مقاومت بالا آجر نسوز آذرخش، رمز ماندگاری در بازار

«گروه بین المللی کارخانجات آجر نسوز نما آذرخش» نخستین شرکت تولید کننده آجر نسوز بنا در منطقه، به سبب تنوع و کیفیت محصولاتش مردم را با معماری اصیل ایرانی آشتی داده است. در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان گفت و گویی با «محسن سیفی» ریاست هلدینگ آذرخش داشتیم که از نظر می گذرد.

مقاومت-بالا-آجر-نسوز-آذرخش-رمز-ماندگاری-در-بازار

مخاطبان و مصرف کنندگان حوزه «صنعت ساختمان» علائق و ذائقه ‏های متفاوت و پیچیده‏ای دارند. چه عاملی باعث شده تا این گروه به کالای تولید شده توسط آذرخش واکنش مثبت نشان دهند و مصرف کننده محصولات مجموعه شما به صورتی گسترده باشند؟

محصول تولیدی توسط گروه کارخانه‏های آذرخش کیفیت بسیار بالا و غیرقابل رقابتی دارد. «آجر» از معدود مصالحی است که نمونه خارجی آن در بازار ایران وجود ندارد. علت هم این است که آنچه در بیست سال گذشته آذرخش به عنوان مبدع این نوع محصول در ایران تولید کرده، هم از نظر قیمت بسیار مناسب و هم از جهت کیفیت بسیار بالا، در جایگاهی بوده که هیچ شرکت خارجی قادر به رقابت با آن نبوده و تلاش‏های برخی کشورهای همسایه برای ورود به این بازار نیز به نتیجه‏ای نرسیده است. علت هم نه اقتصادی بلکه «فرهنگی» است. آجر به شکل سنتی بخشی از معماری ایران بوده و ساختمان‏های متعددی با این محصول بومی ساخته شده‏اند اما از دهه هفتاد به بعد، اقبال به این محصول کاهش یافت که البته در مدت زمانی کوتاه، در میانه دهه هفتاد، آذرخش بار دیگر استفاده از آجر را متداول کرد.

خوشبختانه امروز این محصول به جایگاهی شایسته در کشور دست یافته و اکثر معماران از این محصول در طراحی‏های خود به شکلی شایسته استفاده می‏کنند. انسان در طول حیات خود همواره طالب زیبایی بوده و هست و محصول تولیدی توسط آذرخش ضمن دارا بودن کیفتی عالی، این اصل را مورد نظر قرار داده است. طراحی و تولید آجرهای آذرخش به صورتی بوده که هماهنگی کاملی از زیبایی و کارایی را فراهم کرده است. برخلاف برخی محصولات مورد استفاده در نمای ساختمان که فضایی بی روح و یکسان را ایجاد می‏کند، آذرخش با شناخت نیازهای مصرف کنندگان محصولی چشم نواز و متناسب با طبع سخت پسند و زیبا دوست جامعه ایرانی طراحی کرده است.

آیا آجرهای نسوز تولیدی توسط کارخانه‏ های شما در کاستن از اتلاف انرژی موثرند؟

به کار بردن عبارت «نسوز» درخصوص آجرهای آذرخش، تاکیدی بر مقاومت بالای این محصولات است. آجرهای آذرخش در دمای 1200 درجه پخت می‏شود و همین مسئله مقاومت آن را بسیار زیاد می‏کند. این آجر در مقابل سرما و گرما به شدت مقاوم است و همین مسئله دلیلی مهم بر قابلیت عایق بودن آن در مقابل سرما و گرما است. در معماری سنتی ایران و در مناطق کویری از گذشته‏های بسیار دور آجر کاربردی فراوان داشته که دلیلی واضح بر عایق بودن آن در مقابل گرما ـ برای روز ـ و سرما ـ برای شب ـ مناطق کویری است. هم اکنون در مناطق سردسیر همچون کردستان نیز آجر آذرخش مشتریان فراوانی دارد که یکی از علت‏های مهم آن در کنار زیبایی محصول، مقاومت بالای محصولات آذرخش در مقابل سرما است.

محصول شما از نظر فنی چه مزایا و ویژگی‏هایی دارد؟

آذرخش مدت بیست سال است که به واسطه به کارگیری مواد اولیه مرغوب، استفاده از فناوری روز اروپا، بهره گیری از فرمول‏های اختصاصی و نیز تحقیق و توسعه گسترده در عرصه تولید محصولاتش توانسته به برندی شناخته شده و قابل اعتماد در رده تولید این محصول تبدیل شود. این شرکت بنیان گذار تولید این نوع محصول در ایران است و در طول سال‏های گذشته همواره تلاش کرده تا با ارتقای کیفیت این محصول، معماران و سازندگان بیشتری را به استفاده از این محصول ترغیب کند. آجر تولیدی توسط آذرخش در برابر یخبندان و همه نوع شرایط آب و هوایی بخصوص سرما بسیار مقاوم است.

تنوع در رنگ و ترکیبات ویژگی دیگر این محصول است که به واسطه تولید آجرهای سنتی، آنتیک و مدرن طیف‏های متنوعی از استفاده کنندگان را از این محصول راضی کرده است. آجر آذرخش ضد سایش است و در صورت استفاده در کف، در مقابل ترددهای زیاد و عوامل فرسایش بسیار مقاوم است. «مقاومت فشاری بالا و قابل استفاده در بدترین شرایط سخت فشار»، «عدم رنگ پریدگی در مقابل نور آفتاب»، «مقاومت در برابر اسید وباران های اسیدی»، «سازگاری با محیط زیست به جهت عدم استفاده از مواد وآلاینده ها نظیر آذبست» و «قابلیت استفاده در فضای داخلی و خارجی ساختمان» برخی از ویژگی‏های این محصول است.

قابلیت استفاده در فضاهای داخلی و خارجی از ویژگی‏های اصلی محصولات آذرخش است که زنجیره زیبایی کارایی و دوام راتکمیل می‏کند. مشتریانی که این محصول را انتخاب و آن را در ساختمان خود استفاده می‏کنند، همیشه محصولی زیبا با همان خصوصیات ویژه و ماندگار خواهند داشت.

بازار این نوع محصول در ایران چگونه است؟

در سال‏های اخیر رویکردی گسترده نسبت به استفاده از آجر در فضاهای ساختمانی شکل گرفته است. بخش مهمی از این موضوع ریشه فرهنگی دارد چرا که استفاده از این نوع محصول، ضمن ایجاد زیبایی می‏تواند به حفظ ریشه‏های فرهنگی ایرانی ـ اسلامی نیز کمک زیادی کند. ایمنی بالا، کیفیت غیر قابل رقابت و «خاص بودن»، ویژگی‏هایی است که باعث اقبال روز افزون به آجر شده است.

چه میزان از بازار داخلی را در اختیار دارید؟

آذرخش به واسطه دارا بودن سه کارخانه بزرگ، حجم بالایی از تولید داخلی را در اختیار دارد و به همین دلیل بخش عمده‏ای از بازار داخلی در اختیار آذرخش است. با توجه به آینده رو به رشد مصرف این نوع مصالح در سال‏های آینده و علاقه مخاطبان به استفاده از آجر در کف، دیواره، داخل ساختمان و...، به زودی چهارمین واحد تولیدی آذرخش که کارخانه‏ای تمام رباتیک با حجم تولید بسیار بالا است راه اندازی خواهد شد و قطعاً این کارخانه بخش عمده‏ای از بازار رو به رشد ایران را تأمین خواهد کرد.

آیا صادرات هم دارید؟

در سال‏های گذشته آذرخش به واسطه اخذ استانداردهای مطرح و مهم دنیا از کشورهایی مانند انگلستان و امریکا، موفق به صادرات محصول خود به کشورهای دیگر هم شده است.

با توجه به ثبات وضعیت سیاسی ایران در جهان و رفع محدودیت‏ها، در مبادلات اقتصادی کشورمان با دنیا به زودی شاهد اتفاق‏های خوبی خواهیم بود و همین مسئله حجم صادرات آذرخش به کشورهای دیگر را افزایش خواهد داد. جالب است بدانید کیفیت محصولات آذرخش به محصولات اروپایی بسیار نزدیک است وبه دلیل قیمت مناسب، حتی با احتساب هزینه حمل، این محصول می‏تواند با قیمت بسیار خوبی در اروپا به دست مشتریان برسد.

در سال‏های اخیر تلاش‏های فراوانی برای نزدیک شدن به استانداردهای اروپایی انجام داده‏ایم و خوشبختانه این تلاش‏ها کاملاً به ثمر نشسته و با راه اندازی واحد چهار، به زودی آماده جهشی بزرگ در بخش صادرات این محصول خواهیم بود.نیمی از تولید این واحد اختصاص به مصرف داخل و 50 درصد آن صادراتی خواهد بود.

انتهای خبر/پ
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×