برنامه جدید بانک مسکن برای کنترل قیمت

مدیرعامل بانک مسکن با اعلام این که اتفاقات اواخر سال گذشته قیمت تمام شده منابع بانک را افزایش داد، از بررسی کاهش سود 17.5 درصد تسهیلات مسکن از محل اوراق خبر داد و برنامه جدید برای کنترل قیمت مسکن را تشریح کرد.

برنامه-جدید-بانک-مسکن-برای-کنترل-قیمت

به گزارش پیام ساختمان، ابوالقاسم رحیمی انارکی اظهار کرد: در مورد افزایش سقف وام مسکن بارها اعلام کرده ایم که به طور مرتب وضعیت را رصد می کنیم و هر زمانی زمینه فراهم شود در این رابطه اقدامات لازم صورت می گیرد.

وی با بیان این که "منتها چند محدودیت را در بحث افزایش سقف وام مسکن داریم که باید آنها را رعایت کنیم"، تصریح کرد: در بررسی های کارشناسی ما مشخص می شود اولاً این که اقساط باید در استطاعت گیرندگان وام باشد این یکی از مواردی است که به آن توجه می کنیم.

وی با ابراز این که صرف بالا بردن سقف وام مسکن مهم نیست و مهم آن است که پرداخت اقساط از توان خانوارها بالاتر نباشد، افزود: صندوق پس انداز مسکن یکم بر اساس یک مدل مالی خاصی تعریف شده و یک سری تعهداتی را ایجاد می کند و باید مطمئن باشیم در افزایش سقف وام از نظر منابع با کسری قابل توجهی مواجه نباشیم.

مدیرعامل بانک مسکن با تذکر این که "نباید مجبور شویم به منابع بانک مرکزی مراجعه کنیم"، اظهار کرد: این هم یکی از محدودیت هایی است که در بحث افزایش سقف وام به آن توجه می کنیم، از سوی دیگر این که افزایش سقف وام مسکن چه آثار و تبعاتی را روی بازار مسکن می گذارد.

رحیمی انارکی با اشاره به این که افزایش سقف وام در شرایط کنونی شاید خیلی خوب باشد اما آثار آن بر عرضه و تقاضای این کار مهم است، گفت: این کار پیش زمینه هایی را لازم دارد؛ در حال حاضر بیش از 50 درصد خریدهایی که در بازار مسکن انجام می شود روی واحدهایی با متراژ کمتر از 80 متر است. مطابق آمار بانک مرکزی که ماهانه منتشر می شود بیش از 50 درصد معاملات تهران مربوط به واحدهای کمتر از 80 متر با قیمت کمتر از 400 میلیون تومان است.

وی با طرح این پرسش که "باید ببینیم این میزان واحد مسکونی را تولیدکنندگان ایجاد می کنند که به بازار عرضه شود یا خیر؟" افزود: متأسفانه آمار پروانه های ساختمانی نشان می دهد کمتر از 30 درصد پروانه ها برای واحدهای کمتر از 80 مترمربع است. این مسئله شرایطی را به وجود می آورد که منجر به افزایش قیمت در واحدهای کوچکتر بیشتر از واحدهای بزرگ تر یا لاکچری باشد.

وی با یادآوری عدم همخوانی در این بخش، گفت: سیاست اعتباری بانک مسکن امسال روی واحدهای میان متراژ (زیر 100 متر) متمرکز شده است، اگر بتوانیم عرضه را تقویت کنیم و تعادل ایجاد شود، از افزایش بی رویه قیمت واحدهای مسکونی جلوگیری می کند.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این که بیشترین افزایش قیمت در منطقه 5 است، اظهار کرد: در این منطقه 35 تا 40 درصد بر اساس گزارش بانک مرکزی قیمت ها رشد داشته است.

رحیمی انارکی تأکید کرد: باید سعی کنیم مجموعه سیاست های اعتباری هوشمند باشد، در واقع سیاست ما معطوف به این است که تسهیلات مناسبی را برای چیزهایی که تقاضا بالاست، در نظر بگیریم.

وی با اعلام این که "به انبوه سازانی که از فناوری های نوین در ساخت وساز استفاده می کننند یک درصد نرخ سود تخفیف می دهیم"، گفت: با استفاده از ابزارهای تشویقی می خواهیم انبوه سازان را به ساخت واحدهای میان متراژ ترغیب کنیم، بنابراین افزایش تولید باعث کنترل قیمت ها می شود.

وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر این که "بانک مسکن برنامه ای برای کاهش سود 17.5درصدی تسهیلات مسکن از محل اوراق حق تقدم دارد یا نه؟" افزود: سود وام مسکن در بافت فرسوده نهایی شده، اما در رابطه با سایر تسهیلات بانک مسکن که با نرخ سود 17.5 درصد پرداخت می شود باید ببینیم قیمت تمام شده منابع ما در نهایت به چه ترتیبی است.

وی در پاسخ به این پرسش که هم اکنون قیمت تمام شده چه میزانی است، ابراز کرد: باتوجه به اتفاقات پایان سال گذشته مقداری قیمت تمام شده منابع بانک مسکن افزایش یافته است و در حال انجام محاسبات آن هستیم.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین تأکید کرد درخواستی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن از 160 میلیون به 200 میلیون تومان از دولت نداشته اند.

انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×