menu

ثبت آگهی رایگان

بی مهری بانک مرکزی صدای آخوندی را هم درآورد

بی-مهری-بانک-مرکزی-صدای-آخوندی-را-هم-درآورد

در حالی که بخش مسکن همچنان در رکود نسبی به سر می برد، وزیر راه و شهرسازی در جدیدترین واکنش و انتفاد خود علت این رکود را بی توجهی بانک مرکزی و تخصیص نیافتن اعتبار دانست.

به گزارش پیام ساختمان، رکود بخش مسکن که آرام آرام در حال خروج از این وضعیت و رفتن به سمت رونق است، به نظر می رسد علاوه بر رونق در اقتصاد کلان نیازمند تزریق اعتبارات دولتی و تسهیلات ارزان قیمت است. اگرچه اکثر کارشناسان رونق بخش مسکن در سال های 90 و 91 را به پروژه مسکن مهر نسبت می دهند و اعلام می کنند که این پروژه تأثیر بسزایی در رونق این بخش داشته است، اما آخوندی وزیر راه و شهرسازی همواره تزریق اعتبار به پروژه مسکن مهر از سوی بانک مرکزی را یک اقدام اشتباه و آن را به نوعی دلیل بر ایجاد تورم عنوان می کند.
حال با توجه به طولانی شدن رکود مسکن که نشأت گرفته از اقتصاد کلان و عدم سرمایه گذاری و استقبال بخش خصوصی در این بخش است، باید این سوال را پرسید که چرا آخوندی وزیر راه و شهرسازی در تازه ترین اظهارات خود و با تاخیری چند ساله عدم تحرک بیشتر در بخش مسکن را عدم تزریق اعتبار از سوی بانک مرکزی عنوان کرده است.
وزیر راه و شهرسازی در تازه ترین اظهارات خود و در یادداشتی اخیراً اعلام کرده است بخش مسکن برای تحرک بیشتر هنوز موفق به دریافت حتی هزار میلیارد تومان اعتبار از بانک مرکزی نشده است.
اگرچه همه کارشناسان بر این باور هستند که بخش مسکن نیازمند اعتبار و تسهیلات ارزان است، اما سوال این است که منظور آخوندی از این عدم تزریق اعتبار از سوی بانک مرکزی برای تحرک بیشتر بخش مسکن چیست؟ مگر غیر از این است که او عضو کابینه و فردی آشنا به مذاکره است و بخش مسکن را به خوبی می شناسد، پس چرا باید با گذشت پنج سال نتوانسته یک ریال اعتبار از بانک مرکزی برای تحرک بخش مسکن کسب کند.
این عدم تزریق اعتبار و تسهیلات ارزان قیمت از سوی بانک مرکزی صدای انبوه سازان و سازندگان را نیز درآورده است و آنها صراحت عنوان می کنند که در 5 سال گذشته هیچ گونه تسهیلات مناسبی در بخش تولید و عرضه مسکن وجود نداشته است.
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در خصوص انتقاد آخوندی به بانک مرکزی برای اینکه چرا بانک مرکزی به بخش مسکن توجهی نداشته و اعتبار لازم (حتی هزار میلیارد تومان) برای تحرک بیشتر به بخش مسکن تزریق نمی کند، گفت: در قالب قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن قرار بود سالانه 1000 میلیارد تومان به بخش مسکن تزریق شود که اعتبار بودجه مسکن مهر از همین محل تأمین شد.
 وی با اشاره به اینکه تأمین اعتبار از محل قانون ساماندهی عرضه و تولید مسکن دچار انحراف بوده است، اظهار داشت: حال اینکه وزیر راه و شهرسازی اعلام می کند که باید بانک مرکزی به بخش مسکن اعتبار تزریق کند یک اظهارنظر کارشناسی است؛ چراکه ما معتقد هستیم ظرف پنج سال گذشته تسهیلات مناسبی در حوزه تولید و عرضه مسکن وجود نداشته است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان افزود: اگر دولت قصد دارد فرآیند بازآفرینی و احیای بافت فرسوده به شکل مناسبی انجام شود باید اعتبار لازم و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بخش خصوصی و سازندگان مسکن و تولید قرار دهد. بر اساس این گزارش، کارشناس مسکن بر این باور هستند که کاهش تولید و عرضه در بلندمدت موجب شوک قیمتی در بخش مسکن خواهد شد.
آنان بر این باور هستند که باید دولت به بخش مسکن توجه ویژه ای کند؛ چراکه صنایع پسین و پیشین زیادی را می تواند رونق دهد، بر این اساس اگر قصد دولت رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال است، مسکن می تواند بهترین گزینه برای رسیدن به این هدف باشد.

انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

×