بانک شهر، بزرگترین طلبکار شهرداری

شهردار تهران چندی قبل میزان بدهی شهرداری تهران را که پس از تصدی این مسئولیت با کمترین خطا محاسبه کرده است، اعلام کرد که بر اساس اظهارات او، میزان بدهی بانکی شهرداری 16 هزار میلیارد تومان است.

بانک-شهر-بزرگترین-طلبکار-شهرداری
محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران میزان بدهی شهرداری تهران به بانک شهر را دست کم 10 هزار و 500 میلیارد تومان اعلام کرد که به این رقم تعهدات جاری فعلی مربوط به قراردادهای تامین تجهیزات مترو به ارزش سه هزار میلیارد تومان اضافه می شود.
بر این اساس 65 درصد از کل بدهی بانکی شهرداری تهران فقط به یک بانک اختصاص دارد و بزرگ ترین طلبکار بانکی شهرداری در مقطع فعلی بانک شهر است. بر اساس این گفت وگو، بخش زیادی از بدهی به بانک شهر نیز از فعالیت های این بانک در تامین مالی ساخت و تجهیز مترو تهران نشات می گیرد.
در بودجه سال جاری مجموع اعتبار پیش بینی شده برای مترو کمتر از سه هزار میلیارد تومان است و این در حالی است که هر کدام از دو خط در حال تکمیل شش و هفت، دست کم به منابعی بیش از این رقم نیاز دارند.

علیخانی با بیان اینکه به دلیل ناتوانی شهرداری تهران در پرداخت مطالبات بانک شهر طی ماه های اخیر، وقفه ای در حمایت های این بانک از مترو ایجاد شده بود، از برگزاری جلسه ای در کمیسیون عمران و حمل ونقل شورا خبر داد و گفت: تقاضای ما این بود که اگرچه شهرداری تا حدودی در عمل به تعهدات خود ضعیف بوده و بانک شهر طلبکار شده است، اما این بانک مشارکت در تامین مالی مترو را ادامه دهد.

 وی خاطرنشان کرد: بحث تامین تجهیزات مورد نیاز مترو در قالب یک قرارداد سه جانبه صورت می گیرد که در قالب آن، شرکت مترو به عنوان کارفرما، بانک شهر به عنوان «شریک تجاری» ملحق شده به سه شرکت دخیل در تامین تجهیزات به عنوان پیمانکار و شهرداری تهران هم مسئول جبران مالی و بازگرداندن اصل و سود مشارکت بانک شهر است.

وی با بیان اینکه کل تامین مالی بانک شهر برای مترو تاکنون رقمی حدود 10 هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: از این رقم سه هزار میلیارد تومان مربوط به تعهدات سه قرارداد جاری تامین تجهیزات است. به این ترتیب تامین مالی بانک شهر برای پروژه های مترو به دو صورت کلی انجام شده که بخشی در قالب سرمایه گذاری و بخشی به عنوان شریک تجاری پیمانکاران خرید تجهیزات مترو بوده است.
به گفته علیخانی، شهرداری تهران تعهد مالی خود در قبال بانک شهر را قرار است از طریق تهاتر و واگذاری زمین جبران کند؛ شیوه ای که در چند سال اخیر نیز در شهرداری مرسوم بوده است.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×