menu

ثبت آگهی رایگان

افزایش قیمت مسکن متوقف شد

افزایش-قیمت-مسکن-متوقف-شد

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان با بیان این که افزایش قیمت مسکن در کشور متوقف شده است، گفت: زمین یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت مسکن است ضمن این که سهم ساخت و خدمات و نیروی انسانی را نیز نباید نادیده گرفت.

به گزارش پیام ساختمان، حسن محتشم در بیان دلایل افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد: مسبب افزایش قیمت در بازار مسکن چند عامل است که عامل عمده آن کاهش ارزش پول ملی است.

وی ادامه داد: زمانیکه با افزایش نرخ ارز مواجه شدیم، مسکن به عنوان یکی از بخش های مهم اقتصادی کشور برای حفظ ارزش پول مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان این که عامل دوم در گرانی مسکن، رکود چند ساله این بخش بود، تصریح کرد: این رکود باعث شده بود تا میزان رشد قیمت ها با نرخ تورم فاصله داشته باشد و تجربه نشان داده که این گپ همواره با افزایش قیمت پُر می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان یادآور شد:مقداری مسائل عرضه و تقاضا و افزایش دستمزدها نیز در گرانی های چند ماه اخیر مسکن تاثیرگذار بوده است. زمین یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت مسکن است ضمن این که سهم ساخت و خدمات و نیروی انسانی را نیز نباید نادیده گرفت. وقتی 20 درصد دستمزدها افزایش می یابد به تبع آن نهاده های ساختمانی نیز گران خواهد شد؛ در نهایت هم در مصالح ساختمانی، هم در نیروی انسانی و هم خدمات گرانی را خواهیم داشت.

محتشم با اشاره به محدویت تامین زمین در کلانشهرها، گفت: به دلیل همین محدودیت زمین باید قیمت خود را حفظ کند که در نهایت باعث افزایش قیمت این بخش و تاثیر آن در بازار مسکن می شود.

وی با یادآوری این که در برخی نقاط تهران افزایش قیمت مسکن 10 تا 15 درصد و در برخی مناطق 50 درصد بوده است، اظهار کرد: با توجه به شرایط اجتماعی کشور شاید مسکن در آینده بیشتر هم افزایش قیمت داشته باشد.

وی در عین حال بیان کرد: تقریبا ادامه افزایش قیمت مسکن در حال توقف است که آن هم باز به دلایل اجتماعی و اقتصاد کلان کشور صورت گرفته است.

به گفته رئیس سابق انجمن انبوه سازان، التهابات اقتصاد کشور ناشی از مسائل مختلف و افزایش نرخ ارز، باعث تاثیر مستقیم بر بازار مسکن می شود.

به گزارش پیام ساختمان، حسن محتشم در بیان دلایل افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد: مسبب افزایش قیمت در بازار مسکن چند عامل است که عامل عمده آن کاهش ارزش پول ملی است.

انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

×