انتقاد از مسکن مهر به پیمان کار است نه دولت قبل

نوبخت گفت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب باید انجام می شد؛ این انتقاد به پیمانکار است نه دولت قبل،اینکه به هر انتقاد دولت برچسب سیاسی کاری بخورد درست نیست

انتقاد-از-مسکن-مهر-به-پیمان-کار-است-نه-دولت-قبل
محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود درباره واکنش ها به انتقاد رئیس جمهور از مسکن مهر سر پل ذهاب اظهار کرد: تخریب مسکن مهر در اثر زلزله بیشتر از سایر ساختمان ها بود.برخی ساختمان ها که در مسیر گسل هم بودند آسیب جدی ندیدند. مسلما برای هر دلسوزی این سوال پیش می آید که چرا مسکن مهر اینگونه تخریب شد؟ آیا نمی شد از این خسارات پیشگیری کرد؟

وی در ادامه افزود: طبیعی است که برای رئیس جمهور این سوال پیش آید که چرا خسارات مسکن مهر زیاد است.البته همه مسکن های مهر سراسر کشور را یک پیمانکار نساخته است و نمی توانیم بگوییم که مسکن مهر سراسر کشور مشکل دارد. نباید برای مردم احساس ناامنی ایجاد کنیم، ولی باید مسکن مهر بازبینی شود. موضع رئیس جمهور به حق و به جا بود و نباید هر انتقادی که دولت می کند برچسب سیاسی خورده و تخطئه شود.
نوبخت با بیان اینکه انتقاد دولت به پیمانکار بر می گردد نه دولت قبلی خاطر نشان کرد: اگر این انتقاد مطرح نمی شود در واقع به معنای آسان گذشتن دولت از این موضوع مهم بود. البته این انتقاد سیاسی نبود. این انتقاد به کیفیت پایین مسکن مهر سر پل ذهاب بود نه به مسکن مهر کل کشور. باید همه مسکن مهر سراسر کشور و حتی سایر مسکن ها بازبینی شوند.

 نوبخت همچنین درباره اقدامات دولت برای جبران خسارات مردم در مناطق زلزله زده گفت: دولت 281 میلیارد تومان برای اسکان موقت، ترمیم و مرمت خانه ها و احداث و بازسازی واحدهای صد در صد تخریب شده به صورت بلاعوض و 659 میلیارد تومان به صورت تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می کند که تخصیص بودجه آن هم داده شده است تا این تسهیلات به چهار هزار و 500 خانوار شهری و 11 هزار خانوار روستایی برسد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تاکید رهبر انقلاب بر کمک بیشتر به زلزله زدگان، تصریح کرد: صحبت های رهبری این بود که مسئولان باید تلاش بیشتری داشته باشند و ما هم نسبت به اقداماتی که انجام داده ایم، راضی نیستیم. درباره ساخت مسکن زلزله زدگان سیاست دولت این است که مسئولیت بازسازی را به عهده بنیاد مسکن بگذارد.
بنیاد مسکن هم اعلام کرده که ساخت منازل به عهده خود مردم گذاشته می شود و بنیاد از آنها پشتیبانی مالی و فنی می کند تا کار با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر موضع دولت نسبت به مسکن مهر اظهار کرد: دو راه نسبت به مسکن مهر پیش روی دولت بود. اول اینکه کل طرح متوقف شود و راه دیگر اینکه اقدامات نیمه تمام به فرجام برسد که دولت مسیر دوم را انتخاب کرد. در میان راه به دلیل بالا رفتن هزینه مسکن دولت هم تسهیلات را افزایش داد و هم تکمیل تاسیسات مسکن مهر مثل آب و برق را بر عهده گرفت. به طور مثال هزار میلیارد تومان جهت تامین آب و برق دولت متقبل شد تا هزینه مسکن مهر برای دولت کمتر شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه سازنده مسکن مهر با توجه به افزایش هزینه های مسکن، مصالحی انتخاب کرده است که برای او ارزانتر تمام شود، گفت: باید این کار با دقت بیشتری انجام می شد و دولت تلاش می کند با نظارت بیشتر کیفیت مسکن مهر را افزایش دهد.

خبرنگاری از نوبخت پرسید که دولت چه برنامه هایی در حوزه مسکن دارد، که وی در پاسخ گفت: ما طرح های مستقلی برای مسکن داریم. سازمان برنامه و بودجه موظف شده است مبالغی که دولت در این زمینه باید کمک کند را تامین کند. طرح های مختلفی برای سال 97 داریم که در مورد چگونگی اجرای آن اطلاع رسانی می کنیم. ما دنبال تقویت قدرت خرید مردم هستیم.
انتهای خبر/پ
×