چطور آبنما درست کنیم؟

ممکن است فکر کردن به چگونگی مونتاژ قطعات مکانیکی آبنما شما را از ساختن آن دلسرد کند، اما باید بدانید که این کار دشوار نیست و اگر فرایند سر هم کردن قطعات مختلف آبنما را بیاموزید، خواهید دید که چقدر ساخت آبنما ساده است.

چطور-آبنما-درست-کنیم

در ابتدا لازم است برخی ابزار پرکاربرد در ساخت آبنما را به شما معرفی کنیم تا با آنها بیشتر آشنا شوید:

پمپ

پمپ از قطعات مهم و لازم هر آبنماست که کار گذاشتن آن در ساخت آبنما بسیار ساده است. از میان انواع پمپ های آب، پمپ های شناور مناسب ترین گزینه برای استفاده در آبنماهای کوچک رومیزی هستند. این نوع پمپ ها بسیار کوچک و ساده هستند و قیمتی مناسب دارند. پمپ های شناور را میتوانید در فروشگاه های عرضه ابزارهای باغبانی بیابید. پمپ های آب شناور، قیمت هایی متنوع دارند. از این رو، ابتدا باید تعیین کنید که انتظار دارید پمپ آب تا چه ارتفاعی آب را شوت کند. هر چه قدرت پمپ در شوت آب به ارتفاع بالاتر بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر است. البته آبنماهای رومیزی و خانگی بسیار کوچک هستند و نیازی نیست که برای آنها از پمپی استفاده کنید که آب را تا ارتفاع 6 متری شوت کند و هزینه ای بالا را متقبل شوید.

خرید پمپی کوچک با قدرتی کم نیز برای شوت آب کفایت میکند. نکته مهم دیگر که در مورد پمپ آبنما باید به آن توجه کنید، طول سیم برق است. پمپ آبی با طول سیم کوتاه مثلاً 3 متر محدودیتی بسیار را در مورد جای قرار گرفتن و به نمایش گذاردن آبنما به شما تحمیل می کند. درحالیکه پمپ هایی با طول سیم بلندتر منعطف تر هستند. در برخی پمپ ها، کلید روشن و خاموش روی خود پمپ و در برخی دیگر روی سیم برق آنها نصب شده است که اگر دسترسی به آبنمای مورد نظر و پمپ آب آن دشوار یا غیرممکن است، باید حتماً کلید روشن پمپ روی سیم قرار داشته باشد.

لوله پلاستیکی آب

این لوله باریک پلاستیکی کمک میکند تا آب به قسمت هایی از آبنما که تمایل دارید، منتقل شود. لوله های پلاستیکی را میتوانید در همان فروشگاهی که پمپ آب را خریداری میکنید، بیابید. برخی پمپ ها لوله هایی با قطر خاص می طلبند. از این رو، بهتر است هنگام خرید لوله، پمپ آب را نیز خریداری کنید.

ساخت آبنمای کاشی

کاشی هایی زیبا با اندازه های متفاوت که به شکلی دکوراتیو روی هم قرار گرفته اند، سطحی شیک و چشمگیر را برای روان شدن آب به وجود میآورند. برای ایجاد جلوه ای متفاوت تر می توانید کاشیها را با کمی چرخش با قطرهای مختلف و با کمی فاصله بیشتر روی هم قرار دهید.

ممکن است فکر کردن به چگونگی مونتاژ قطعات مکانیکی آبنما شما را از ساختن آن دلسرد کند، اما باید بدانید که این کار دشوار نیست و اگر فرایند سر هم کردن قطعات مختلف آبنما را بیاموزید، خواهید دید که چقدر ساخت آبنما ساده است. وسایل مورد نیاز :

کاسه مربع شکل و دکوراتیو

4 عدد کاشی دکوراتیو با اندازه مختلف

دریل به همراه مته مخصوص سرامیک

عینک محافظ چشم

پمپ شناور

لوله پلاستیکی به طول 25 سانتی متر

بست برای اتصال به طول 10 سانتی متر 2 عدد

فضا دهنده پلکسی گلاس با ضخامت 6 میلی متر 2 عدد

فضا دهنده پلکسی گلاس با ضخامت 9 میلی متر

مهره دکوراتیو

نکته : فضادهنده ها حتماً نباید به این ضخامت ها باشند، فضا دهنده هایی با ضخامت های و مواد مختلف مانند چوب و پلیمر نیز قابل استفاده هستند.

مراحل کار

1- ظرف مورد نظر خود برای آبنما را به کاشی فروشی ببرید تا بتوانید اندازه کاشیها را با آن تطبیق دهید. شما باید 4 قطعه کاشی برای استفاده در این آبنما خریداری کنید. یکی از این کاشیها باید به صورتی باشد که از تمام اضلاع به اندازه 13 میلی متر از مساحت عمق کاسه کوچک تر باشد تا به راحتی درون ظرف بنشیند. سه کاشی دیگر نیز هر کدام باید از چهار طرف به اندازه 2.5 سانتی متر از کاشی که زیر آنها قرار می گیرد، کوچک تر باشد. اگر کاشیهایی زیبا و دکوراتیو را یافتید که از لحاظ اندازه با آنچه میخواهید، جور در نمی آید، از فروشنده بخواهید تا با ابزارها، آنها را به اندازه ای که نیاز دارید، برش دهد.

نکته: توصیه میکنیم از هر اندازه یک تا 2 کاشی اضافه خریداری کنید تا اگر هنگام دریل کاری دچار شکستگی شدند، دردسر یافتن مجدد آن را نداشته باشید.

2- بست ها را آماده کنید. سوراخی به قطر یک سانتی متر با دریل در مرکز هر کاشی ایجاد کنید. فضا دهنده ها را به شیشه بری ببرید و از شیشه بر بخواهید تا سوراخی به همین اندازه در آنها ایجاد کند. اگر فضا دهنده ای که استفاده میکنید از جنس چوب است، می توانید این کار را خود شما هم با کمک دریل انجام دهید.

3- پمپ را داخل ظرف و درست در مرکز قرار دهید. بست را نیز روی پمپ قرار دهید تا سیم برق بتواند از داخل حفره بزرگ آن بیرون بیاید. پمپ را روی پایین ترین شدت فشار، تنظیم و لوله آب را به درون آداپتور پمپ وارد کنید.

4- سر لوله آب را از سوراخی که روی بزرگ ترین کاشی قرار دارد، بیرون بیاورید، طوری که باقی لوله روی بست قرار داشته باشد. حال، کاشی درون ظرف قرار گرفته و روی اصلی آن به سمت بالاست. فضا دهنده های 6 و 9 میلی متری را روی هم قرار داده، بر سر لوله که از سوراخ کاشی بیرون آمده است، بفشارید. به همین روش، سر لوله را از سوراخ کاشیها خارج کنید و کاشیها را از بزرگ به کوچک روی هم و همراه با فضا دهنده هایی که بین کاشیها بر سر لوله ها قرار دارد، بگذارید به گونه ای که فضا دهنده 9 میلی متری بین کاشی دوم و سوم و فضا دهنده 6 میلی متری بین کاشی اول و دوم ( از بالا به پایین ) قرار گیرد. اگر بخواهیم روش قرار گرفتن فضا دهنده ها را مرور کنیم، به این صورت است که از بالا به پایین، فضا دهنده 6 میلی متری بین کاشی اول و دوم، فضا دهنده 9 میلی متری بین کاشی دوم و سوم و فضا دهنده 6 میلی متری به همراه فضا دهنده 9 میلی متری بین کاشی سوم و چهارم قرار میگیرد.

5- قسمتی از لوله پلاستیکی آب را که از سوراخ کوچک ترین کاشی بیرون آمده است، با خودکار علامت بزنید. کاشی را بردارید و لوله را درست از زیر علامت ببرید و دوباره، کاشی را سر جای خود برگردانید. در این صورت، لوله داخل سوراخ کاشی می رود، اما از آن بیرون نمی زند. در پایان، مهره حفره دار را روی سوراخ کوچک ترین کاشی قرار دهید. در ظرف آب بریزید، پمپ را به برق بزنید و از تماشای رقص آب روی کاشیها لذت ببرید.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 183فهرست مطالب شماره 183
×