تسهیلات مسکن بانک ملی کافی نیست

یک کارشناس بازار مسکن گفت: تسهیلات جدیدی که بانک ملی تحت عنوان طرح ویژه مسکن ارایه کرده تا حدودی مفید است اما اثر چندانی در تقویت تقاضا ایجاد نخواهد کرد.

تسهیلات-مسکن-بانک-ملی-کافی-نیست
به گزارش پیام ساختمان، سلمان خادم المله اظهار کرد: سیستم بانکی ما در بحث کمک به تقویت تقاضای مسکن حداقل طی چهار تا پنج سال گذشته عملکرد جالبی نداشته و می توانسته خیلی بهتر عمل کند. البته نمی توان از بانک ها انتظار داشت در چارچوب غیرانتفاعی عمل کنند؛ چرا که بانک برای فعالیت خود باید توجیه اقتصادی داشته باشد و کمک به خریداران مسکن باید توسط دولت برنامه ریزی شود.
وی با اشاره به ورود بانک ملی برای پرداخت وام از طریق اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: به هر حال این بسته از این نظر که در کنترل نرخ اوراق "تسه" و ایجاد تعادل در فرابورس کمک می کند، اقدام خوبی است اما این که چقدر در بازار مسکن اثرگذار خواهد بود، چه مقدار از قیمت مسکن را پوشش می دهد و چقدر به متقاضیان مسکن کمک می کند بحث دیگری است.
در واقع می توان گفت این اقدام مفید است اما کافی نیست. او خاطرنشان کرد: بارها کارشناسان به این نکته که تسهیلات مسکن متناسب با تغییر قیمت مسکن نیست تذکر داده اند.
 در بسیاری کشورهای دنیا بین 80 تا 100 درصد قیمت ملک را تسهیلات با سود پایین می دهند اما در ایران با وجود اقدامات مناسبی که طی چهار سال اخیر از طریق صندوق پس انداز مسکن یکم انجام شده، به طور مثال در کلان شهر تهران رقم وام در بهترین حالت به 60 درصد قیمت خانه هم نمی رسد.
 به گفته خادم المله، کمک به تامین مسکن دهک های پایین جامعه باید با استفاده از مشوق هایی باشد که دولت به سازندگان مسکن می دهد و شرایط تهیه مسکن ارزان قیمت را فراهم می کند. در حال حاضر بخش قابل توجهی از هزینه های ساخت و ساز را موارد مربوط به انواع و اقسام مجوزها تشکیل می دهد که باید به حداقل برسد. این کارشناس مسکن با اشاره به سکونت 30 درصد از جمعیت کشور در بافت های ناکارآمد گفت: مجموعه ی دولت می تواند با کاهش هزینه های ساخت و ساز برای تولید مسکن در بافت های فرسوده، حاشیه ای و به طور کلی ناکارآمد، بخش خصوصی را ترغیب کند.
 این مشوق ها می تواند به صفر رسیدن هزینه مجوز، معافیت های مالیاتی یا سایر موارد باشد تا سازندگان برای نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده انگیزه بگیرند.
روز چهارشنبه 13 دی ماه، حسین زاده ـ مدیرعامل بانک ملی ـ از بسته جدید این بانک برای پرداخت تسهیلات از طریق اوراق تسهیلات مسکن رونمایی کرد. بر اساس اعلام مدیرعامل بانک ملی، در طرح شماره یک این بانک، متقاضیان می توانند با سپرده گذاری هر182 میلیون ریال، به ازای هر یک ماه ماندگاری، یک برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دریافت کنند که هر برگ اوراق قابلیت تبدیل شدن به پنج میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود 17.5 درصد را دارد. در این طرح به مبلغ سپرده مشتریان 10 درصد سود سالیانه تعلق می گیرد.
در طرح شماره دو نیز متقاضیان با سپرده گذاری هر 223 میلیون ریال، در مرتبه نخست به ازای سه ماه ماندگاری یک برگ اوراق و پس از آن ماهیانه یک برگ اوراق دریافت می کنند، اما نرخ سود سپرده در این طرح 12 درصد است. حداقل مانده تعیین شده برای افتتاح حساب در هر دو طرح، 160 میلیون ریال و سقف اقساط این تسهیلات حدود 10 میلیون ریال در ماه است.
انتهای خبر/پ
×