سوی برای پاسخگویی مطمئن و توانمند به وجه مهندسی حرفه خود پای بر زمین بکوبند.

آبروی بازار تبریز می ریزد

آبروی بازار تبریز می ریزد

تیمچه مظفری، که به نگین طولانی ترین بازار مسقف جهان معروف است، ترک برداشت. به گفته کارشناسان میراث فرهنگی، این تیمچه، برای بقا تنها 40 میلیون تومان اعتبار می خواهد؛ مبلغی که بازاری ها معتقدند، از سوی سازمان میراث فرهنگی دریغ می شود. اتهامی که مسئولان سازمان میراث فرهنگی تبریز پاسخگوی آن نیستند.

نمایندگان از وضعیت سازمان میراث فرهنگی بی اطلاع هستند

نمایندگان از وضعیت سازمان میراث فرهنگی بی اطلاع هستند

لاهوتی با انتقاد از تعامل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با نمایندگان مجلس گفت: تاکنون هیچ یک از مسئولان سازمان گزارشی از ضعف و قوت های این سازمان در مجلس به ما ارائه نداده است. در حال حاضر نمایندگان از وضعیت فعالیت های سازمان میراث فرهنگی بی اطلاع هستند.

اول . . . . 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 . . . .
×