رسانه، کارزاری با داده های غلط

وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی با عنوان «زلزله و اخلاق عمومی» اعلام کرد، در حالی که مردم ایران در جریان زلزله اخیر همبستگی کم نظیری از خود نشان دادند، فضای رسانه تبدیل به یک کارزار و جنگ تبلیغاتی تمام عیار شده که اکثر داده های آن غلط و ضد اطلاعات است.

رسانه-کارزاری-با-داده-های-غلط
در این یادداشت «عباس آخوندی» نوشت؛ زلزله مهیبی رخ داده، بیش از 530 نفر جان خود را از دست داده اند، بیش از 9 هزار نفر مجروح شده و بیش از 30 هزار نفر خانه و کاشانه و محل کسبشان دچار تخریب کلی و یا موضعی شده است.
پرسش من این است که مسئولیت اخلاقی ما فارغ از هر پست و سمتی که داریم در این موقعیت چیست؟ بدیهی است که در گامِ اول، امداد و یاری رساندن به هموطنان در یک فضای همبستگی ملی و وجدانی اولویت بی چون و چراست. در این مرحله هر اقدامی که توجه ها را از این موضوع منحرف کند قطعا جفا به زلزله زدگان است.
بی گمان خرابی هایی که زلزله ایجاد می کند ناشی ازضعف دانش فنی، آموزش های ناکافی، رویه های غلط، ضعف مقررات و قصور و یا تقصیر عده ای که دست اندرکار بوده اند به وقوع پیوسته است. از این رو است که گفته می شود باید پس از هر سانحه ای علل وقوع و تخریب های ناشی از آن به دقت مورد مطالعه قرار گیرد تا دولتی و ملتی درس بگیرند و برای رویارویی با حوادث مشابه آمادگی داشته باشند.
البته قصورها و تقصیرها نیز باید مورد بررسی انتظامی و حقوقی در مراجع ذیربط قرار بگیرد. نکته مهم زمان طرح این گونه مسائل و دقت مطالبی است که عنوان می شود.
فضای پس از حادثه، مستعد شکل گیری هر گونه شایعه و ایجاد دلهره و هراس است. دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات حق قانونی آنان است و از قضا، اطلاع رسانی درست و بدون انحراف می تواند بیشترین تاثیر را بر یادگیری ملی و جلوگیری از تکرار آسیب پذیری گسترده در برابر حوادث داشته باشد.
در مقابل، طرح مطالب غیر فنی و مبتنی بر حدس و گمان از سوی افراد غیر متخصص و بدون دانش فنی چه ثمری جز انحراف افکار عمومی از توجه به زلزله زدگان دارد.به فاصله کمتر از یک هفته مساله زلزله زدگان تبدیل به مساله دست دوم و تصفیه حساب های سیاسی تبدیل به موضوعِ اول شده است.

مسئولان به جای آنکه فرصت کنند به کمک زلزله زدگان بشتابند باید مرتب فضای رسانه ای رسمی و غیر رسمی و مجازی را کنترل کنند تا مبادا مطلبی علیه آنان انتشار یابد و نیاز به پاسخ گویی فوری داشته باشد و در اثر بی توجهی وصله ای به آنان بچسبد.
باور کنید فرصت برای رسیدگی به تمام مسائل وجود دارد. بسیاری از اطلاعاتی که افکارعمومی تشنه شنیدن آنها هستند از خلال بررسی های کارشناسی به دست می آید. باید کمی حوصله کرد.این رسیدگی باید در فضای تخصصی و حقوقی و خارج از هیاهو و جنجال انجام شود تا امکان درس آموزی فراهم شود،  وگرنه به جای یاری به زلزله زدگان، درگیر زنده باد و مرده بادهای کور می شویم و چه اقدامی از این غیر اخلاقی تر.
زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر شامگاه یکشنبه 21 آبان ماه استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند. شدت این زمین لرزه به حدی بود که در اغلب استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.محل وقوع استان کرمانشاه حوالی ازگله و در ساعت 21 و 48 دقیقه و در عمق 11 کیلومتری زمین روی داده است.
انتهای خبر/پ
×