تسهیلات بدون سپرده مسکن تمدید شد

یک مقام بانکی از تمدید پرداخت تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق مسکن تا پایان تابستان خبر داد.

تسهیلات-بدون-سپرده-مسکن-تمدید-شد

به گزارش پیام ساختمان، محمدحسن علمداری با اعلام خبر تمدید سه ماهه پرداخت تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری و یا خرید اوراق «تسه» به متقاضیان استفاده از سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن، گفت: در راستای افزایش توان مالی خریداران و به منظور تقویت بخش تقاضا و همچنین ترغیب خریداران ملک به استفاده از تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، پرداخت این تسهیلات همچون روندی که از سال گذشته شکل گرفت، تا پایان شهریور ماه امسال ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: در حال حاضر، سقف تسهیلات از محل اوراق مسکن در حالت انفرادی 60، 50 و 40 میلیون تومان به ترتیب در تهران، مراکز استان و شهرهای بزرگ و همچنین سایر شهرها است و در حالت زوجین نیز 100، 80 و 60 میلیون تومان به همین ترتیب است. این در حالی است که با تمدید پرداخت تسهیلات بدون سپرده، برای متقاضیان سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل اوراق در هر یک از حالات ذکر شده، امکان استفاده از تسهیلات بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق نیز با سقف های مشخص فراهم است. البته تسهیلات بدون سپرده در صورتی تعلق می­ گیرد که متقاضی، سقف تسهیلات اوراق را دریافت کند و چنانچه تسهیلات دریافتی از محل اوراق، از سقف مصوب در هر شهر، کمتر باشد، تسهیلات بدون سپرده به وی تعلق نمی­ گیرد.

به گفته علمداری، با تمدید مهلت پرداخت این نوع تسهیلات، در حالت انفرادی 10 میلیون تومان و در حالت زوجین 20 میلیون تومان (شامل دو فقره تسهیلات 10 میلیونی به هر یک از زوجین) به متقاضیان پرداخت می شود که نیازی به خرید اوراق هم ندارد.

یک مقام ارشد بانکی با یادآوری اینکه تسهیلات مذکور صرفا به متقاضیان تسهیلات از محل اوراق و در صورت تمایل آنها قابل پرداخت است، افزود: با توجه به اینکه امکان پرداخت یک فقره جعاله 20 میلیون تومانی به تسهیلات گیرندگان مسکن از گذشته وجود داشته و هنوز هم این تسهیلات پرداخت می شود، در حال حاضر مجموع سقف تسهیلات ترکیبی مسکن از محل اوراق برای زوجین به 140، 120 و 100 میلیون و برای تقاضای انفرادی به 90، 80 و 70 میلیون تومان در سه گروه شهری رسیده است. این سقف ترکیبی شامل تسهیلات اوراق، تسهیلات بدون سپرده و همچنین تسهیلات جعاله می شود.

علمداری با بیان اینکه اعطای این تسهیلات به تمام متقاضیانی که تا پایان شهریور ماه اقدام به تشکیل پرونده کنند، میسر خواهد بود، در عین حال تاکید کرد: در صورتی که تسهیلات درخواستی از محل اوراق، به لحاظ مبلغ، کمتر از سقف های قابل پرداخت باشد یا این که به رغم استفاده از سقف، بخشی از تسهیلات از محل دیگری پرداخت شده یا بدهی قبلی باشد، در اینصورت پرداخت تسهیلات بدون سپرده به فرد متقاضی امکان پذیر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه سود تسهیلات از محل اوراق و نیز تسهیلات جعاله که آن هم با خرید اوراق پرداخت می شود، 17.5 درصد است، افزود: این در حالی است که سود تسهیلات بدون سپرده مذکور 18 درصد تعیین شده است.

بنا بر این گزارش، مدت بازپرداخت تسهیلات بدون سپرده بانک مسکن همچون جعاله، 5 سال تعیین شده و اقساط ماهانه هر فقره تسهیلات 10 میلیون تومانی در حالت انفرادی یا برای هر یک از زوجین،حدود 254 هزار تومان است و چنانچه متقاضیان خرید مسکن با استفاده از تسهیلات اوراق، در بافت های فرسوده شهرها اقدام به خرید خانه کنند، نرخ سود تسهیلات اوراق برای آنها 16 درصد محاسبه خواهد شد و همچنین طول دوره بازپرداخت نیز بیشتر خواهد بود.

انتهای خبر/پ
×