مناقشه بر سر ابلاغیه لغو دریافت 5 درصد حق الزحمه مهندسان ناظر

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به ابلاغ لغو دریافت 5 درصدی مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان نظام مهندسی استان ها از سوی وزیر راه و شهرسازی، گفت: نامه چند روز قبل وزیر راه و شهرسازی درباره لغو دریافت 5 درصد حق الزحمه مهندسان ناظر و واریز آن به حساب سازمان های نظام مهندسی ساختمان موضوع جزء مسائل سازمان نظام مهندسی است و ما تصمیم می گیریم 5 درصد را بگیریم و یا نگیریم.

مناقشه-بر-سر-ابلاغیه-لغو-دریافت-5-درصد-حق-الزحمه-مهندسان-ناظر
فرج الله رجبی در همایش ملی نگهداری از ساختمان ها و حفاظت در برابر حریق با نگاهی به حادثه پلاسکو، گفت: باید در موضوع ساختمان مسئولیت پذیر باشیم و در مقابل تمامی حوادث به طور کامل مسئولیت کامل را بپذیریم و بتوانیم آن را حل کنیم. به گزارش خبرنگار پیام ساختمان ؛رجبی با اشاره به اینکه اولین حوزه مسئولیت پذیری آن است که چرخه تولید را برای حضور افراد ذیصلاح مهیا کنیم، افزود: چرخه تولید مسکن باید برای حضور افراد غیر ذیصلاح بسته شود و ما بتوانیم مانع ورود این افراد در بخش مسکن شویم. رئیس سازمان نظام مهندسی تأکید کرد: هنوز بسیاری از شهرداری ها استفاده از افراد با صلاحیت را یک الزام ملی نمی دانند و همچنان شاهد حضور افراد بدون صلاحیت در این بخش هستیم. وی با تأکید بر اینکه نمی توانیم مهندسانی را که هنوز سه سال از دوره مهندسی آنها گذشته است را با عنوان یک مهندس باصلاحیت وارد ساخت و ساز کنیم، بیان کرد: باید متناسب با نیاز جامعه، از مهندسان با تخصص استفاده کنیم و راه را بر مهندسان غیر ذی الصلاح ببندیم. رجبی با بیان اینکه باید بنای مسئولیت پذیری را در حوزه مهندسی ساختمان را روشن کنیم، گفت: باید در آیین نامه کنترل کیفیت ساختمان مسئولیت نظام مهندسی ساختمان مشخص شود و بتوانند مهندسان نظارت ساختمان های خود را تضمین کنند. رئیس سازمان نظام مهندسی کشور، یادآور شد: هرچه زمان می گذرد مشکلات و نواقص ملی ساختمان مشخص می شود و به مرور زمان این نواقص بیشتر خواهد شد. وی در ادامه به تفاوت نظام فنی و اجرایی و نظام مهندسی اشاره کرد و گفت: در نظام فنی و اجرایی مقررات ملی به صورت نشریات فنی اجرا می شود و در این نظام شرایط عمومی و قراردادهای همسان بعد از 22 سال مشخص شده است، اما در نظام مهندسی بعد از 22 سال همچنان درگیر مسائل حاشیه ای هستند و این نظام نتوانسته است قانون نظارت فنی را به صورت کامل اجرا کند. رجبی اظهار کرد: ورود مسائل حاشیه ای در نظام مهندسی از جمله درگیری و اختلاف اعضای هیأت مدیره باعث شده است که تادر سطح وزارتخانه هم تنها به مسائل حاشیه ای بپردازد. رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در ادامه با اشاره به ابلاغ لغو دریافت 5 درصدی مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان نظام مهندسی استان ها از سوی وزیر راه و شهرسازی، گفت: نامه چند روز قبل وزیر راه و شهرسازی درباره لغو دریافت 5 درصد حق الزحمه مهندسان ناظر و واریز آن به حساب سازمان های نظام مهندسی ساختمان موضوع جزء مسائل سازمان نظام مهندسی است و ما تصمیم می گیریم 5 درصد را بگیریم و یا نگیریم. وی تأکید کرد: مهندسان ناظر می توانند در مجامع عمومی حقوق ناظران خود را هر میزان که لازم است تعیین کنند و این موضوع نباید مشکلی را در بخش مهندسی ایجاد کند. رجبی با بیان اینکه باید مسائل را از سطح کلان و برای مملکت حل کنیم، گفت: متأسفانه تمام انرژی خود را صرف درگیری مسائل حاشیه ای می کنیم و همین موضوع باعث شده است که مسائل را پیچیده در نظر بگیریم. رجبی تأکید کرد: متأسفانه در حوزه کلان و عمومی نمی توانیم با یکدیگر صحبت کنیم به اعتقاد بنده در یکسال اخیر وزارت راه و شهرسازی تبدیل به مونولوگ شده و ما تبدیل به دیالوگ شده ایم.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×