خسارت 83 هزار واحد مسکونی در زلزله کرمانشاه

رئیس پژوهشکده زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: آخرین آمار از میزان خسارات زلزله کرمانشاه نشان می دهد به حدود 83 هزار واحد آسیب وارد شده است.

خسارت-83-هزار-واحد-مسکونی-در-زلزله-کرمانشاه
  به گزارش پیام ساختمان، علی بیت اللهی اظهار کرد: در زلزله کرمانشاه از حدود 95 هزار واحد برآورد آماری صورت گرفت که نشان می دهد حدود 83 هزار واحد آسیب دیده اند و از این تعداد حدود 18 هزار واحد دچار تخریب کامل شده اند. بقیه واحدها غالبا در بخش سیستم سازه سالم مانده اند اما اجزایی مثل دیوارهای جانبی یا تیغه ها فرو ریخته یا ترک خورده اند که نیاز به تعمیر دارند.
 وی درخصوص آمار خسارات به مسکن مهر کرمانشاه نیز گفت: از مسکن های مهر هم حدود 1700 واحد از نوع تعمیری است و حدود 40 واحد در اسلام آباد غرب تخریب کامل شده اند. در سرپل ذهاب که عکس های آن بیشتر منتشر شده قسمت اسکلت آنها سالم به نظر می آید و صرفا نیاز به تعمیر دارد. 78 مدرسه نیز در جریان زلزله کرمانشاه تخریب شده اند که از نوع بنایی و فرسوده بودند.
 رئیس پژوهشکده زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به ثبت حدود 1500 پس لرزه بعد از زمین لرزه کرمانشاه گفت: تعداد پس لرزه ها نسبت به روزهای اول کمتر می شود و منطقه به یک ثبات نسبی میل می کند.
 بیت اللهی تصریح کرد: اکیپ های ما برای بررسی دقیق تر به منطقه رفته اند تا مصالح، خاک ساختمان ها و پی آنها را بررسی کنند. برآوردها ما نشان می دهد که حتی در زون خط گسل زلزله در مناطق کوئیک، سراب ذهاب، روستای پیران یا ازگله ساختمان هایی که مقررات مهندسی، توصیه های آیین نامه 2800 و مقررات ملی ساختمان را رعایت کردند سالم ماندند و درکمال تعجب می بینیم سرپا هستند. این نشان می دهد که اگر این مقررات جدی گرفته شود تلفات بسیار پایین می آید.
 وی ادامه داد: نوع آسیب دیدگی ساختمان ها حاکی از آن است که مصالح در منطقه بخصوص از نظر کیفیت بتن بسیار پایین است. هم چنین تغییر نقشه ساختمان بعد از اخذ پروانه توسط مالکان در تشدید تخریب ها موثر بوده چرا که این تغییرات محاسبه شده نیست. یک سری دیگر از خسارات مربوط به دیوارهای حائل، تیغه های درون خانه ها و هم چنین دیوارهای جانبی است که به تیر، ستون یا سقف و کف طبقات متصل نمی شوند و بر اثر لرزش فرو می ریزند.
رئیس پژوهشکده زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درخصوص علت پایین بودن تلفات زلزله کرمانشاه به نسبت شدت زمین لرزه 7.3 ریشتری گفت: آمار تخریب های روستایی و شهری نشان می دهد تعدد واحدهای مسکونی آسیب دیده شهری که تعمیر می شوند بیشتر از محیط های روستایی است. برعکس در محیط های روستایی تعداد واحدهای تخریبی بیشتر است که کیفیت پایین ساخت و سازدر روستاهای کرمانشاه را نشان می دهد. طبق آمار سال 1395 حدود 90 درصد از ساختمان های روستایی در ایران فاقد اسکلت هستند و بنابراین مقاومت کمی دارند.
انتهای خبر/پ
×