menu

ثبت آگهی رایگان

پیش بینی وقوع پس لرزه تا 5 ماه آینده

پیش-بینی-وقوع-پس-لرزه-تا-5-ماه-آینده

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تخریب 37000 واحد مسکونی و تجاری در سر پل ذهاب خبر داد.

به گزارش پیام ساختمان، علی بیت الهی با اعلام این که در زمین لرزه سرپل ذهاب 37 هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب شده است، اظهار کرد: تاکنون 1700 پس لرزه در سرپل ذهاب روی داده است. وی تاکید کرد: پیش بینی می شود پس لرزه های سرپل ذهاب تا 150 روز ادامه داشته باشد.
برپایه این گزارش، بیت الهی چند روز پیش نیز درباره زلزله تهران گفته بود: در پس لرزه هایی که بعد از زلزله اصلی رخ می دهد بر اساس منطق و علم زلزله شناسی باید پس لرزه ای با نیم تا یک ریشتر کمتر از زلزله اصلی رخ دهد و به این ترتیب انرژی آزادشده زمین تخلیه شود. وی ادامه داد: در زلزله 5.2ریشتری تهران و البرز این مورد را شاهد نبودیم و عموماً پس لرزه های با فاصله 2 تا 3 ریشتر ثبت شده بود که پس لرزه سه شنبه شب گذشته تا حد قابل توجهی نگرانی ما را برطرف کرد.
خطر وقوع زلزله 7ریشتری با فعال شدن گسل ماهدشت
وی با بیان این که پس لرزه سه شنبه شب گذشته دقیقاً روی موقعیت زلزله 5.2ریشتری رخ داد، تصریح کرد: اینکه پیش بینی کنیم که این پس لرزه، آغاز فعالیت گسل شمال تهران است و ممکن است زلزله بزرگ تری اتفاق بیفتد، سخنی بر مبنای مشاهدات علمی نخواهد بود، در عین حال این که گفته شود با وقوع این زلزله، زلزله ای با بزرگای بیش از 4 و 5 نیز قابل تصور نیست، صحیح نبوده و مورد تأیید نیست.
رئیس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر این که خطر بالقوه زلزله در اقصی نقاط کشور امری دائمی و مستمر است، اظهار کرد: احتمال خطر را همه می دانیم و بر اساس آن نیز باید برنامه های ساخت وساز و توسعه ای را در دستور کار قرار دهیم. مسئولان باید با مشاهده چنین زلزله های خفیفی که در واقع مانور زلزله است رویکردهای صحیح و اجرایی اتخاذ کرده و در این کار سرمایه گذاری کنند تا خطرات را به حداقل برسانند. بیت اللهی گفت: زلزله 5.2ریشتری که منشأ اصلی آن گسل ماهدشت بوده، فعالیت گسل زلزله غرب تهران را نشان می دهد و بر آمادگی داشتن برای خطرات احتمالی زلزله توسط مسئولان و مردم تأکید دارد.

انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

×