پرداخت یارانه ساخت و ساز به سوداگری در بازار مسکن دامن زد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 3 برنامه احیاء بافت های فرسوده در گذشته با شکست مواجه شد، گفت: در برنامه بازآفرینی شهری محور فعالیت ها به جای پروژه محوری، محله محوری است.

پرداخت-یارانه-ساخت-و-ساز-به-سوداگری-در-بازار-مسکن-دامن-زد

به گزارش پیام ساختمان، هوشنگ عشایری در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان خراسان رضوی یادآور شد: تقریبا 3 سال پیش رهبر معظم انقلاب سران سه قوه را احضار و مسائل اجتماعی کشور را مورد تاکید جدی قرار دادند.

وی با بیان اینکه به همین دلیل در برنامه ششم توسعه در مواد 59، 61 و 62 تاکید شد دولت و شهرداری ها به موضوع بازآفرینی شهری وارد شوند تصریح کرد: بر این اساس سالانه 270 محله برای بازآفرینی شهری در دستور کار قرار دارد. در این راستا برنامه جامع اقدام مشترک باید به تصویب ستاد بازآفرینی شهری به ریاست رئیس جمهوری برسد. عشایری با بیان اینکه برنامه جامع اقدام مشترک بازافرینی شهری مبتنی بر 3 تجربه ناموفق گذشته از جمله بهسازی و نوسازی بافت فرسوده، مسکن مهر و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی است اظهار کرد: طرح مسکن مهر یک تصمیم خوب بود اما به بدترین وجه ممکن اجرا شد چرا که دولت در این طرح وارد شد و ساخت و ساز مسکن ار اجرا کرد. این در حالی بود که قبل و بعد از انقلاب بر عدم دخالت دولت در ساخت مسکن تاکید شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه برنامه جامع اقدام مشترک بازآفرینی شهری شامل 9 فعالیت کالبدی، نوسازی، مقاوم سازی، توسعه خدمات زیربنایی، روبنایی و توانزایی ساکنان محله است گفت: تفاوت برنامه های فصلی با برنامه های شکست خورده در این است که محور اصلی فعالیت ها به جای پروژه محوری محله محور شده است. یعنی به جای اینکه قبلا در تهران برای سایر شهرها تصمیم می گرفت اما در رویکرد جدید نقش اصلی به محله داده شده است نه مرکز.

وی با بیان اینکه مدل تامین منابع مالی در گذشته اعطای یارانه مستقیم در تسهیلات بود یکی از تبعات اینچنین برنامه ها را ایجاد جریان سوداگری عنوان کرد و گفت: کسانی که اصلا نیازی به مسکن نداشتند وارد این چرخه شده و تقاضای مسکن به سمت وجه کاذب حرکت می کرد.

وی با بیان اینکه در مدل جدید برای تامین تسهیلات به سمت سپرده گذاری پیش می رویم اظهار کرد: بر این اساس با استفاده از صندوق پس انداز مسکن یکم تسهیلات با سود 6 درصدی که از سود مسکن مهر نیز کمتر است پرداخت می شود. وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 400 هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری کرده اند تصریح کرد: مدل یارانه پرداخت مستقیم عملیاتی نشد با وجود اینکه وعده ساخت سالانه 300 هزار واحد مسکونی طی 3 سال گذشته را داده بودیم اما در بافت های هدف فقط 49 هزار واحد ساخته شده و نتوانستیم به تعهدات خود عمل کنیم.

وی دلیل این عدم تحقق وعده را عملکرد سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد و افزود: در سال های 94، 95 و 96 باید یارانه 50 درصدی سود بانکی در دوره مشارکت ساخت توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت می شد که متاسفانه این اقدام هنوز محقق نشده است. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه به جای یارانه مستقیم که گران ترین نوع پرداخت برای دولت بود ارزان ترین مسیر یعنی وجوه اداره شده را انتخاب کردیم، یادآور شد: در مصوبه اردیبهشت امسال دولت مقرر شد از محل تبصره 18 قانون بودجه سال 97، دو هزار و 500 میلیارد تومان از محل وجوه اداره شده در اختیار بانک ها قرار بگیرد تا بر این اساس سالانه 100 هزار واحد مسکونی ساخته شود.

وی با بیان اینکه در شهر مشهد 50 میلیون تومان و سایر شهرها 40 میلیون تومان وام ساخت بدون سپرده گذاری با سود صفر درصد پرداخت می شود بیان کرد: تسهیلات ارائه شده برای دو سال است که به توسعه گران اعطا می شود و بعد از دوره ساخت واحد مسکونی به سپرده گذاران منتقل می شود تا آنها بتوانند از وام 6 درصدی صندوق پس انداز مسکن یکم استفاده کنند. عشایری در ادامه با اشاره به اینکه در 1334 محله 66 هزار هکتار اراضی شهری در حوزه بافت های فرسوده و ناکارآمد داریم گفت: این میزان 20 درصد اراضی شهری را شامل می شود که 10 میلیون نفر در آن ساکن است. برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری در این اراضی شهری 123 هزار میلیارد تومان طی 5 سال آینده نیاز داریم.

وی با بیان اینکه به طور میانگین هر محله نیازمند 85 میلیارد تومان اعتبار است گفت: منابع مورد نیاز برای بازآفرینی شهری توسط دولت، شهرداری ها و بخش خصوصی تامین می شود. به عبارتی دیگر 40 درصد حجم مقاوم سازی و نوسازی مسکن به عهده بخش خصوصی است که حدود 10 هزار میلیارد تومان برآورد می شود. وی ادامه داد: 7 هزار میلیارد تومان نیز توسط شهرداری ها و 8 میلیارد تومان دیگر توسط دولت باید تامین شود. بر اساس بررسی های صورتی گرفته سال 96، شهرداران 8700 میلیارد تومان در طرح های بازافرینی شهری هزینه کردند که 1700 میلیارد تومان از رقم مورد نظر ما نیز بیشتر است

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه طی ماده 6 قانون عرضه و تقاضا باید تمام اراضی دولتی در شهرها به صورت رایگان در اختیار توسعه گران قرار گیرد، گفت: تاکید رئیس جمهوری این است که این اراضی در وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه های دولتی برای اجرای برنامه های بازآفرینی شهری در اختیار سازندگان قرار گیرد. عشایری با بیان اینکه خراسان رضوی تنها استان کشور است که برنامه مصوب اقدام جامع مشترک را در حوزه بازآفرینی شهری را دارد بیان کرد: دستگاه های خدمات رسان هر کدام بایستی سالانه 35 میلیارد تومان در بازافرینی شهری به توسعه گران تخفیف بدهند.

انتهای خبر/پ
×