مسکن در آنکارا ارزان تر از تهران

مسکن-در-آنکارا-ارزان-تر-از-تهران

گروه بازار مسکن : اگرچه استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه امروزه به دلیل پتانسیل بالا به یکی از شهرهای گران دنیا تبدیل شده است و در لیست Global Property Guide در بین 94 شهر دنیا در مقام 39 قرار دارد، اما در تمام شهرهای ترکیه نوعی تعادل قیمت در زمین و واحدهای مسکونی وجود دارد. البته دولت برای کاهش قیمت مسکن و رفاه مردم بسیار تلاش میکند و در این بین برنامه های خوبی نیز ارائه میدهد.

بیشترین قیمت خرید یک واحد مسکونی در ترکیه بالاتر از متری 2 میلیون تومان نیست مگر در موارد خاص مانند پنت هاوس هایی که منحصربه فرد هستند. میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در استانبول 2126 لیر(هر لیر ترکیه حدود 1200 تومان) معادل تقریباً 2میلیون و 550 هزار تومان است. گران ترین منطقه استانبول بشیکتاش با 8137 لیر (تقریباً 9میلیون و 700 تومان ) و در منطقه بشیکتاش نیز گران ترین محله Bebek با میانگین قیمت 16596 لیر (19 میلیون) است .در واقع Bebek گران ترین نقطه ترکیه هم محسوب میشود که در بخش اروپایی استانبول در کنار تنگه بُسفر قرار دارد.میانگین قیمت هر مترمربع در منطقه فاتح که یکی از مراکز ایرانی نشین و شامل منطقه های تاریخی و توریستی و تجاری از جمله آکسارای است،حدود 2 هزار لیر یعنی 2 میلیون و 400 هزار تومان میباشد. البته بناهای این منطقه عموماً قدیمی و کهنه ساز میباشد .

گران ترین منطقه آنکارا متری 1میلیون و 700 هزار تومان احمد تاری که خود را فروشنده ملک در ترکیه معرفی میکند ، به پیام ساختمان گفت: میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه 1136 لیر یعنی 1 میلیون و 300 هزار تومان و گران ترین منطقه آنکارا Çankaya متری 1456 لیر یعنی 1میلیون و 700 هزار تومان میباشد.متوسط قیمت در ازمیر 1479 لیر معادل1 میلیون و 700 هزار تومان و منطقه چشمه با 3273 لیر 3 میلیون و 900 هزار تومان است.

متوسط قیمت هر مترمربع در آنتالیا 1134 لیر 1 میلیون و 360هزار تومان و گران ترین منطقه در این شهر کونی آلتی با قیمت 1422 لیرمعادل1 میلیون و 700 هزار تومان است وی افزود : قیمت ها مربوط به آپارتمان های معمولی با عمر متوسط میباشد و قیمت آپارتمان های نوساز یا دارای امکانات رفاهی نظیر استخر و ... 25 تا 50 درصد گران تر میباشد.

تاری با بیان این مطلب که دولت ترکیه تلاش های بسیاری برای کاهش قیمت زمین و واحدهای مسکونی انجام داده است، افزود: در کشورهایی نظیر ترکیه که نرخ رشد جمعیت در آنها بالاست و مهاجرت از مناطق روستایی به مناطق شهری به سرعت در حال انجام است، تقاضا برای مسکن به ویژه در بین گروه های کم درآمد زیاد است. در نتیجه ساخت مسکن مناسب و کم هزینه و ایجاد چتر حمایتی دولت برای تمام گروه های کم درآمد و نیز اقشار متوسط جامعه از اولویت ها محسوب میشود.

وی ادامه داد:در ترکیه استراتژی تدوین شده از سوی دولت برای یک دهه آینده شامل طیفی وسیع از اهداف برای غلبه بر مشکلات موجود است و اهداف این استراتژی عبارتند از:

1- افزایش بازده اقتصادی مسکن، تعمیر و نگهداری بهینه از مسکن موجود و رعایت استانداردهای مصرف انرژی و اصلاحات ساختاری

2- کاهش هزینه اجاره و تملک خانه برای خانوارهای کم درآمد

3- افزایش قدرت انتخاب خانوارها از طریق ساخت مسکن جدید اجاره ای و قابل خرید و فروش

4- تشویق انبوه سازان .

مسکن ضد زلزله فقط 1 میلیون

مریم قزل باش ، مسئول تور ترکیه به پیام ساختمان گفت: واحدهای مسکونی ترکیه بسیار اصولی ،زیبا و مقاوم ساخته میشود و یک واحد مسکونی در منطقه متوسط شهر استانبول از نظر فاکتور های ذکرشده با بهترین خانه در بالا شهر تهران برابری میکند اما قیمت مسکن در شهر استانبول پایتخت اقتصادی ترکیه به مراتب از تهران کمتر است. به عنوان مثال بهترین خانه مبله، نوساز با تجهیزات تلویزیونی و با شاخص های ضد زلزله، هر متر هزار لیر ترکیه یعنی حدود 1 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد.وی افزود: در شهر آنکارا پایتخت ترکیه، قیمت مسکن 153 درصد از میانگین قیمت مسکن در تهران کمتر است.

راز موفقیت ترکیه

احمدرضا موسایی – کارشناس مسکن و مشاور املاک در ترکیه با اشاره به اینکه دولت ترکیه در امر مسکن سازی بسیار فعال است ، به پیام ساختمان گفت: دولت با سازندگان گران فروش و فرصت طلب که به قوانین و اصول ساختمان سازی توجه ندارند ،شدیدترین برخوردها را دارد .وی افزود: جهش قیمت مسکن در ترکیه وجود ندارد و افزایش قیمت مسکن همیشه پایین تر از رشد تورم بوده است .

موسایی کاستن از توزیع نابرابر منطقه ای و سرمایه گذاری متوازن، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراستاندارد، افزایش کیفیت ساخت وساز در مناطق شهری، نوسازی بافت های فرسوده با همکاری شهرداریها و... را از مهم ترین راهکارهای دولت ترکیه برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن عنوان نمود و گفت: مسکن در ترکیه جزو اولویت های ثانویه مردم است زیرا دولت خانه های استیجاری بسیار مناسبی را در اختیار مردم گذاشته است .

وی تصریح کرد: در شهرهای بزرگ ترکیه از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر متوسط درآمد ماهانه افراد حدود هزار دلار است. البته درآمد ماهانه شغل های تخصصی در زمینه بانک، بیمه، صندوق های سرمایه گذاری و ... تا سه هزار دلار در ماه نیز میرسد.به این ترتیب دولت برای تأمین مسکن اجاره ای، متوسط حقوق را در این شهرها در نظر گرفته و طوری برنامه ریزی کرده که اقشار با درآمد پایین توانایی تأمین مسکن اجاره ای را داشته باشند. وی با اشاره به اینکه حداقل حقوق ماهانه در ترکیه هزار دلار است، ادامه داد: در ترکیه دولت به ساخت مسکن برای گروه های کم درآمد اقدام کرده و این گروه در بلندمدت اقساط خرید این مسکن را پرداخت میکنند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 186فهرست مطالب شماره 186
×