پیوند بازار مسکن و بازار سرمایه

دکتر حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با پیام ساختمان گفت: می توانیم با رویکرد به تشکیل صندوق های Real Estate Investment Trust) ) در بافت فرسوده اقدام به انبوه سازی نماییم و مالکان املاک در چنین مناطقی نیز می توانند به اندازه سهم زمین شان از ساختمان هایی که ساخته می شود بهره ببرند و البته دارای این اختیار باشند که واحد مسکونی جدید ساخته شده را دریافت کنند یا در ازای سهم زمین شان مالک یونیت های صندوق سرمایه گذاری باشند.

پیوند-بازار-مسکن-و-بازار-سرمایه
دکترحسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با پیام ساختمان گفت: می توانیم با رویکرد به تشکیل صندوق های Real Estate Investment Trust) ) در بافت فرسوده اقدام به انبوه سازی نماییم و مالکان املاک در چنین مناطقی نیز می توانند به اندازه سهم زمین شان از ساختمان هایی که ساخته می شود بهره ببرند و البته دارای این اختیار باشند که واحد مسکونی جدید ساخته شده را دریافت کنند یا در ازای سهم زمین شان مالک یونیت های صندوق سرمایه گذاری باشند. عضو شورای عالی پول و اعتبار در پاسخ به سوال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه "صندوق های سرمایه گذاری در دارایی های واقعی" دقیقاً چگونه عمل می کنند؟ اظهار داشت: اساس این صندوق ها چنین است که یک یا چند ساختمان که می تواند مجتمع مسکونی و تجاری یا حتی برج باشد قیمت گذاری می شود. سپس طبق آن ارزش مالی ساختمان ها ، صندوق به تعدادی- مثلاً صد یا هزار- واحد (Unit) تقسیم می شود که هر یونیت یا واحد این صندوق مانند یک سهم از آن صندوق در دارایی واقعی که همان ساختمان است، ارزش دارد. از این رو خریداران به نسبت واحدهایی که از صندوق خریداری کرده اند در سود و زیان ناشی از افزایش قیمت زمین در منطقه ای که ساختمان ها واقع شده برخوردار خواهند شد. استاد دانشگاه بهشتی ادامه داد: بنابراین افراد با سرمایه های اندک هم می توانند در سود و زیان بازار مسکن شریک شوند بدون آنکه سرمایه خود را در یک خانه محدود کنند. به بیان دیگر هرگز نمی توان با 10 میلیون یا 20 میلیون تومان در تهران خانه خرید اما می توان با خرید واحدهایی از صندوق های زمین و ساختمان هم برای بازار مسکن تأمین مالی کرد و هم در آن بازار مشارکت داشت. وی با اشاره به نمونه موفق در ترکیه برای هدایت رویکرد سرمایه ای در بازار مسکن در جهت تولید انبوه مسکن و کاهش قیمت ها اظهار داشت: در ترکیه از راهکاری برای حل مشکل مسکن اقشار مختلف بهره گرفته اند که فعالیت آن شبیه مسکن مهر است و در یکی دو سال گذشته بیش از 6 میلیون واحد مسکونی ساخته است و مشکلاتی را که ما در جریان مسکن مهر با آن مواجه شدیم را نیز به اقتصاد ترکیه وارد نکرده است. با استفاده از این روش تأمین مالی ، برای همه اقشار در همه محلات از خانه های لوکس در مناطق مرفه تا خانه های ارزان در حاشیه شهر اما با کیفیت و استاندارد اقدام به ساخت مسکن می کنند.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×