آلاچیق سازی حرفه ای

امروزه در پارک های عمومی و فضاهای آزاد تفریحی، اطاقک هایی که کاملاً با مصالح ساختمانی بنای منازل متفاوت می باشد، ساخته می شود که نقش آنها به نوعی سایه بان و یا استراحت گاه موقتی برای عابرین است. البته مجریان این طرح ها در ساخت این گونه اطاقک ها که به «آلاچیق» معروف هستند، رعایت نکاتی را که از نظر چشم انداز و برخورداری از زیبایی منطقه ضروری می باشد، مورد توجه قرار می دهند.

آلاچیق-سازی-حرفه-ای

با این حال محل نصب یا برپا داشتن آلاچیق ها یک فرمول مشخص و کاملاً تثبیت شده ای ندارد. گاهی آلاچیق ها را کنار استخرهای بزرگ، آب نماها یا بر فراز بلندی در باغ، در میان توده ای از درختان که حالت جنگلی دارند، بنا میکنند. گاهی هم در میان یا کنار این گونه آلاچیق ها، حوضچه های کوچکی احداث شده و در وسط آن درختان پایه بلند به عنوان سایه بان، غرس می کنند.

شکل و محل تعبیه آلاچیق

بستگی به موقعیت زمین، سلیقه طراح و شناخت چگونگی هم آهنگی با یکدیگر عوامل موجود را در باغ دارد. در برخی دیگر از نقاط ایران این گونه آلاچیق ها علاوه بر ویژگی خاص خود، به عنوان انبارهای موقت یا استراحت گاه نیم روز، مورد استفاده قرار می گیرند.

مصالح ساختمانی آلاچیق

مصالح ساختمانی که در آلاچیق های روستایی ایران به کار میرود، بسیار ابتدائی و از مصالح ارزان قیمت می باشد. در شمال ایران آلاچیق ها بیشتر در باغات چای و میوه، به اشکال مختلف با مصالح ساختمانی متنوع از قبیل: چوب، بقایای ساقه های برنج و گندم، هنوز هم مرسوم است.

چگونگی طراحی آلاچیق

برای احداث داربست، آلاچیق و دیگر فرم هایی که بتواند در نقش سایه انداز را داشته باشند، از انواع مصالح ساختمانی استفاده می شود. ولی همان گونه که قبلا توضیح داده شد، آلاچیق ها علاوه بر سرپناه و سایه انداز باید به نحوی نقش پناهگاه را نیز داشته باشد. بنابراین پایه های آلاچیق را تا ارتفاع نیم متر با سنگ، آجر یا بتون بالا آورده و در روی آنها به انواع و اشکال مختلف، دیواره و طاق را با مصالحی از قبیل آهن گرد یا تسمه ای، نبشی و چوب خراطی شده یا طبیعی به ارتفاع حداکثر دو و نیم متر بنا می کنند. نقشه ساختمانی آلاچیق را به صورت چند ضلعی منظم، مربع، دایره یا مستطیل و… با طاق گنبدی یا ساده ترین آن به طور مسطح طراحی کرده و می سازند.

دیواره های آلاچیق توسط گیاهانی (رونده یا پیچنده) به منظور ایجاد سایه، محصور می شوند. لذا در فواصل معینی از ستون ها یا پایه های آلاچیق، گیاهانی سریع الرشد کاشته می شود. گاهی به جای گیاهان زینتی از برخی در ختان میوه ماننده مو و یا درختانی که بتوان به آنها فرم داد، کاشته می شوند.

در داخل آلاچیق، می توان از میز و صندلیهای چوبی (که امکان دارد این چوب ها به اشکال طبیعی تزئین شود)، سنگی یا سکوبندی (چوبی، بتونی، آجری، سنگی) استفاده کرد.

معمولاً کف آلاچیق را از آجر، سرامیک، بتون، شن های رنگی یا ساده و… همانند انواع دال های خیابان ها، مفروش کرده و دور تا دور آن را با عرض حدود یک متر، با انواع مصالح ساختمانی و تزئیناتی که هماهنگ با طرح عمومی باغ یا پارک می باشد، مفروش می کنند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 160فهرست مطالب شماره 160
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×