تکمیل مسکن مهر نیازمند 11 هزار میلیارد تومان اعتبار است

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان اینکه طبق برنامه ریزی گذشته بنا داشتیم تا پرونده مسکن مهر 12 استان را تا پایان سال جاری ببندیم گفت: متأسفانه این برنامه به دلیل وجود مشکلات عمده در بخش خدمات روبنایی، زیربنایی و آماده سازی مناطقی که کار ساخت واحدهایشان به اتمام رسیده بود، دچار اختلال شده و محقق نشد.

تکمیل-مسکن-مهر-نیازمند-11-هزار-میلیارد-تومان-اعتبار-است
احمد اصغری مهرآبادی درپاسخ به پرسش خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه چرا تحویل قرارداد 5 برگی و تحویل کلید به متقاضیان همزمان صورت نمی گیرد، اظهار داشت: علی رغم پیگیری های بسیار زیاد وزیر راه و شهرسازی در تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای پیشبرد پروژه های مسکن مهر در سطح کشور متأسفانه طی سال جاری هیچ مبلغی را در این حوزه دریافت نکرده و با نیاز مالی شدیدی در این مدت روبه رو بودیم.
وی افزود: دلیل فاصله افتادن میان زمان تحویل قرارداد 5برگی با زمان تحویل کلید به متقاضیان، کمبود منابع مالی برای تامین زیرساخت های مسکن مهر از جمله پردیس است.
مهرآبادی در ادامه از تشکیل کارگروه تخصصی رسیدگی به امور مسکن مهر در کشور متشکل از نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه به ریاست معاون آقای جهانگیری خبر داد و گفت: طبق جلسات این کارگروه که به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی تشکیل و برگزار شد قرار شد تا ضمن انجام بررسی های لازم از سوی دفتر طرح مسکن مهر این وزارتخانه میزان اعتبارات لازم برای اتمام و تحویل تمامی واحدهای مسکن مهر در سطح کشور به همراه خدمات روبنایی و زیربنایی در کارگروه اعلام و به دولت ارجاع شود.
این مقام مسئول رقم به دست آمده براساس مطالعات انجام شده در سطح کشور را 11 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این مبلغ 4 هزار میلیارد تومان برای خدمات روبنایی، 4 هزار میلیارد تومان برای خدمات زیربنایی و مابقی برای طرح های آماده سازی، آسفالت معابر، دیوار حائل و ... در نظر گرفته شده است که در صورت تخصیص قطعا پرونده مسکن مهر کشور بسته خواهد شد.
وی در این راستا افزود: براین اساس طی بررسی های انجام شده در این جلسات قرار شد تا در سال جاری 1000 میلیارد تومان برای پیشبرد بخشی از کار اختصاص داده شود که 700 میلیارد تومان آن برای خدمات زیربنایی به وزارت نیرو و 300 میلیارد تومان به شهر جدید پردیس ارائه خواهد شد . به گفته وی طبق تصمیمات اخذ شده قرار است مبلغ 400 میلیارد تومان برای انجام پروژه های آماده سازی در سایت های مسکن مهر سراسر کشور به وزارت راه و شهرسازی تعلق گیرد.
 مهرآبادی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به قانون ساماندهی همچنین در این جلسات مقرر شد تا دستگاه های متولی هریک مسئولیت تأمین خدمات مربوط به حوزه خود را پذیرفته تا همه فشارها در آماده سازی سایت های مسکن مهر بر دوش وزارت راه و شهرسازی نباشد که امیدواریم مجموعه این تصمیمات در دولت مطرح و باعث پیشرفت هرچه بهتر پروژه های باقی مانده شود.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در ادامه سخنان خود با بیان اینکه طبق برنامه ریزی گذشته بنا داشتیم تا پرونده مسکن مهر 12 استان را تا پایان سال جاری ببندیم گفت: متأسفانه این برنامه به دلیل وجود مشکلات عمده در بخش خدمات روبنایی، زیربنایی و آماده سازی مناطقی که کار ساخت واحدهایشان به اتمام رسیده بود، دچار اختلال شده و محقق نشد.
مهرآبادی همچنین از اتمام پروژه های مسکن مهر 2 استان یزد و زنجان خبر داد و گفت: هم اکنون 5 استان دیگر ازجمله سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان به جز شهر جدید فولادشهر، خراسان جنوبی و چهار محال و بختیاری نسبت به اتمام پروژه های مسکن مهرشان همزمان با افتتاحات دهه فجر اعلام امادگی کرده اند که در حال بررسی آن ها هستیم.
این مقام مسئول با تأکید براینکه برگزاری جشن اختتامیه مسکن مهر در هر استان به شرط رفع تمامی مشکلات در آن منطقه انجام خواهد گرفت گفت: درحال حاضر تعداد زیادی از واحدها ساخته و عملیات احداثشان تکمیل شده است ولی به دلیل کمبود خدمات روبنایی و عدم تکمیل زیرساخت ها قادر به تحویل آن ها نیستیم .
وی در ادامه از افتتاح 48 هزار و 506 واحد در 26 استان کشور(در شهرهای بالا و زیر 25 هزار نفر و شهرهای جدید) طی دهه فجر سال جاری خبر داد و گفت: با احتساب افتتاح های هفته دولت و واحدهای بهره برداری شده در دهه فجر سال جاری مجموع افتتاح های سایت مسکن مهر کل کشور به 1 میلیون و 920 هزار واحد خواهد رسید.
مهرآبادی در ادامه سخنان خود مشکل عمده سایت مسکن مهر کشور را در بخش تحویل اعلام کرد و گفت: در حال حاضر جدای از پروژه های معارض دار تنها عملیات ساخت نزدیک به 70 تا 80 هزار واحد در سطح کشورباقی مانده است و بخش عمده مشکل ما در بخش مسکن مهر مربوط به خدمات روبنایی و زیربناییست.
 قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر همچنین اعلام کرد: در حال حاضر به انضمام پروژه های خودمالکی در سیات مسکن مهر کشور حدود 320 هزار واحد آماده واگذاری به متقاضیان است که به دلیل وجود مشکلات مذکور و همچنین مسائلی مربوط به امور بیمه و مالیات قادر به تحویل آن ها نیستیم.
مهرآبادی ادامه داد: براساس آمار موجود منهای پروژه های معارض دار در 16 استان کشور تنها 15 هزار واحد باقی مانده است که به طور میانگین در هر استان کمتر از 1000 واحد باقی می ماند، شرایطی که قطعا با کمک بیشتر دولت و همکاری بانک ها در سال آینده تکمیل و پرونده مسکن مهر آن ها به پایان می رسد.
انتهای خبر/پ
×