با رسیدن مسکن مهر به ایستگاه آخر،

طرح جدید ساخت مسکن کلید خورد

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در تشریح جزییات این طرح :در حال حاضر 2میلیون مشکن مهر واگذار گردیده است.پس از پایان یافتن طرح مسکن مهر عملیات احداث 50 هزار واحد مسکونی را در دستور کار داریم. امسال در هفته دولت 12 پروژه مسکونی را شروع می کنیم که 10 هزار واحد را شامل می شود. در دهه فجر 50 هزار واحد مدنظر قرار می گیرد.روش ساخت به صورت مشارکتی است. قرارداد واگذاری زمین را به انبوه سازان با دوره تنفس در پرداخت بهای زمین منعقد می کنیم که هم انبوه سازان فعال شوند و هم بخشی از نقدینگی جامعه به سمت فعالیتهای مولد برود.

طرح-جدید-ساخت-مسکن-کلید-خورد

دو میلیون مسکن مهر تحویل شد؛ طرح جایگزین آماده است

از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر تاکنون دو میلیون واحد به متقاضیان واگذار شده و از 300 هزار باقی مانده 150 هزارتای آن متقاضی ندارد. از سوی دیگر طرحی که از آن به عنوان جایگزین مسکن مهر با جامعه هدف اقشار متوسط یاد می شود روی میز دولت قرار گرفته است.

مسکن مهر به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. با این حال به دلیل نبود بودجه مناسب بخش عمده سایت های مسکن مهر فاقد خدمات زیربنایی و روبنایی مناسب است. تا قبل از جهش نرخ ارز عنوان می شد تکمیل زیرساخت های مسکن مهر 11 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه لازم دارد. با این حال شرکت عمران شهرهای جدید برنامه هایی را برای استفاده از توان بخش خصوصی در تکمیل خدمات رفاهی سایت های مسکن مهر به کار گرفته است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید که روز چهارشنبه برای افتتاح 25 طرح عمرانی به ارزش 150 میلیارد تومان به شهر جدید صدرا سفر کرده بود، در جریان این مراسم گفت: از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر کشور نزدیک به دو میلیون واحد به متقاضیان آنها واگذار شده است. 150 هزار واحد مسکن مهر نیز حداکثر تا پایان دولت دوازدهم تحویل داده می شود و حدود 150 واحد باقی مانده نیز هیچ متقاضی ندارد.

حبیب الله طاهرخانی به کمبودهای جدی در سایت های مسکن مهر سراسر کشور اشاره و تاکید کرد: دولت با تمام توان می کوشد به لحاظ استانداردسازی محیط زندگی مردم در این واحدهای مسکونی، آنها را به سطح متوسط شهری ارتقا دهد و خدمات اولیه مسکن های مهر را تامین کند. معاون وزیر راه و شهرسازی این را هم گفت که به زودی پرونده تحویل واحدهای مسکن مهر به متقاضیان بسته خواهد شد اما کار دولت برای تامین خدمات مورد نیاز به این مجتمع ها همچنان ادامه دارد.

جانشین مسکن مهر به زودی می آید

دولت یازدهم و دوازدهم طرح مسکن مهر را به دلیل نبود زیرساخت های مناسب در بیابان، مشکلات اجرایی و اثرات نامطلوب بر اقتصاد کشور، متوقف و به تکمیل واحدهای باقی مانده بسنده کرد. از سوی دیگر نیاز به مسکن در کلانشهرها به شدت احساس می شود. برنامه دولت این است که با توجه به زیرساخت های مناسب در کلان شهرها نوسازی بافت های فرسوده را اولویت برنامه های خود قرار دهد که البته این هدف نیز با مشکلاتی مواجه است

از سوی دیگر قرار است طرحی جایگزین مسکن مهر شود اما این بار دولت مجری طرح نیست؛ زیرا همواره کارشناسان عنوان می کنند که دولت ها سازندگان خوبی نیستند و بهتر است کارها به بخش خصوصی واگذار شود. مسوولان اذعان دارند که اگر مسکن مهر هم از ابتدا به بخش خصوصی واگذار می شد تا الان به پایان رسیده بود. بر این اساس شرکت عمران شهرهای جدید در قالب طرح های مشارکت با بخش خصوصی، احداث 50 هزار واحد مسکن را تا پایان سال کلنگ می زند. جامعه هدف این طرح نیز اقشار متوسط هستند؛ چرا که عمده مخاطبان مسکن مهر، اقشار ضعیف بودند و به همین دلیل دولت قصد دارد با هدف تعاملات اجتماعی در شهرهای جدید تنوع جمعیتی ایجاد کند.

تشریح جزئیات طرح جایگزین مسکن مهر

مدتی پیش مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در تشریح جزییات این طرح عنوان کرده بود: عملیات احداث 50 هزار واحد مسکونی را در دستور کار داریم. امسال در هفته دولت 12 پروژه مسکونی را شروع می کنیم که 10 هزار واحد را شامل می شود. در دهه فجر 50 هزار واحد مدنظر قرار می گیرد. این پروژه ها در صدرای شیراز، بهارستان، فولادشهر و مجلسی در اصفهان، اندیشه و پرند در استان تهران، هشتگرد در استان البرز، گلبهار در خراسان رضوی، مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی و سیراف در استان بوشهر آغاز می شود. روش ساخت به صورت مشارکتی است. قرارداد واگذاری زمین را به انبوه سازان با دوره تنفس در پرداخت بهای زمین منعقد می کنیم که هم انبوه سازان فعال شوند و هم بخشی از نقدینگی جامعه به سمت فعالیتهای مولد برود.

پیشنهاد واگذاری واحدها به خانه اولی ها

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مذاکراتی با بانک مسکن داریم که بتوانیم عرضه این 50 هزار واحد را به تقاضا نزدیک کنیم. مثلا لیست کسانی که برای مسکن یکم ثبت نام کرده اند دریافت می کنیم و با آنها برای واگذاری واحد در قالب این پروژه مذاکراتی انجام می دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که واحدها متناسب با تقاضا انجام می شود یا خیر، اظهار کرد: مجموعه شهرهای جدید قبل از شروع مسکن مهر تماما با الگوی مشارکت مدنی ساخته شد اما قطعا افرادی که در این 50 هزار واحد با ما شریک می شوند تقاضای بازار را در نظر می گیرند. سازندگان ابتدا مطمئن می شوند که اگر واحدها را تکمیل کنند می تواند در بازار به فروش برسانند. ما هیچ محدودیتی از لحاظ قیمت گذاری برای سازندگان در سهم خودشان قائل نمی شویم. در بحث خانه اولیها هم هیچ اجباری نیست که واحدهای مدنظر ما را خریداری کنند و خودشان در این زمینه حق انتخاب دارند. 10 هزار واحدی که شروع خواهیم کرد با سود 18 درصد با انبوه سازان قرارداد بسته ایم که قطعا با این درصد سود محاسبه کرده اند برایشان صرفا اقتصادی دارد.

واگذاری واحدها در قالب مسکن اجتماعی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: بخشی از واحدهایی که مربوط به ما است را همزمان با سازندگان که پیش فروش می کند واگذار می کنیم. اما موضوع این است که قصد داریم سهم خود را در قالب برنامه وزارتخانه استفاده کنیم. مثلا سهم خود را به بنیاد مسکن قرار بدهیم که در قالب مسکن استیجاری استفاده کند. این موضوعات تابع عرضه مالی اقتصادی خواهد بود ولی قطعا بخشی از واحدها را در اختیار مسکن اجتماعی قرار می دهیم.

انتهای خبر/پ
×