بافت فرسوده جذابیتی برای سرمایه گذاران ساخت و ساز ندارد

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه بافت فرسوده جذابیتی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی مسکن ندارد، گفت: ترجیح اکثر سازندگان این است که در مناطقی کم دردسر اقدام به ساخت و ساز کنند.

بافت-فرسوده-جذابیتی-برای-سرمایه-گذاران-ساخت-و-ساز-ندارد
  به گزارش پیام ساختمان، کامیار بیات ماکو در پاسخ به این پرسش که دلیل عدم موفقیت دولت در نوسازی بافت فرسوده چیست ،گفت: ریزدانگی مشخصه بافت فرسوده در اغلب شهرها و مناطقی است که به آن بافت فرسوده اطلاق می شود و در نتیجه اگر بخواهیم یک ساخت و ساز جدید در آنجا داشته باشیم، باید این قطعات را الصاق، الحاق و تجمیع کنیم.
*سازندگان در دوران رکود سراغ دردسر تجمیع کردن قطعات نمی روند
وی افزود: خود امر تجمیع با توجه به دشواری های خرید ملک از ساکنان و رفت و آمد به اداره ثبت یک کار مشکل است، بنابراین سازندگان در دوران رکود که همه چیز تبدیل به درد سر می شود، سراغ دردسر تجمیع کردن قطعات نمی روند.
 بیات ماکو ادامه داد: بافت های فرسوده در کشور عمدتاً مشکل انواع دسترسی و زیرساخت دارند و با استقبال هم مواجه نمی شود، بنابراین ترجیح اکثر سازندگان این است که در مناطقی که دردسر کمتری دارد، اقدام به ورود و ساخت و ساز کنند.
این کارشناس مسکن تاکید کرد: بر اساس برنامه و تعهدی که دولت داده، باید سالانه 10 درصد از بافت های فرسوده بازسازی شود، بنابراین مشکلی که دولت در نوسازی بافت فرسوده دارد، این است که اصولاً بخش ساختمان که مستقل ترین بخش اقتصاد ما از دولت است، سازندگان خصوصی کار می کنند و منطقی است که سازندگان به دنبال سود بیشتر و دردسر کمتر بروند.
وی افزود: دوره رونق مسکن قطعاً با رونق اقتصاد کلان حاصل خواهد شد. مطمئن باشید اگر رونقی باشد، بافت فرسوده آرام آرام توسط بخش خصوصی مورد استقبال قرار می گیرد، چرا که با بازسازی این بافت های فرسوده، امکانات دسترسی و زیرساختی بهتری برای ساکنان فراهم خواهد شد.
انتهای خبر/پ
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×