پرونده مسکن مهر پایان سال 97 بسته می شود

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه مشکلی که میان این سازمان و بنیاد مسکن به عنوان مجری مسکن اجتماعی بود برطرف شده است، گفت: مبنای محاسبه قیمت زمین در مسکن اجتماعی بسیار نازل و براساس قیمت تمام شده دولتی خواهد بود.

پرونده-مسکن-مهر-پایان-سال-97-بسته-می-شود
  به گزارش پیام ساختمان، حمیدرضا عظیمیان در خصوص آخرین اقدامات سازمان ملی زمین و ساختمان برای اعطای زمین به مسکن اجتماعی گفت: وظیفه سازمان ملی زمین و ساختمان، تأمین زمین بوده است و هرگونه اقدام صرفاً باید توسط مجری این طرح بنیاد مسکن انجام شود.
وی با اشاره اینکه بنیاد مسکن باید یک یا دو ردیف اعتباری از دولت به شکل یارانه و تسهیلات بانکی اختصاص دهد،گفت: ابهامی میان سازمان ملی زمین و ساختمان و بنیاد مسکن در خصوص قیمت زمین در طرح مسکن اجتماعی به وجود آمده بود، اما با جلسات برگزار شده و نحوه محاسبه قیمت زمین، قرار شد براساس قیمت تمام شده دولتی محاسبه شود، بنابراین این موضوع به بنیاد مسکن ابلاغ و اعلام شده است.
عظیمیان با اشاره به اینکه این ایراد برطرف و به تمام استان های کشور ابلاغ شده است، گفت: زمینی که برای مسکن اجتماعی اختصاص یافته، برای 20 هزار واحد مسکونی بوده است که برای سال 97 نیز به نظر می رسد در همین حد باشد.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص پروژه مسکن مهر نیز گفت: سازمان ملی زمین و ساختمان در پروژه مسکن مهر حدود یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی را برعهده داشته است که احداث و تحویل دهد، اما به نظر می رسد بنا به دلایل مختلف، نصف مشکلات در تأمین خدمات زیربنایی، نبود متقاضی برای این واحدها و داشتن پرونده های قضایی و مشکلات قضایی، پرونده واحدهای مسکن مهر در اواخر سال 97 بسته شود.
 وی با اشاره به اینکه براساس دستور رئیس جمهور باید واحدهای مسکن مهر هر چه سریع تر تا شهریور 97 بسته شود، گفت: به نظر می رسد 113 هزار و 687 واحد مسکن مهر مربوط به این سازمان تا پایان سال 97 تکمیل و تحویل شود.
 مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در پاسخ به این سؤال که رئیس جمهور در سخنان خود تأکید کرده بودند که پروژه مسکن مهر در سال 96 به اتمام خواهد رسید، گفت: رئیس جمهور در سخنرانی های اخیر خود به این موضوع اشاره کردند که پروژه مسکن مهر تا شهریورماه به اتمام می رسد. عظیمیان در پاسخ به این سؤال که پس چرا مدام بر اتمام پروژه مسکن مهر در سال 96 تأکید می شد، آیا این اظهارات جنبه تبلیغاتی داشته است؟ گفت: بله، شاید اخباری که در خصوص اتمام پروژه مسکن مهر در سال 96 مطرح شده، جنبه تبلیغاتی داشته است.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تصریح کرد: به هر حال بسیاری از واحدهای مسکن مهر مشکلات زیرساختی دارند و برخی از این واحدها نیز به طور مطلق فاقد متقاضی اند. به گفته وی، در رودبار و کهنوج واحدهای مسکن مهری ساخته شده است که مطلقاً متقاضی ندارند. * آغاز سنددار شدن املاک دولتی تصرف شده در کشور عظیمیان همچنین از آغاز سنددار شدن املاک دولتی که توسط برخی افراد تصرف شده، خبر داد و گفت: امسال یکی از مهمترین اتفاقات در سازمان ملی زمین و ساختمان رخ داد و پس از سال ها تلاش و مذاکره وضعیت املاک و اراضی تصرفی و ملکی که متعلق به دولت است به نتیجه رسید.
وی افزود: دستورالعملی در شهریورماه امسال به تصویب مجمع رسید و دو هفته پیش به استان ها ابلاغ شد که براساس آن و طبق برآورد ما، 3 میلیون خانوار تحت پوشش این ابلاغیه قرار خواهند گرفت. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اضافه کرد: براساس این ابلاغیه، افرادی که روی املاک دولت و اراضی دولت ساخت و ساز کردند، به شرط ساخت براساس طرح تفصیلی و طرح جامع و واجد شرایط بودن، قیمت براساس نرخ دولتی محاسبه و از افراد دریافت خواهد شد و به آنها سند مالکیت داده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه این اقدام باعث خواهد شد ملک هایی که به صورت خلاف ساخته شده بودند از این حالت خارج و به رسمیت شناخته شوند، گفت: افراد با مراجعه به سازمان ثبت، به شرطی که سه شرط تعریف شده داشته باشند، برای سنددار کردن ملک خود اقدام کنند. به گفته وی، در تهران این موضوع بیشتر در اطراف شهر رخ داده که در 40 سال گذشته در حاشیه شهر تهران اقدام به ساخت و ساز خلاف کرده اند.
عظیمیان تأکید کرد: این اقدام سازمان ملی زمین و ساختمان قانون فروشی نیست، چرا که هر ایرانی باید یک بار از تسهیلات دولت استفاده کند، پس اگر یک ایرانی در یک پلاک اقدام به ساخت خانه ای کرده است، حق یک بار استفاده از این تسهیلات را دارد و می تواند ملک خود را سنددار کند، پس این اقدام به معنی این نیست که سازمان ملی زمین و یا ساختمان و یا دولت اقدام به قانون فروشی می کند.
 به گفته وی، هیچ دولتی در تاریخ نتوانسته این واحدها را تصرف کند، بنابراین امیدواریم ساکنان این اراضی با داشتن سه شرط لازم، به سنددار کردن واحدهای خود اقدام کنند.
انتهای خبر/پ
×