عدم تناسب ورودی و خروجی وام مسکن

با این که حدود 30 ماه از زمان راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم می گذرد و سررسید بسیاری از وام ها فرا رسیده، بررسی ها نشان می دهد ورودی های این صندوق بیش از پنج برابر خروجی آن است.

عدم-تناسب-ورودی-و-خروجی-وام-مسکن
  به گزارش پیام ساختمان، پاییز امسال تقاضا برای سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم (خانه اولی ها) در حالی رشد 58 درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کرده که هنوز تعداد وام گیرندگان با سپرده گذاران تناسب ندارد. هم اکنون ماهیانه بیش از 20 هزار نفر به منظور دریافت وام در این صندوق سپرده گذاری می کنند، اما تسهیلات پرداختی کمتر از یک پنجم این میزان است؛ در حالی که زمان سررسید بسیاری از تسهیلات فرا رسیده است.
 بازار مسکن شهر تهران آماده ورود به شرایط پیش رونق شده است. در آذرماه امسال میانگین قیمت مسکن شهر تهران به متری 4 میلیون و 966 هزار تومان رسید که 13.6 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافت. تعداد معاملات نیز 17 هزار و 985 مورد بود که رشد 52 درصدی را نسبت به آذرماه پارسال نشان داد. یکی از دلایل این افزایش، استفاده شهروندان تهرانی از تسهیلات مسکن یکم و اوراق حق تقدم "تسه" عنوان می شود.
 این در حالی است که هنوز بخش عمده ای از سپرده گذاران اقدام به خرید مسکن نکرده اند. برآوردها حاکی از آن است که از زمان افتتاح صندوق پس انداز مسکن یکم در 18 خرداد 1394 بیش از 300 هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری کرده اند اما برآوردها نشان می دهد تعداد تسهیلات پرداختی کمتر از 30 هزار فقره بوده است. بررسی ها از علت این عدم تناسب به بالا بودن قیمت خانه نسبت به وام، ناتوانی در تهیه مبلغ تکمیلی برای خرید و البته انتظار برای کاهش قیمت مسکن می رسد. با این وجود، تقاضا برای این نوع وام هر روز بیشتر می شود. بنا بر اعلام بانک مسکن، سال گذشته در هر ماه به طور متوسط حدود 12 تا 15 هزار نفر اقدام به افتتاح حساب و سپرده گذاری در صندوق پس انداز یکم می کردند؛ در واقع به طور میانگین پارسال در هر روز حدود 500 نفر در این صندوق سپرده گذاری و ثبت نام کرده اند این در حالی است که پاییز امسال در هر ماه بیش از 20 هزار نفر اقدام به افتتاح حساب در صندوق یکم کرده اند؛ ثبت نام ماهانه بیش از 20 هزار متقاضی دریافت تسهیلات یکم در صندوق مختص تسهیلات خانه اولی ها به منزله افزوده شدن روزانه حدود 800 نفر از خانه اولی ها به آمار صاحبان حساب و متقاضیان دریافت تسهیلات خانه اولی ها است.
مهر ماه امسال مجموعا 20 هزار و 810 نفر در صندوق پس انداز مسکن یکم ثبت نام کردند که این میزان در آبان ماه به 20 هزار و 458 نفر رسید؛ در مهرماه متقاضیان خرید مسکن در شهرهای کوچک (با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر) مجموعا 3727 حساب، متقاضیان خانه اولی تهرانی 6 هزار حساب و متقاضیان شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر و مراکز استان ها نیز 11 هزار و 83 حساب برای دریافت تسهیلات از صندوق پس انداز یکم افتتاح کردند.
این آمار در آبان ماه به افتتاح حساب از سوی 3644 متقاضی خانه اولی در شهرهای کوچک (با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر)، 6154 متقاضی خانه اولی در شهر تهران و 10 هزار و 660 متقاضی خانه اولی در مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر رسید. آمار پرداخت تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم نیز نشان دهنده رشد قابل توجه پرداخت تسهیلات به خانه اولی ها نسبت به دوره های قبلی است؛ هم اکنون با فرارسیدن موعد دریافت تسهیلات از سوی برخی از خانه اولی ها پس از سپری شدن دوره سپرده گذاری آن ها در حساب مربوط به تسهیلات یکم (گذشت معمولا 18 ماه از زمان سپرده گذاری)، روزانه حدود 150 تسهیلات خرید مسکن به مشمولان دریافت تسهیلات از محل صندوق پس انداز یکم پرداخت می شود؛ پاییز امسال حجم تسهیلات پرداختی به متقاضیان واجد شرایط که موعد دریافت تسهیلات آن ها فرا رسیده است به بیش از 3700 پرداخت ماهانه افزایش یافت؛ در مهرماه 3150 فقره تسهیلات مختص خانه اولی ها به ترتیب به میزان 492 فقره تسهیلات در شهرهای کوچک با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر، 1010 فقره در شهر تهران و 1648 فقره در مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت بالاتر از 200 هزار نفر مجموعا معادل 3150 فقره تسهیلات در کل کشور پرداخت شد. آمار در آبان ماه به پرداخت 559 فقره تسهیلات خرید مسکن مختص خانه اولی ها در شهرهای کوچک و با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر، هزار و 278 فقره تسهیلات در شهر تهران و 1912 فقره تسهیلات در شهرهای با جمعیت بالاتر از 200 هزار نفر و مراکز استان ها مجموعا معادل 3 هزار و 749 فقره تسهیلات، افزایش یافت.
این در حالی است که با فرا رسیدن موعد دریافت تسهیلات از سوی خانه اولی های سپرده گذار در صندوق پس انداز مسکن یکم برآوردها نشان می دهد تعداد تسهیلات پرداختی در هر ماه افزایش خواهد داشت؛ همچنین با توجه به روند سپرده گذاری متقاضیان جدید در صندوق یکم و همچنین وضعیت بازار مسکن پیش بینی می شود حجم سپرده گذاری ماهانه در صندوق نیز از سوی متقاضیان طی ماه های پیش رو افزایش یابد.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×