نکاتی که برای اجاره خانه باید بدانید

وقتی از اجاره خانه می گوییم اولین نکته توان مالی مستاجر و شرایط متناسب با جیب او در ذهنمان ترسیم خواهدشد. هرچند در جامعه ما به دلیل گرانی بیش از حد اجاره بها در شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت مستاجران قدرت انتخاب زیادی ندارند اما بازهم در این بازار می توان گزینه های مناسب را در نظر گرفت. پیدا کردن خانه جدید و انعقاد قرارداد تنها قدم اول این راه پر پیچ و خم است.

نکاتی-که-برای-اجاره-خانه-باید-بدانید
خبرنگار پیام ساختمان در گفتگو با چند تن از مشاوران املاک و نیز یکی از اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران، سعی کرده نکاتی که افراد به هنگام اجاره خانه و سپس تنظیم اجاره نامه باید موردتوجه قرار دهند را بررسی کند.مدارک هویتی طرفین را چک کنید
ابریشم کار یک عضو فعال و کاندید انتخابات اتحادیه مشاوران املاک گفت: در مورد تنظیم قرارداد اجاره تکالیف صنفی اعضای صنف ما کاملا مشخص شده است و اعضای ما باید منافع موجر و مستأجر را هم زمان در قرارداد اجاره در نظر بگیرند.
وی افزود: به عنوان یک مشاور املاک نخستین چیزی که به مردم توصیه می کنم این است که برای تنظیم و نگارش قرارداد اجاره به یک دفتر مشاور املاک که دارای جواز رسمی کسب است، مراجعه کنند.
ابریشم کار بابیان اینکه اتحادیه مشاوران املاک به منظور بالا بردن ضریب اطمینان در تنظیم قراردادهای اجاره، ضرورت باز کردن کد ره گیری را قید کرده است، اظهار داشت: کد ره گیری زمینه هرگونه اشتباه سهوی و عمدی در تنظیم قراردادهای اجاره را از بین می برد.
وی همچنان توصیه کرد که متعاملین، اعم از خریدار و فروشنده موجر و مستأجر، مدارک ، مستندات، شناسنامه هویتی و کارت ملی طرفین را بررسی و پس از تأیید صحت آن اقدام به امضای قرارداد اجاره کنند.
به گفته ابریشم کار بررسی و تأیید مدارک طرف مقابل توسط خود افراد موجب می شود تا اگر سهوا اشتباهی از سوی مشاور املاک در احراز هویت یا طبقه مورد معامله پیش آمد بلافاصله از سوی خریدار یا فروشنده ای که در کم و کیف معامله هستند، رفع شود.ملک استیجاری در رهن بانک نباشدمحبوبه سیمیاری یکی دیگر از کاندیداهای انتخابات اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که موارد بسیاری پیش آمده که پس از انعقاد قرارداد اجاره و اسکان مستأجر در ملک موردنظر، بانک اقدام به مصادره واحد مسکونی کرده، چون بعدا مشخص شده واحد استیجاری در رهن بانک بوده است.
وی افزود: ازاین رو به مردم توصیه می کنم قبل از انعقاد قرارداد اجاره و نیز واریز مبلغ رهن، نسبت به اینکه آیا واحد قابل اجاره در رهن بانک است یا خیر اطمینان حاصل کنند.
به گفته سیمیاری در مواردی اتفاق افتاده که صاحب ملک، اقدام به اجاره دادن ملکی کرده که در رهن بانک بوده و پس از استقرار مستأجر، بانک بابت طلب مالک خانه را مصادره کرده است. این در حالی بود که مستأجر برای رهن خانه مبلغ 100 تا 200 میلیون تومان پول پرداخت کرده است.وی همچنین به افرادی که قصد اجاره ملکی مسکونی و یا تجاری را دارند، تأکید کرد هنگام انعقاد قرارداد حتما تاریخ قرارداد و نحوه پرداخت اجاره به صورت مشخص و شفاف در اجاره نامه قید شود.
وی ادامه داد: به طور مثال اگر قرار است مبلغ به صورت چک پرداخت شود خیلی مهم است که شماره سریال چک در قرارداد نوشته شود.
تنظیم قرارداد اجاره در دفاتر اسناد رسمی
 عضو هیئت مدیره کانون سردفتران در خصوص اینکه مردم برای اجاره خانه باید چه نکاتی را رعایت کنند،گفت: با توجه به ماده 62 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، کلیه معاملات رهنی، شرطی و حتی اجاره نسبت به اموال غیرمنقول باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود.
وی افزود: مردم باید بدانند که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون که مصوب سال 1376 است، چنانچه اجاره نامه های عادی به مشکلی برخورد، دیگر در محاکم دادگستری به آن ها اعتنایی نخواهد شد.
ناظمی بابیان اینکه حتی در ادارات و مراجع رسمی و دولتی هم دیگر به اجاره نامه های عادی نمی توانند ترتیب اثر بدهند، اظهار داشت: برای تنظیم قرارداد اجاره حتما باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه شود تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، امکان رسیدگی به آن در محاکم رسمی وجود داشته باشد.
وی گفت: با توجه به قانون روابط مالک و مستأجر که حتی اجاره نامه عادی و همچنین اجاره نامه شفاهی را موردپذیرش قرار داده است، بر اساس ماده 62 مردم باید بدانند که در صورت بروز مشکل در اجاره نامه های عادی که در بنگاه مشاورین املاک نوشته و تنظیم شده، پس از طرح دعوی، ابتدا باید محکمه به صحت این اجاره نامه ها رسیدگی کند و پس از طی پروسه قضایی و تأیید صحت وسقم اجاره نامه، می توان به مشکل پیش آمده رسیدگی حقوقی و قضایی کرد.
عضو هیئت مدیره کانون سردفتران همچنین به پایین بودن هزینه تنظیم قرارداد اجاره در دفاتر اسناد رسمی نسبت به مشاوران املاک پرداخت و گفت: هزینه تنظیم اجاره نامه در دفاتر اسناد رسمی بسیار کمتر از هزینه ای است که در بنگاه های مشاوران املاک اخذ می شود. به طور مثال اگر هزینه تنظیم اجاره نامه ای در دفتر مشاوران املاک، یک میلیون تومان باشد، این رقم در دفاتر اسناد رسمی مبلغ 200 الی 300 هزار تومان است.
انتهای خبر/پ
×