جبران 4سال رکود مسکن با جهش قیمت کلید خورد

بازار مسکن دوره رکودی خود را از سال 92 آغاز و تا اواخر سال 95 ادامه داد و از اواخر سال 95 با یک رونق ملایمی در سال 96 رونق بازار مسکن به شکل محسوسی خود را نشان داد.

جبران-4سال-رکود-مسکن-با-جهش-قیمت-کلید-خورد

بهروز ملکی در پاسخ به این سؤال که آیا بخش مسکن وارد رکود شده است و آیا این رکود بعد از یک رونق چند ماهه طبیعی است، گفت: بازار مسکن دوره رکودی خود را از سال 92 آغاز و تا اواخر سال 95 ادامه داد و از اواخر سال 95 با یک رونق ملایمی در سال 96 رونق بازار مسکن به شکل محسوسی خود را نشان داد.

از زمان کاهش نرخ سود بانکی رونق و افزایش قیمت مسکن شتاب بیشتری گرفت

وی افزود: از نیمه دوم سال 96 و از زمان کاهش دستوری نرخ سود بانکی رونق و افزایشی قیمت مسکن شتاب بیشتری گرفت بنابراین قیمت مسکن در تهران نسبت به سایر شهرها با یک رشد قابل ملاحظه ای مواجه شد. اینکه این رونق و افزایش قیمت مسکن به همین ترتیب ادامه یابد و متقاضیان بازار مسکن و سوداگران جو بازار را ملتهب نگه دارند مشخص نیست اما چون تقاضای مصرفی از این قیمت های کنونی پشتیبانی نمی کند انتظار می رود هرچقدر به سال 98 نزدیک تر شویم امکان رکورد بیشتر باشد.

ملکی خاطرنشان کرد: برای پیش بینی آینده بازار مسکن با یک سری پیش فرض ها می توان به سناریوهایی رسید اما بهترین سناریو برای بخش مسکن این است که هرچقدر جلوتر برویم احتمال افتادن بازار در رکورد بیشتر خواهد بود.

این تحلیلگر بخش مسکن گفت: اگر اتفاق خاصی در متغیرهای کلان و اصلی اقتصاد کشور مثل بازار ارز، وام مسکن، بورس و مصالح ساختمانی رخ ندهد باید یک رکود چند ساله را برای بخش مسکن شاهد باشیم.

وقتی سوداگران مسکن متوجه رکود در بازار مسکن شوند از بازار فرار خواهند کرد

ملکی ادامه داد: قیمت مسکن به گونه ای شده است که قدرت خرید متقاضیان از آن قیمت ها پشتیبانی نمی کند بنابراین وقتی سوداگران مسکن متوجه رکود در بازار مسکن شوند از بازار فرار خواهند کرد. ملکی در پاسخ به این سؤال که آیا می توان گفت که بازار مسکن باز هم همانند سال 92 تا 95 دچار رکود عمیق می شود، گفت: نمی توان از هم اکنون در خصوص اقتصاد و بازار مسکن پیش بینی انجام داد و گفت که مسکن تا چند سال دچار رکود خواهد شد اما به هر حال دوره رکود تابعی از مجموعه هایی از متغیرهای نقدینگی، رشد نرخ، ارز، وام مسکن، مصالح ساختمانی و بورس است.

بازار مسکن در 4 سال رکود از تورم عقب افتاد اما تا حدودی جبران کرد

ملکی در پاسخ به این سؤال که کارشناسان براین باور هستند که رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته کمتر از نرخ تورم بوده است چرا که 4 سال در رکودی عمیق فرو رفته بود، اظهار داشت: بازار مسکن در 4 سال رکود از تورم عقب افتاد اما در یک سال اخیر تا حدودی با افزایش قیمت این عقب افتادگی را جبران کرد.

انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×