اخبار ساختمان ، مطالب و مقالات ساختمانی

کم سوادی کارفرمایان،معضل معماری

کم سوادی کارفرمایان،معضل معماری

متأسفانه کارفرمایان کم سواد در کار معماران دخالت می کنند و آنچه برای آنها ارزش دارد درآمد بیشتر و سودجویی بیشتر است که این مسئله معماری را از بین می برد.

گفته های حجت در شأن هویت ایران نیست

گفته های حجت در شأن هویت ایران نیست

موزه ها و کاخ- موزه های ایران در هشت سال گذشته وضع اسفباری داشتند و دارند، اما حتی در بدترین شرایط نیز کار به فروش مرغ و جگر نکشید. حتی اگر این موضوع واقعیت هم داشته باشد چرا یک شخص در سطح قائم مقامی میراث فرهنگی سوژه ای به سایت ها ی خارجی مانند بی بی سی داده است.

سکونت در رویا

سکونت در رویا

در همین زمان که شما پیام ساختمان را در دست گرفته و در حال مطالعه این مطلب هستید پیش نویس «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» در مجلس شورای اسلامی در مرحله انتهایی بررسی قرار دارد. آخرین خبرها از نهایی شدن طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس و ارسال آن به صحن علنی در آینده ای نزدیک حکایت دارند. هدف مصرح این قانون «نیل به نرخ باروری 5/2 در رشد کمی جمعیت تا سال 1404 توام با ارتقای کیفی جمعیت و تثبیت آن تا سال 1430 ه. ش» است.

همایش ایمنی در کارگاه های ساختمانی

همایش ایمنی در کارگاه های ساختمانی

با توجه به افزایش آمار حوادث ناگوار مربوط به گود برداری و فراگیر شدن این موضوع در سطح جامعه، اساتید دانشگاه های کشور و مهندسان متخصص در حوزه های ژئوتکنیک، گودبرداری و عمران به همراه کارشناسان در زمینه های تخصصی ایمنی در کارگاه های ساختمانی طی جلساتی با همکاری انجمن مهندسان راه و ساختمان ایران تصمیم به برگزاری سلسله همایش های ایمنی در کارگاه های ساختمانی را گرفتند که اولین رویکرد آن ایمنی در گود برداری است

بدانیم از چه مصالح نوینی در کجا استفاده کنیم

بدانیم از چه مصالح نوینی در کجا استفاده کنیم

طی چند سال گذشته حجم بسیار بزرگی از ساخت وساز در کشور ما در درون شهرهای جدید اتفاق افتاد. این حجم وسیع ساخت وساز طبعاً بازار مصالح ساختمانی را تحت تأثیر قرار داد. اما یکی دیگر از این تأثیرات، افزایش و به روز شدن اطلاعات فنی و تخصصی تمامی فعالان این حوزه نسبت به مواد و مصالح ساختمانی بود. به مناسبت برپایی نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته در مصلای تهران، که در آن تقریباً تمامی شهرهای جدید کشور حضور دارند، با مهندس احمد غلامی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد، در خصوص مصالح ساختمانی و نمایشگاه های صنعت ساختمان که در ادامه می خوانید:

نمایشگاه ؛ فرصتی برای ساخت و ساز

نمایشگاه ؛ فرصتی برای ساخت و ساز

ابوالفضل صومعلو از جمله معاونان وزارت راه و شهرسازی است که با عملکرد درست، علمی و حرفه ای خود در دولت گذشته، توانست اطمینان خاطر را در وزیر جدید راه و شهرسازی هم ایجاد کند تا در این سمت ابقا شود. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی 55 ساله و متولد شهر اردبیل است. مهندس صومعلو مدرک کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد شهرسازی با گرایش برنامه ریزی شهری و منطقه ای دارد. به مناسبت برپایی نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته در مصلای تهران با وی گفتگو کرده ایم.

جنبه مادی ملاک عمل نباشد

جنبه مادی ملاک عمل نباشد

جالب است که در چهار روز ابتدایی هفته اول آذرماه «نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان» و در چهار روز ابتدایی هفته دوم نیز «نمایشگاه راه و شهرسازی» برگزار خواهد شد که البته محل برپایی هر دو نمایشگاه نیز مصلای بزرگ تهران خواهد بود. تشابهات این دو نمایشگاه موجب شد تا با رئیس یکی از ارکان نمایشگاه نخست در خصوص ضرورت برگزاری این گونه نمایشگاه ها و تأثیرات آنها گفتگو کنیم. مهندس ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران ،پاسخگوی سؤالات پیام ساختمان بود:

پیام ساختمان در نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته

پیام ساختمان در نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته

هر سال نمایشگاهی تحت عنوان «نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته» توسط این وزارتخانه عظیم برگزار می شود که در آن عملکرد، توانمندی و ظرفیت های موجود در مجموعه وزارتخانه و بخش خصوصی کشور در معرض دید متخصصان و عموم بهره برداران از صنایع عمرانی کشور قرار می گیرد. مطابق روال چند سال گذشته، امسال هم نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته، از 9 تا 12 آذرماه سال جاری در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود.

نمایشگاه های ما هنوز به بلوغ نرسیده اند

نمایشگاه های ما هنوز به بلوغ نرسیده اند

سید مهدی هاشمی در سال 1342 در تهران زاده شد. وی دارای مدارک کارشناسی معماری و کارشناسی ارشد مدیریت است. مهندس هاشمی در حال حاضر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است و ریاست کمیسیون عمران مجلس را نیز بر عهده دارد. وی همچنین طی سه سال گذشته ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور را عهده دار بوده است. در خصوص نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته و همچنین سایر نمایشگاه های صنعت ساختمان با مهندس هاشمی گفتگو کردیم.

آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

آنچه خوبان همه دارند تو یکجا داری

گروه ساخت وساز: برای پی بردن به چالش های صنعت ساختمان خبرنگاران باید به سراغ مسئولان و دست اندرکاران بروند و ماحصل موضوعات را برای مخاطب عرضه کنند، اما واقعیت این است که تمام ماجرا در اظهارنظر مسئولان خلاصه نمی شود؛ برخی چالش ها و مسائل جز در سایه حضور رو در رو و مشاهده عینی ساخت و سازها نمایان نمی شود.

همایش ایمنی در گودبرداری

همایش ایمنی در گودبرداری

نخستین بخش از سلسله همایش های ایمنی در کارگاه های ساختمانی با عنوان " ایمنی در گودبرداری" روزهای 27، 28 و 29 آذرماه 1392 به مدت سه روز در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران، با همکاری انجمن مهندسان راه و ساختمان و کانون کارشناسان رسمی دادگستری برگزارمی گردد

مردم در ساخت و ساز ها دیده شوند

مردم در ساخت و ساز ها دیده شوند

عضو کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: لازم است که مردم در ساخت و سازها دیده شوند، چرا که توسعه پایدار جز در سایه رابطه متقابل با مردم حاصل نمی شود.

دولت به معماری بی توجه است

دولت به معماری بی توجه است

مهندس مجید غمامی مهندس معمار بابیان این مطلب که شهرهای ما وضع خوبی ندارند و روز به روز نیز این وضعیت با ساختن بناهای ناهموار مختلف وخیم تر می شود

ایست محکم به معماری غیر اسلامی

ایست محکم به معماری غیر اسلامی

محتوای آثار معماری کشور های اسلامی با معماری اسلامی یا آنچه که قبلاً در مورد معماری قدیم آمده است، فرق دارد. اگر معماری اثری را ارائه دهد که در آن ایده های غیر اسلامی خود یا دیگران را به کار گرفته باشد،دیگر آن اثر معماری، معماری اسلامی نیست

رعایت اصول ایمنی یک امر فانتزی است

رعایت اصول ایمنی یک امر فانتزی است

برای پی بردن به چالش های صنعت ساختمان خبرنگاران باید به سراغ مسئولان و دست اندرکاران بروند و ماحصل موضوعات را برای مخاطب عرضه کنند، اما واقعیت این است که تمام ماجرا در اظهارنظر مسئولان خلاصه نمی شود؛ برخی چالش ها و مسائل جز در سایه حضور رو در رو و مشاهده عینی ساخت و سازها نمایان نمی شود. در گزارش های پیام ساختمان از پروژه های ساختمانی مسائل و چالش هایی را مطرح می کنیم که به جرئت می توان گفت؛ در هیچ رسانه ای یافت نمی شود و اتفاقاً در اغلب ساخت و سازهای ما وجود دارد. گزارش این شماره را از نظر می گذرانیم:

اولین همایش معماری و نظام مهندسی

اولین همایش معماری و نظام مهندسی

اولین همایش معماری و نظام مهندسی به همت هیأت رئیسه گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران دوشنبه 27 آبان ماه سال جاری در مرکز همایش های رازی برگزار می گردد.

ایران؛ قطب تأمین انرژی برق منطقه

ایران؛ قطب تأمین انرژی برق منطقه

در حاشیه این نمایشگاه ، همایشی با عنوان حمایت از توسعه صنعت آب و برق با حضور ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو و شاپور محمدی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی برگزار شد .

بحران آب جدی است

بحران آب جدی است

در حاشیه برگزاری سیزدهمین نمایشگاه برق و نهمین نمایشگاه آب و فاضلاب نشست هم اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران وزارت نیرو با بخش خصوصی به منظور چاره جویی برای حل مشکلات برگزار شد.

وزیر نیرو از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می کنیم

وزیر نیرو از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می کنیم

وزیر نیرو با اشاره به تدابیر ویژه دولت در بودجه سال آینده آب و برق گفت: وزارت نیرو در صدد واگذاری فعالیت ها و شرکت های زیرمجموعه به بخش خصوصی است و در این راستا از ظرفیت مدیریتی بخش خصوصی برای تحرک بیشتر بهره مند خواهد شد.

اول . . . . 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 . . . . آخر
×