ریاست نظام مهندسی استان تهران:

دولت از طرح جامع صنعتی سازی برای مسکن استقبال نکرد

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بخش خصوصی پیشنهاد طرح جامع صنعتی سازی را به دولت مطرح کرد که متاسفانه با اقبالی ازسوی دولت مواجه نشد، این درحالی است که حمایت ازصنعتی سازی سبب افزایش کیفیت ساخت وسازها وصرفه جویی در زمان اجرای پروژه ها و نیز افزایش ضریب ایمنی ساخت وسازها می شود.

دولت-از-طرح-جامع-صنعتی-سازی-برای-مسکن-استقبال-نکرد

احمد خرم گفت: از جمله تکنیک های صنعتی سازی، شیوه قالب تونلی است. پس از تجربه ناموفق مسکن مهر در زمینه اجرای قالب تونلی در طرح مسکن مهر که توسط پیمانکاران ترک به اجرایی رسد، بخش خصوصی برای نهادینه کردن این روش درساخت وسازها پیشگام شد و سال 1391 انجمن انبوه سازان استان تهران با تشکیل یک کنسرسیوم که متشکل از 15 انبوه ساز داخلی بود در این زمینه وارد میدان شد و خوشبختانه موفق شدیم که روش قالب تونلی را در داخل کشور اجرایی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت قالب های تونلی داخلی درقیاس با نمونه کشورهایی مثل ترکیه افزایش یافته است گفت: تربیت بالغ بر 15 اکیپ اجرای قالب تونلی، افزایش پیمانکاران مجری قالب تونلی، قالب بند، آرماتوربند، بتن ریزی قالب بتنی و... از جمله دستاوردهای این پروژه بوده است که البته این موفقیت حاصل فعالیت بخش خصوصی بوده و دولت هیچ حمایتی در این زمینه به عمل نیاورده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان این ادعا که نه تنها در دولت های نهم و دهم بلکه در دولت یازدهم و دوازدهم حمایتی از صنعتی سازی صورت نگرفته گفت: پیش از این بنده در جایگاه رئیس انجمن تولید کنندگان و فناوران صنعتی ساختمان پیشنهاد طرح جامع صنعتی سازی را به وزارتخانه راه و شهرسازی مطرح کردم، اما متاسفانه از این پیشنهاد استقبال نشد.

خرم با تاکید بر اینکه دولت بدون دارا بودن طرح جامع نمی تواند هیچ گام اجرایی بردارد گفت: به دنبال آن بودیم که با بهره گیری از تیمی از اعضای انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان به همراه یک مشاور بین الملی که دارای سابقه و تجارب ارزنده است، نسبت به تدوین طرح جامع صنعتی سازی اقدام کنیم که متاسفانه امکان اجرایی کردن این امر فراهم نشد چرا که دولت از این پیشنهاد استقبال نکرد.

خرم با بیان اینکه بهره گیری از صنعتی سازی به جای سنتی سازی در ساخت وسازها با دستاوردهای بسیاری همراه است گفت: صنعتی سازی سبب می شود که در ساخت و سازها شاهد سریع سازی، کیفی سازی، ارزان سازی و انبوه سازی باشیم و با توجه به این امر به نظر می رسد که لازم است دولت گام جدی برای حمایت از صنعتی سازی بردارد.

انتهای خبر/پ
×