دولت ظرفیت تولید 25 هزار مسکن در بافت فرسوده را دارد

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با تأکید بر ایجاد همدلی میان تمامی کنش گران محله در حوزه مدیریت و اجرا جهت اجرایی شدن پروژه های بازآفرینی گفت: این همدلی تلاش دارد تا به نوسازی، ارتقای زیربنا و توانمندی های اجتماعی منجر شود.

دولت-ظرفیت-تولید-25-هزار-مسکن-در-بافت-فرسوده-را-دارد
  به گزارش پیام ساختمان، هوشنگ عشایری در مراسم کلنگ زنی پروژه 100 واحدی محله سیروس با تاکید بر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم جهت تغییر رویکرد جریان شهری و انتقال پروژه محوری به محله محوری در کشور اظهار داشت: این تغییر نگرش به شدت نیازمند ابزارهای قانونی و محلی بود که خوشبختانه با مدیریت چشمگیر وزیر راه و شهرسازی از دولت یازدهم این نیازهای اولیه شکل گرفت.
 وی تشکیل ستاد ملی بازآفرینی در سطح ملی، استانی و شهرستانی و تهیه سند ملی بازآفرینی را از اتفاقات خوب این دوره دانست و گفت: موضوع بازآفرینی شهری نتیجه 4 سال تدبیر و اندیشه بوده است که امروز با حمایت های دولت به عرصه عمل رسیده و در حال احیای مناطق ناکارآمد است. عشایری تداوم جریان بازآفرینی شهری را خواسته تمامی مقامات و مسئولان کشوری دانست و گفت:ما امروز به این اجماع رسیدیم که بازآفرینی شهری به جریان عملیاتی تبدیل شود، به همین دلیل در راستای تحقق آن به تدوین 3 ابزار مورد نیاز پرداختیم.
 سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، ایجاد همدلی بین تمامی کنش گران محله در حوزه مدیریت و اجرا را یکی از این 3 ابزار دانست و گفت: این همدلی که باعث ورود جدی تمامی بخش ها از جمله دولت، شهرداری، بخش خصوصی و مردم به عرصه عمل شد و تلاش می کند تا در نهایت به نوسازی، ارتقای زیربناهای کشور و توانمندی های اجتماعی منجر شود. این مقام مسئول در ادامه پروژه 100 واحدی محله سیروس را نماد استفاده از ابزار دولتی در بافت ناکارآمد اعلام کرد و گفت: طی سالیان گذشته اراضی این پروژه با رویکرد پروژه محوری تهیه شده بود ولی خوشبختانه امروز با تغییر رویکرد انجام شده توانستیم ضمن استفاده از این اراضی آن را در جهت کمک به مردم در اختیار توسعه گران قرار دهیم بدون آنکه انتفاعی برای دولت به همراه داشته باشد.
وی با تاکید براینکه فعالیت های ما به این پروژه 100 واحدی محدود نمی شود،افزود: شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی در 40 شهر کشور دارای زمین است و ظرفیت تولید 25 هزار واحد را دارد که این پروژه امروز به عنوان یک الگو در کشور شروع شد تا بستر حرکت به این سمت را ایجاد کند. عشایری مدل طراحی پروژه مذکور را مدل زندگی حاکم بر محلات اعلام کرد و گفت: ما در این مدل هیچ گونه انتفاعی برای دولت در نظر نگرفته و قصد داریم تا واحدهای ساختمانی را به سبک خانه های قدیمی که دارای حیاط اختصاصی بودند با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا بسازیم.
این مقام مسئول حمایت از توسعه گران را اقدامی برای تأمین ابراز مالی پروژه های بازآفرینی دانست و افزود: اگر قرار باشد به هر واحد 50 میلیون تومان تسهیلات بدهیم باید سالانه 5 هزار میلیارد تومان - نیمی از آن را دولت از محل منابع نزد دولت یا صندوق توسعه ملی و با سود صفر درصد و نیمی دیگر را نظام بانکی با سود 9 درصد- تامین کند تا این برنامه ریزی عملیاتی شود.
عشایری تاکید کرد: در محله سیروس، حداکثر تراکم 120 درصد و 4 طبقه خواهد بود که در واحدهای دو طبقه، تراکم به 60 درصد می رسد ضمن اینکه هر واحد مسکونی حیاط اختصاصی حتی در طبقات بالاتر خواهد داشت و این حیاط از دید خانه های جانبی خارج است.
در ادامه سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت : برای اجرای این پروژه مناقصه برگزار کردیم و 24 شرکت اعلام آمادگی کردند که چون شرایط ساخت و ساز را به 4 طبقه کاهش دادیم در نتیجه ساخت و ساز به صرفه نبود و هیچ یک از انبوه سازان در آن مشارکت نداشتند، به همین دلیل بانک مسکن را مجاب کردیم تا در این پروژه حضور داشته باشد.
انتهای خبر/پ
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×